Пређи на садржај

Помоћ:Нормативна контрола

Извор: Wikipedija
За уредничке информације види Wикипедиа:Нормативна контрола

Нормативна контрола је начин придруживања јединственог идентификатора чланцима на Wикипедији. Корисна је за дисамбигвацију различитих предмета са сличним или идентичним насловима и за успостављање јединственог стандардног наслова за неки предмет који је обично познат под двама или више наслова. Када се користи, линкови на податке о нормативној контроли могу се пронаћи при дну страница Wикипедије, упућујући на библиографске записе у свјетским библиотечним каталозима. Нормативна контрола се често користи у биографским чланцима јер исто име обично дијели више особа. Обично се користи и у другим материјалима о субјектима.

Нормативна контрола омогућава истраживачима да лакше претражују пертинентне информације о субјекту неког чланка без потребе за ручном дисамбигвацијом субјеката. На примјер, нормативна контрола се користи у музичким чланцима тако да се информација у чланку може лако кросреференцирати с популарном базом података МусицБраинз.

Опћенитије говорећи, нормативна контрола је метода израде и одржавања индексних термина за библиографске материјале у библиотечном каталогу. Линкови које производи предложак нормативне контроле на Wикипедији воде на нормативноконтролне податке у свјетским библиотечним каталозима. На примјер, информација о нормативној контроли на Wикипедији за Алеxандера Грахама Белла изгледа овако:

WорлдЦат је глобални кооперативни скупни каталог који опредмећује збирке 72 000 библиотека у 170 земаља и територија. Четири су нормативноконтролна записа: Виртуална међународна нормативна датотека (ВИАФ), други је Контролни број Конгресне библиотеке (ЛЦЦН), затим међународни стандардни идентификатор имена (ИСНИ) и посљедњи је заједничка нормативна датотека (ГНД).

Подржане датотеке

[уреди | уреди извор]

Подржане нормативне датотеке на српскохрватској Wикипедији међу осталим су:

  1. заједничка нормативна датотека (ГНД, њем. Гемеинсаме Нормдатеи)
  2. контролни број Конгресне библиотеке (ЛЦЦН, енгл. Либрарy оф Цонгресс Цонтрол Нумбер)
  3. виртуална међународна нормативна датотека (ВИАФ, енгл. Виртуал Интернатионал Аутхоритy Филе)
  4. Опен Ресеарцхер анд Цонтрибутор ИД (ОРЦИД)
  5. ЛИБРИС (Шведска)
  6. ЦОНОР.Сл (Словенија)
  7. ЦиНии (Јапан)
  8. НКЦ (Чешка)
  9. СУДОЦ (Француска)
  10. ЛИБРИС (Шведска)
  11. БИБСYС (Норвешка)
  12. НСК (Хрватска)
  13. Застарјело: датотека особног имена (ПНД, њем. Персоненнамендатеи, сада дио ГНД-а)
  14. Застарјело: заједничка датотека назива корпорација (ГКД, њем. Гемеинсаме Кöрперсцхафтсдатеи, сада дио ГНД-а)
  15. Застарјело: нормативна датотеке ознаке (СWД, њем. Сцхлагwортнормдатеи, сада дио ГНД-а)