Пређи на садржај

Кеопсова пирамида

Извор: Wikipedija
Кеопсова пирамида

Кеопсова пирамида или Велика Кеопсова пирамида је највећа од три велике египатске пирамиде.

Саграђена је око 2900 године пне. Налази се у египатском граду Гизи, на западној обали реке Нила близу Каира.У њој се налази сфинга.

Хисторија

[уреди | уреди извор]

Египатске пирамиде су најстарије и једине које су сачуване за разлику од свих осталих Седам свјетских чуда. Од десет пирамида колико их има у Гизи прве три су најзначајније. Прва и највећа саграђена је за фараона Кеопса и његову жену. Пирамиде су заправо гробнице. Древни египатски краљеви веровали су да њихов загробни живот зависи од тога колико ће се очувати њихово тело. Зато су мртви балсамовани, а мумије се скривале дубоко испод земље у унутрашњости ових огромних здања. Чак су и унутрашњи ходници затрпавани и скривани од могућих пљачкаша

Сматра се да је око 100 000 људи градило Кеопсову пирамиду пуних 20 година. Сваки камен био је висок 2 м, неки су дуги и по 5 м. Блокови кречњака и гранита од којих је саграђена ова пирамида и који су вађени из каменолома на левој обали Нила допремани су чамцима низ реку. То се могло радити једино у пролеће када се Нил изливао па је зато требало 20 година и негде око 500 000 пловидби да се донесе потребна количина камена. Пошто би се камени блокови превезли група људи је вукла блокове, од којих је сваки тежио 2 тоне на санке уз пут. Затим су ове блокове уредно ређали, а друга група људи их је извлачила до места где се градила пирамида она је висока 138,75 м и широка 225 м.

Када је саграђена пирамида је била 145,75 м висока, али се током година тако рећи смањила за 10 м. Површина пирамиде била је прекривена веома глатким скоро неприметним кречњаком. Свака страна пирамиде оријентисана је на по једну страну света исток, запад, север и југ. Пирамида се састоји од око 2 300 000 камених блокова. На северој страни је улаз. Унутрашњост пирамиде чине три просторије повезане многобројним ходницима. У срцу пирамиде је краљева одаја где је смештен саркофаг направљен од црвеног гранита.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]

Археологија

Истраживање

Остале теорије

Неwс

Слике