Пређи на садржај

Поларна регија

Извор: Wikipedija
Поларне регије

Земљине поларне регије су подручја глобуса која окружују полове, а налазе се сјеверно од Арктичког и јужно од Антарктичког круга. Карактеризира их поларна клима, екстремно хладне температуре, јака глацијација и екстремне варијације у дневним сатима с 24-сатним даном тијеком љета (поноћно сунце) и трајном тамом средином зиме. Средишта тих регија чине сјеверни и јужни пол, па стога тим регијама доминирају поларне ледене капе које се на сјеверу налазе на оцеану, а на југу на антарктичком континенту.

У Земљиној сјеверној поларној регији налазе се многа насеља, док се ниједно насеље, осим знанствених база, не налази у јужној поларној регији, која је хладнија од сјеверних поларних регија.

Остали планети и природни сателити Сунчева сустава имају занимљиве завојке око својих поларних регија. Земљин природни сателит Мјесец вјеројатно садржи обилне наслаге леда у дубоким кратерима својих поларних регија које никад не виде изравну сунчеву свјетлост. Марс има поларне капе попут Земље, али се за разлику од Земљиних ледених капа оне састоје већином од угљичног диоксида. Екстреман нагиб Уранове оси узроковао је јединствену ситуацију у којој је сваки пол у одређеном дијелу године готово изравно окренут к Сунцу.

Повезано

[уреди | уреди извор]