Univerzita al-Azhar
Prepisy názvov z jazyka alebo jazykov nepoužívajúcich latinku, ktoré sú použité v tomto článku alebo v tejto sekcii, (pravdepodobne) nie sú (úplne alebo čiastočne) správne. Môžete pomôcť ich opraviť. |
Univerzita al-Azhar je univerzita, ktorá bola založená pri mešite al-Azhar nachádzajúcej sa v Káhire.
Názov al-Azhar znamená „Žiariaca mešita“. Mešitu založil generál Džauharom v roku 970 ako piatkovú mešitu novozaloženého mesta al-Qáhira. Samotná škola (madrasa) vznikla v roku 988 a je to zrejme najstaršia kontinuálne existujúca vysoká škola na svete (býva uvádzaná ako univerzita, čo je ale špecifický druh inštitúcie pochádzajúcej z európskeho stredoveku a pre ktorý je charakteristická akademická sloboda a všeobecné vzdelanie, t. j. poskytovanie vzdelania vo všetkých hlavných odboroch ľudského poznania).[1] Univerzita je známa ako najprestížnejšia univerzita pre islamský svet.[chýba zdroj] Okrem vysokoškolského vzdelávania al-Azhar dohliada na národnú sieť škôl s približne dvoma miliónmi študentov.[2] Od roku 1996 bolo k univerzite pridružených viac ako 4 000 vzdelávacích inštitútov v Egypte.
Štúdium na univerzite
[upraviť | upraviť zdroj]Univerzita bola založená v roku 970 alebo 972 Fátimovským kalifátom ako centrum islamského učenia. Študenti podrobne študovali Korán a islamské právo spolu s logikou, gramatikou a rétorikou. Dnes je hlavným centrom arabskej literatúry a islamskej vzdelanosti vo svete.[3] V roku 1961 boli do jeho učebných osnov pridané ďalšie nenáboženské predmety. Do roku 1961 tu bola vyučovaná iba teológia, islamské vedy, islamské právo a arabčina. Dnes tu sú aj rôzne fakulty prírodných a spoločenských vied. Každý študent študujúci niektorý zo svetských odborov musí zároveň navštevovať aj prednášky z teológie a islamského práva. Z oboch týchto odborov tiež skladá skúšky.
Na prijatie na štúdium je potrebné maturitné vysvedčenie na niektorej z al-azharských stredných škôl, ktoré sa nachádzajú po celom Egypte. Študenti zo zahraničia musia najskôr navštevovať rok trvajúci prípravný kurz, počas ktorého sa učia arabčinu, angličtinu a islamské vedy.[4]
Historicky pozostávala akademická obec univerzity z prívržencov rôznych názorových smerov islamu. Zastúpené boli teologické školy al-Ashari a al-Maturidi. Univerzita má dlhú tradíciu výučby všetkých štyroch škôl sunnitskej islamskej jurisprudencie (Hanafi, Maliki, Shafi a Hanbali). Hlavný mufti každého myšlienkového smeru pôsobil ako dekan zodpovedný za učiteľov a študentov v tejto skupine.[5] Za čias Osmanov sa dekan Hanafi dostal do pozície primus inter pares. Akademická obec tiež zahŕňala členov siedmich hlavných súfijských rádov. Al-Azhar sa stavala antagonisticky vzťah voči wahhábizmu.[5]
Modernizácia
[upraviť | upraviť zdroj]Počas vlády egyptského prezidenta Džamála Abd an-Násira v roku 1961 bola al-Azhar obnovená ako univerzita, pričom sa pod ňu po prvýkrát začlenila široká škála svetských fakúlt ako obchodná, ekonomická, farmaceutická, lekárska, inžinierska a poľnohospodárska fakulta. Predtým Encyklopédia islamu klasifikuje al-Azhar rôznym spôsobom ako madrasu, centrum vyššieho vzdelávania a od 19. storočia náboženskú univerzitu, ale nie ako univerzitu v plnom zmysle slova.[6] V tom istom roku bola pridaná aj islamská ženská fakulta.[3]
Mešita al-Azhar
[upraviť | upraviť zdroj]Mešitu al-Azhar nazýval západný svet „Vatikán islamu“,[7] pretože za doby Fátimovcov tu boli položené základy šiitskej viery a v čase Saladina sa naopak stala centrom ortodoxného sunnitského učenia. Univerzita prináleží k mešite al-Azhar, ktorá je prístupná pre všetkých.[8] Mešita al-Azhar (arabsky: الجامع الأزهر, romanizované: al-Jāmiʿ al-ʾAzhar), známa jednoducho ako al-Azhar, bola prvá mešita založená v meste, ktoré si nakoniec vyslúžilo prezývku „Mesto tisícov minaretov“. Predpokladá sa, že pochádza z az-Zahrāʾ (čo znamená „žiariaci“), titulu udeleného Fatime, dcére Mohameda.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ LEVTZION, Nehemia; POUWELS, Randall L.. The History of Islam in Africa. 1. vyd. Athens, Ohio : Ohio University Press, 2000. S. 28-32.
- ↑ BROWN, Nathan J.. Post-Revolutionary al-Azhar [online]. Cernegie Papers, [cit. 2022-10-10]. Dostupné online.
- ↑ a b Al-Azhar University. In: Encyclopædia Britannica [online]. www.britannica.com, [cit. 2022-10-10]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ OXFORD UNIVERSITY PRESS. Al-Azhar: Oxford Bibliographies Online Research Guide. 1. vyd. Oxford : Oxford University Press, 2010. ISBN 9780199803804. S. 2-12.
- ↑ a b The Identity of Al-Azhar and Its Doctrine [online]. Jadaliyya - جدلية, [cit. 2022-10-10]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ Al-Azhar University [online]. Times Higher Education (THE), 2021-11-20, [cit. 2022-10-10]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ AMBROSOVÁ, E.. Egypt. 1. vyd. Mnichov : Nelles Verlag, 1999. ISBN 3-88618-186-3. S. 89.
- ↑ HAVELKA, Ondřej. Egypt. In: Východní Afrikou. 1. vyd. Praha : Akbar, 2016. ISBN 978-80-906325-0-9. S. 346-355.
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Oficiálne stránky univerzity Archivované 2018-04-27 na Wayback Machine (po arabsky)