Preskočiť na obsah

Coulometria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Coulometria (tiež coulombmetria, /vyslovuje sa 'kulo'metria/) je analytická metóda založená na meraní elektrického náboja[1] prejdeného skúmanou vzorkou. Coulometria sa realizuje pomocou coulometrov, ktoré sa podľa experimentálneho usporiadania rozdeľujú na coulometer na traskavý plyn, coulmeter na striebro a coulometer na meď.[2] Coulometria je založená na Faradayových zákonoch elektrolýzy. Medzi postupy, ktoré využívajú coulometriu, sa zaraďuje elektrogravimetriu, čiže stanovenie množstva kovu v roztoku na základe zmeny hmotnosti katódy, na ktorej sa katión z roztoku vyredukuje ako kov.[3] Coulometriou je možné určiť počet elektrónov v neznámej elektródovej reakcii (redoxnej polreakcii), resp. je možné použiť coulometriu na definíciu jednotky elektrického prúdu (ampéru).[3] Coulometria spojená so súčasným meraním zmien látkového množstva elektrolytov v katódovom priestore a anódovom priestore umožňuje meranie prevodových čísel iónov, ktorú navrhol Hittorf.[3]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. "coulombmetria, coulometria" - význam cudzieho slova - Slovnik.sk [online]. slovnik.aktuality.sk, [cit. 2024-11-27]. Dostupné online.
  2. NOVÁK, Josef. Fyzikální chemie - bakalářský a magisterský kurz. 1. vyd. Praha : VŠCHT, 2008. ISBN 978-80-7080-675-3.
  3. a b c SAMEC, Zdeněk. Elektrochemie. 1. vyd. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 1999. ISBN 80-7184-948-0.