Пређи на садржај

Сликарство

Извор: Wikipedija


Сликарство

Сликарство је све што настаје уметничким сликањем.

Сликање је поступак где се нечим (четком, шпахтлом, пастелом итд) наноси боја (мешавина пигмента и везива) на подлогу. Тако настаје слика. Човјек који се озбиљно бави сликањем је сликар. Сликар користи комбинацију, цртежа, композиције, светла и боје да искаже концепте или опише свет око себе.

Подлога је често напето платно, које се унапред припрема за сликање у зависности од врсте боје која ће се користити. осим платна,подлога може бити такође и папир, дрво, стакло, зид (фреске), лесонит итд. Слике и цртежи обично се стављају у рам и каче на зид, али има и много других начина да се излажу.

Цртање је поступак гдје се нешто (оловка, графит, креда, перо итд) притиска или помера по површини и оставља трагове на њој. Тако настаје цртеж. Човјек који се озбиљно бави цртањем је цртач.

Сликарство може бити реалистично и да представља реалне објекте (као нпр. мртва природа или пејсаж), абстракто, набијено описним елементима, симболима, емоцијама или политичким садржајима. Историјски, велики број дела се бавио духовношћу и религиозним темама. Ова врста сликарства се појављује још од митолошких призора на грнчарији до библијских сцена на зидовима катедрала.

Сликарске технике

[уреди | уреди извор]
Главни чланак: Сликарске технике

Постоји узајамни однос сликарских техника и боја. Једна од сликарских техника је пастел, он ствара угођај њежности и љупкости. Акварел својом провидношћу даје бојама прозрачност. Фреско-сликарство, техника зидног сликарства, нема пуно детаља и дочарава просторност и монументалност. Темпери је својствена плошност, па је својствена плакату, а уљене боје (обично на платну напетом на дрвени оквир) су погодне за сликање најмањих детаља.

Различите врсте сликарких боја се обично идентификују медијумом у коме је пигмент растворен. Тај медијум одређује основне карактеристике боје као што су густина, еластицитет, растворљивост, брзина сушења и тако даље.

Врсте боја:

Смерови у сликарству:

[уреди | уреди извор]

Познати сликари:

[уреди | уреди извор]

Најпознатије слике су:

[уреди | уреди извор]

Српско сликарство

[уреди | уреди извор]

Повезано

[уреди | уреди извор]