Консу
У египатској митологији, Консу (алтернативно Цхонсу, Кхенсу, Кхонс, или Кхонсху) био је древно лунарно божанство, из времена прије него што је створена формална структура пантеона. Име му одржава чињеницу да је Мјесец (Иах на египатском) путовао ноћним небом, јер значи Луталица, а такођер има титуле Грлитељ, Путовођа и Бранитељ, јер је чувао ноћне путнике.
Опис и улога
[уреди | уреди извор]Као бог свјетла у ноћи, Консу се зазивао за заштиту од дивљих животиња, повећање мушке плодности и помоћ при лијечењу. Говорило се да када Консу начини полумјесец сјајним, жене зачињају дјецу, стока постаје плодна, а свака ноздрва и свако грло се испуни свјежим зраком. Консу такођер може значити краљева плацента, а у складу с тиме се у најстарија времена сматрао божанством која убија краљеве (фараонове) непријатеље и вади њихову изнутрицу како би се њоме служио краљ, метафорички стварајући нешто што краљу служи као плацента.
Тај крволочни аспект је био заслужан за то што је у Текстовима пирамида навођен као (онај) који живи од срдаца. Такођер је постао повезан с правим плацентама, поставши деификацијом краљевске плаценте и богом повезаним с рођењем дјетета. Консу је поступно замијенио ратног бога Ментхуа као син Мут и Амона у Теби за вријеме Средњег краљевства, јер је базен у храму Мут био у облику полумјесеца. Како су ово двоје били сматрани доброћудним божанствима, Ментху је постепено изгубио своје агресивне аспекте. У умјетности је Консу приказиван као дијете с главом јастреба које носи полумјесец испод диска пуног Мјесеца.
Глава му је била избријана осим прамена која су носила египатска дјеца, што га је чинило Дјететом Консуом. Повремено се Консу приказивао као младић с млатом фараона и орглицом менат. Понекад је приказиван на леђима гуске, ована или два крокодила. Консуова света животиња је бабун, кога су Египћани сматрали Мјесечевом животињом. Консу се појавио као лик у сувременој књижевности, од чега је најпознатији примјер покровитељско божанство Марвел Цомицсовог суперхероја Моон Книгхта.