Конон
- За остала значења, види Конон (разврставање).
Конон (грчки: Κόνων) (крај 5. и почетак 4. вијека пне.) је био атенски војсковођа познат по судјеловању у завршној фази пелопонеског рата.
Конон је командирао атенском флотом на Лезбосу, коју је 406. пне. блокирао спартански адмирал Каликратида. Деблокада је завршена атенском побједом код Аргинуских отока. Након тога је 405. пне. на Хелеспонту настојао поразити спартанског адмирала Лисандра, али је дозволио да га Спартанци изненаде и нанесу катастрофалан пораз код Егоспотама. Већина његових људи је заробљена и погубљена, али је Конон успио побјећи. Сматрајући како ће га атенски грађани погубити, потражио је и пронашао уточиште на Ципру код краља Евагоре. Спартанци су годину дана касније присилили Атену на капитулацију, чиме је завршен дуготрајни пелопонески рат.
Неколико година касније је побједничка Спарта дошла у лоше односе са својим некадашњим савезником Перзијом, те су перзијски сатрапи Тисаферн и Фарнабаз од краља Артаксеркса добили задатак да саграде морнарицу с којом би окончали спартанску хегемонију на Егејском мору. Саграђен је велики број бродова, али су Перзијанци требали искусног флотовођу. Избор је пао на Конона који је био одушевљен приликом да се Спартанцима освети за пораз код Егоспотама. Године 394. пне. је та прилика дошла те ју је Конон искористио нанијевши Спартанцима пораз у битци код Книда.
Након тога је Конон, сматрајући да се искупио за свој катастрофални пораз, вратио у Атену. Тамо је уз перзијску помоћ обновио ратну луку Пиреј и Дуге зидове, чиме је Атена поновно постала велика сила. Међутим, Спартанци су поновно почели преговарати о савезу с Перзијом, а када је атенска делегација с Кононом послана Перзијанцима, сатрап Тирибаз, увјерен да Атењани настоје обновити свој Делски савез|поморски империј на перзијску штету, дао ју је бацити у окове. Конон је успио побјећи из затвора и поновно пронаћи уточиште на Ципру. Његов син Тимотеј је постао знаменити војсковођа.
Литература
[уреди | уреди извор]- Страусс, Баррy С. (1984). „Тхрасyбулус анд Цонон: А Ривалрy ин Атхенс ин тхе 390с Б.C.”. Америцан Јоурнал оф Пхилологy 105 (1): 37–48. ДОИ:10.2307/294624.
- Дуане А. Марцх, "Конон анд тхе Греат Кинг'с Флеет," Хисториа (Франз Стеинер Верлаг) вол. 46, но. 3 (1997), 257-269.
хи