Кадеш
Ово је чланак о Кадешу и Сирији, в. такођер Кадесх (југ Израела) или Кедесх
Кадеш (такођер Кадесх и Qадесх) био је древни град на Леванту, смјештен на ријеци Оронтес, вјеројатно идентичан остацима на налазишту Телл Неби Менд,[1] око 24 југозападно од Химса (ца. ) у данашњој западној Сирији.
Кадеш је био један од два канаанитска града који је средином 15. вијека пне. водио коалицију локалних градова-држава која се побунила против египтаске хегемоније, највјеројатније под утјецајем државе Митанни, главног тадашњег такмаца Египту у борби за превласт. Други важни град био је Мегиддо, али је коалиција поражена у знаменитој битци код Мегиддоа 1457. пне. након чега је цијела регија, укључујући и Кадеш, морала признати египатску превласт.
Владари Кадеша су отада били египатски вазали, а очувана је богата преписка фараона Ехнатона с владаром Кадеша. Хисторијски списи спомињу три имена кадешких владара - Суттарна (цца. 1350. пне.); Етаккама (цца. 1340. пне.) и Ари-Тесхуб (цца. 1330-1325. пне.).
Најважнији догађај у хисторији Кадеша био је велики обрачун двије тадашње свјетске суперсиле - Египта и Хетита, који се збио у првој половици 13. вијека пне. управо око Кадеша, а који је требао одлучити о судбини Леванта. Тај окршај, познат као битка код Кадеша, завршио је неодлучно, а Кадеш је остао под влашћу Хетита.
Фусноте
[уреди | уреди извор]- ↑ Китцхен, К.А, "Рамессиде Инсцриптионс", Волуме 2, Блацкwелл Публисхинг Лимитед, 1996, пп.16-17