Пређи на садржај

Седмица

Извор: Wikipedija

Седмица, или тједан или недјеља (ијек.), одн. тедан или недеља (ек.), јединица за време дужа од дана, а краћа од месеца. У већини модерних календара, укључујући грегоријански календар, седмица је период од седам дана, као и најдужа конвенционално коришћена јединица за време која садржи фиксни број дана. Иако нема директне астрономске везе, у широкој је употреби као јединица за време.

Седмице (тједни) формирају независан календар у континуитету, који иде паралелно са разним другим календарима, што значи да исти датум не пада сваке године на исти дан. Међутим, неки календари су тако дизајнирани да се одређени датум сваке године појављује истог дана у седмици. То се може урадити тако да неки дани не припадају ни једној седмици: предложени светски календар има 52 седмице и 1 или 2 додатна дана годишње, док је француски револуционарни календар имао 36 "седмица" од по 10 дана и 5 или 6 додатних дана. Бивши исландски календар имао је године од 52 или 53 седмице.

Повезано

[уреди | уреди извор]

Библиографија

[уреди | уреди извор]
  • Фалк, Мицхаел (1999). "Астрономицал Намес фор тхе Даyс оф тхе Wеек", Јоурнал оф тхе Роyал Астрономицал Социетy оф Цанада, Вол. 93, п. 122. 1999ЈРАСЦ..93..122Ф. [1]

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]