Preskočiť na obsah

Patroklos (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Achilles oplakáva Patrokla, autor:Nikolaj Nikolajevič Ge, 19.storočie

Patroklos (starogr. ΠάτροκλοςPatroklos, doslova "sláva (κλέος) otec (πατήρ)", latinsky Patroclus) je v gréckej mytológii jeden z najväčších hrdinov trójskej vojny, jeho milencom bol slávny Achilles.

Patroklos patril medzi najstatočnejších a pritom aj najušľachtilejších vojakov z celého stotisícového achájskeho vojska bojujúceho proti Tróji. Správal sa ku každému čestne a prívetivo, v boji bol statočný a záujem achájskeho velenia kládol nad svoj život.

Jeho otec bol Menoitios z Opunta[1]. O totožnosti matky existuje v mýtoch viac verzií, bola ňou buď Sthenela alebo Polyméla či Filoméla.

V mladosti z nerozumnosti spáchal zločin, pri hre s kockami sa pohádal so spoluhráčom s Kleitónymom, synom Amfidamanta a v zlosti ho zabil.[2] Jeho otec ho preto odviedol do výchovy ku kráľovi Péleovi do Fthie, kde sa spriatelil s jeho synom Achilleom. Keď sa Achilles po rokoch vybral do trójskej vojny, jeho priateľ Patroklos ho nasledoval. V trójskej vojne potom bojoval Patroklos po boku Achillea, ale vždy iba v tieni jeho slávy. Achillea vždy poslúchal a nikdy mu neodporoval. Takmer na konci vojny sa však rozhodol samostatne a doplatil na to svojim životom.

V desiatom roku vojny sa Achilles pohádal s hlavným veliteľom achájskych vojsk Agamemnónom a odmietol bojovať.[3] To okamžite využili Trójania a pod vedením Hektora spustili útok. Achájci oslabení o svojho najlepšieho bojovníka nedokázali ich náporu čeliť a v bitke na trójskej pláni boli porazení. Trójania sa dostali až k lodiam a chceli ich spáliť, aby nepriateľovi znemožnili útek. Tomu ale zabránil Patroklos. Prosil Achillea, nech premôže svoj hnev a zmieri sa s Agamemnónom, keď nepochodil, požiadal ho, aby mu požičal aspoň svoju výzbroj, ktorou mienil oklamať Trójanov, že sa Achilles znovu zapojil do boja.[3] Achilles mu to vyhováral, nakoniec súhlasil, ale kázal mu, aby sa uspokojil len tým, že nepriateľa zaženie od lodí. Patroklos však radu Achillea neposlúchol.

Achilles ošetruje zraneného Patrokla, červenofigúrový kylix, cca.500 pred Kr.

Trójania, keď uvideli Patrokla v zbroji Achillea v domnení, že je to Achilles, zmätene cúvli od lodí a dali sa na útek. Patroklos aby Trójanom zabránil vstup cez bránu mesta, zaskočil ich tak, že ich obišiel veľkým oblúkom a prekvapil ich pred mestskou bránou. Strhla sa krvavá bitka v ktorej Patroklos zabil toľko mužov, že ich nestíhal ani spočítať. V zápale boja si to zatúžil rozdať aj so slávnym trójskym hrdinom Hektorom. Keď ho uvidel pred Skajskou bránou, zamieril k nemu svoj bojový voz a pustil sa s ním do boja. V tom ale pristúpil k Hektorovi ochranca Tróje boh Apolón a prezradil mu, že pred ním stojí Patroklos. Hektor preto nabral odvahu a strhol sa zúrivý boj. Trikrát sa Patroklos vytrhol z Hektorových rúk a keď sa rozbehol proti Trójanom štvrtý raz, boh Apollón mu zrazil prilbu[4] a rozopäl mu pancier, a tak bola jeho totožnosť odhalená. Trójania už z neho nemali strach a kopijník Euforbos ho do odkrytého chrbta bodol oštepom.[5] Zraneného Patrokla nakoniec dorazil kopijou Hektor.[6] Umierajúci Patroklos stačil Hektorovi povedať, že ho čaká rovnaký osud, lebo zomrie rukou jeho priateľa Achillea a s menom svojho priateľa na perách vypustil dušu.[6]

Keď sa Achilles dozvedel, že jeho najmilší zomrel, bol zúfalý a jeho druhovia si mysleli, že si do hrdla vrazí meč. Ale Achilles sa pozbieral a rozhodol sa Patrokla pomstiť. Udobril sa s Agamemnónom a hneď v prvom boji pri trójskych hradbách Hektora zabil. Mŕtve telo Hektora priviazal za svoj vojnový voz a vláčil ho po zemi okolo hradieb Tróje[3] a potom ho dotiahol do tábora Achájcov a tam ho nechal napospas psom a supom. Nakoniec sa však nechal obmäkčiť prosbami Hektorovho otca trójskeho kráľa Priama a dovolil ho pochovať.

Achilleovi osud tiež nedoprial, aby sa dožil konca trójskej vojny. Onedlho po smrti Hektora ho zabil Priamov syn Paris, keď mu pri tom pomohol boh Apollón radou, aby šíp namieril na jeho zraniteľnú pätu.[7] Achilles si šíp vytiahol, ale ten mu spôsobil takú ranu, že vykrvácal. Achájci popol Patrokla a Achillea zmiešali, dali do zlatej urny a spoločne ich pochovali pri brehoch Hellespontu a na ich hrob navŕšili mohylu, ktorá mala naveky hlásať ich slávu.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Apollodoros, Kronika, 3,10,8.
  2. Apollodoros, Bibliotheca, 3,13,8.
  3. a b c Hyginus, Fabulae, 106.
  4. Homér, Iliada, XVI, 777.
  5. Hyginus, Fabulae, 114.
  6. a b Homér, Iliada, XVI, 843,855.
  7. Hyginus, Fabulae, 107.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]