Уред високог представника за Босну и Херцеговину

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Уред високог представника и специјалног представника Европске уније за Босну и Херцеговину (енгл. Office of the High Representative - OHR) је водећа организација за цивилни аспект имплементације мира у Босни и Херцеговини.

Главно сједиште ОХР-а је у Сарајеву. Високи представник, његов Први замјеник, те њихови кабинети су такођер смјештени у Сарајеву. Поред њих у сарајевском уреду су такођер смјештени Политички одјел, Економска јединица за транзицију, Правни одјел, Одјел за административно-финансијске послове и кадровска питања, те Прес-уред.

ОХР има два регионална уреда, у Бањалуци и Мостару, арбитражни уред у Брчком, те сателитски уред у Братунцу. Представништво ОХР-а у Бриселу координира са међународним организацијама ван Босне и Херцеговине.

Високи представник за Босну и Херцеговину

[уреди | уреди извор]

Даyтонским мировним споразумом, који је потписан 1995. године, високи представник је у име међународне заједнице задужен да надгледа проведбу цивилних аспеката Мировног споразума у Босни и Херцеговини. Високи представник такођер има задатак да координира активности међународних цивилних организација и агенција које дјелују у земљи.

Мандат високог представника прецизиран је у Анексу 10, у којем се високи представник проглашава коначним ауторитетом у земљи за тумачење споразума о имплементацији цивилног дијела мировног уговора. Вијеће за имплементацију мира (ПИЦ), које чини група од 55 земаља и међународних организација које спонзорирају и воде процес имплементације мира, касније је даље разрадило његов мандат. Високи представник нема надлежност над војним Стабилизацијским снагама (СФОР), које су под вођством НАТО-а.

Високог представника предлаже Управни одбор ПИЦ-а, а именовање потврђује Вијеће сигурности Уједињених нација, које је одобрило и Даyтонски мировни споразум као и распоређивање међународних војника у Босни и Херцеговини.

Тренутни вршилац ове функције је Цхристиан Сцхмидт.

Повезано

[уреди | уреди извор]

Вањске везе

[уреди | уреди извор]