Beli Ždral Kung Fu

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
白鶴拳
Fuđen Beli Ždral
mandarinski: Bái Hè Quán
Bukvalni prevod "Pesnica Belog Ždrala"

 : Ovaj članak je posvećen stilu borenja po imenu Beli Ždral iz Fuđen provncije .

Beli Ždral je južnokineski stil borenja poreklom iz Fuđen (福建) provnicije . Jedan je od najpoznatiji kineskih stilova borenja koji se danas praktikuje širom sveta . Usmeno predanje osnivanje stila pripisuje Fang Ći Niang (方七娘), poznatoj mitskoj figuri , devojci borcu koja je kasnije poslužila kao uzor za mnoge kasnije legende. Za stil Belog Ždrala su karakteristični čvrsti duboko ukorenjeni stavovi , fleksibilna telesna struktura, brze ručne tehnike , borba na bliskoj distanci i koriščenje čitavog spektra različitog oružja . [1]. Pojedini stilovi imaju razvijenu taktiku i tehnike za borbu na većoj distanci dok pojedini stilovi ne koriste nikakvo oruđje i akcenat stavljaju na tehnike golorukog borenja..[2]

Uvreženo je mišljenje da je Beli Ždral stil nastao imitiranjem pokreta ptice po kojoj je dobio ime. Ovo je potpuno netačno , kako za stil Belog Ždrala tako i za mnoge druge stilove koji nose imena određenih životinja. Istina je da pojedini pokreti zaista liče na pokrete ptice ali razlog tome nije imitacija pokreta ptice već je prosto struktura i mehanika pokreta takva . Uočivši sličnost ručnih tehnika sa pokretima belog ždrala osnivači stila su veštini dali ime ove prelepe ptice.

Legenda o nastnaku Belog Ždrala

[uredi | uredi kod]

Porodica Fang je živela u provniciji Fuđen Kina,na mestu gde je živela velika populacija belog ždrala

Glava porodice i otac devojke Ći Niang je bio masjtor veština južnog Šaolin manastira i svoje znanje je preneo na svoju ćerku.

Jednog dana , dok je Ći Niang obavljala svakodnevne poslove , ždral je sleteo nedaleko od nje. Devojka je pokušala da otera pticu štapom ali su svi pokušaji ostali bezuspešni, ma šta devojka pokušala ptica je sa lakoćom odbila sve napade.Devojka je pokušala da udari pticu u glavu ali je ždral pomerio glavu u stranu i odbio napad krilom. Nakon toga pokušala je da udari ptičije krilo ali je ždral napravio korak u stranu i istovremeno odbio napad koriteći nogu. Na pokušaj uboda u telo ptica se povuka korak nazad i kljunom napala štap. Nakon tog događaja devojka je pažljivo proučavala ponašanje i pokrete ptice i kmbinovala ih sa veštinom koju je naučila od oca da bi na kraju kreirala potpuno novi stil borenja , Beli Ždral.

Postoje mnoge verzije ove legende , neke sa manjnim varijacijama u sadržaju i ličnostima a neke gotovo potpuno različite. Jedna od napoznatijih verzija uključuje poznate mitske figure poput Ng Mui i govori o osvajanju Kine od strane mongolskog plemena Manču i razaranju manastira Šaolin. Interesantno je činjenica da je ova verzija nastanka stila gotovo identična sa legendom o nastanku jednog mlađeg i daleko popularnijeg stila, Ving Čuna.

Izvori

[uredi | uredi kod]

Stilovi

[uredi | uredi kod]

Nemoguće je utvrditi tačan broj stilova belog ždrala . Najstariji i preteča svih današnjih stilova je Jong Ćun(Ving Čun) Beli Ždral. Iz ovog stila se kasnije razvio veliki broj drugih stilova . Danas pored Jong Ćun stila najvću popularnost imaju 5 stilova razvijenih između 1800 i 1870 godine.

  mandarinski Romanizacija  
Spavajući Ždral 宿鶴拳 Su He Ćuen Poznat i kao Skačući ili Predački ždral
Plačući Ždral 鳴鶴拳 Ming He Ćuen Poznat i kao dozivajući ždral
Ždral koji jede 食鶴拳 Ši He Ćuen poznat i kao Žalosni ždral
Leteći Ždral 飛鶴拳 Fei He Ćuen
Vibrirajući Ždral 縱鶴拳 Zong He Ćuen poznat i kao ždral koji se trese

Pored ovih , posebno na Tajvanu postoji veliki broj starih stilova koji se vežbaju lokano i nikada nisu dostigli popularnost napred nabrojanih stilova. Na jugu Tajvana gotovo svako selo ima svoj karakteristični stil Belog Ždrala . Neki od ovih stilova su stari gotovo 400 godina .

Istorija

[uredi | uredi kod]

Rana istorija veštine je nepoznata i nema validnih istorijskih i arheoloških izvora koji bi sa sigurnošću mogli da utvrde mesto nastanka i osobe odogovrne za kreaciju ovog stila borenja . Prvi pisani dokazi koji pominju stil belog ždrala datiraju iz 17. veka . Tokom Košingine kampanje osvajanja Tajvana 1661-1662. kao jedna od veština popularna među oficirima i vojnicima Košingine armije pominje se i beli ždral . Tokom 19 veka razvijeni su danas najpoznatiji i najrasprostranjeniji stilovi ove veštine. Tokom ovog perioda su stilovi dobili svoj konačan oblik koji nam je danas poznat .

Uticaj

[uredi | uredi kod]

Kao jedan od najstarijih poznatih kung fu stilova Beli Ždral je izvršio presudan uticaj na razvoj južnikineskih stilova borenja. U većoj ili manjoj meri gotovo svi stilovi sa juga Kine vode porklo i u sebi sadrže elemente belog ždrala. Haka stilovi poput Bele Obrve ili Južne Bogomoljke svoje osnove nalaze u belom ždralu. Stil Pet Predaka iz koga je kasnije nastao japanski Karate se može se smatrati podstilom belog ždrala. U najranijim verzijama Tai Ći Ćuana se takođe može videti jak uticaj belog ždrala. Ving Čun ,danas jedan od najpopularnijih kung fu stilova je nastao iz belog ždrala. Stlovi pet porodica iz Guangdong provincije takođe svoje poreklo nalaze u belom ždralu .

Rasprostranjenost

[uredi | uredi kod]

Beli Ždral je najpopularniji i najrasprostranjeniji na Tajvanu i u Fuđan provnciji u Kini. Popularan je i u Guangdong provinciji i Hong Kongu. Škole belog ždrala se mogu naći u severnoj Americi i sporadično u Australiji . U Evropi, Africi, Aziji van Kine je jako redak

Beli Ždral na našim prostorima

[uredi | uredi kod]

Na prostoru Srbije Beli Ždral je potuno nepoznat , ne postoji ni jedan klub niti praktičar ovog stila. Jedini poznati praktičar ovog stila sa naših prostora je Vladimir Zlatić[1] Arhivirano 2014-02-11 na Wayback Machine-u koji živi i radi na Tajvanu

Reference

[uredi | uredi kod]
  1. Yang, Jwing-Ming (1996). Essence of Shaolin White Crane. Paul H. Crompton. ISBN 0-88696-935-2. 
  2. „Power of the Animals”. Inside Kung Fu. Arhivirano iz originala na datum 2010-03-09. Pristupljeno 2009-12-29. 

Spoljašnje veze

[uredi | uredi kod]