Фудбал на пијеску

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Ногомет на пијеску

Ногомет на пијеску (енгл. beach soccer (beasal) или beach football) је врста ногомета који се игра на пијеску.

Прва правила овог спорта донијела је 1992. Беацх Соццер Wорлдwиде, компанија која је задужена за развој ногомета на пијеску, као и организацију већих натјецања.

Због релативно малог терена (28x37 метара), игра је врло атрактивна, будући да играчи могу постићи гол с готово сваке позиције. Због тога у просјеку на утакмицама буде око 60 удараца на гол, временски размак изнеђу два постигнута гола је у просјеку 3-4 минуте, те се на утакмицама постигне око 11 голова[недостаје референца].

Повијест

[уреди | уреди извор]

Ногомет на пијеску почео се играти у Бразилу, точније на плажи Леме у Рио де Јанеиру. Због судјеловања многобројних ногометних звијезда, као што су Ериц Цантона, Мицхел, Јулио Салинас те бразилци Ромарио, Јуниор и Зицо, популарност ногомета на пијеску убрзано расте, те већ сада око 170 држава свијета преносе утакмице.

Након што су 1992. донесене прва правила, идуће године је на плажи у Миамију одржан први турнир на којим су наступили САД, Италија, Бразил и Аргентина.

Двије године касније, 1995. на плажи Цопацабана у Рио де Јанеиру одржано је прво свјетско првенство у ногомету на пијеску, а први побједник постао је домаћин Бразил. 2005. године организацију свјетског првенства преузима ФИФА.

Свака момчад на терену има по пет играча (четири у пољу и голман), те има право на неограничен број измјена (од 3 до 5 причувних играча). Утакмица се игра три пута по 12 минута. Ако је на крају утамице резултат неријешен, играју се продужеци од 3 минуте, а ако и након тога нема побједника, пуцају се једанаестерци, с тим да се, за разлику од ногомета, пуцају док први играч не промаши, а други у истој серији постигне гол.

Утакмицу воде два суца. Сваки прекршај значи слободан ударац према противничком голу којег пуца играч на којем је направњен прекршај (осим код играња руком). Судац може играчу додијелити плави картон, након чега тај играч мора на двије минуте напустити терен те његова момчад мора играти с играчем мање. Убачаји са стране изводе се руком или ногом, док гол-аут голман изводи руком. Такођер није дозвољено ношење било какве обуће.

На међународним натјецањима, терен је састављен искључиво од пјеска, с којег су одстрањени каменчићи, шкољке и друге ствари које би могле озљедити играча.

  • Дужина терена: 35-37 метара
  • Ширина терена: 26-28 метара

Казнени простор налази се у простору од гола до 9 метара, те је означен са жутим заставицама на рубу терена.

Повезано

[уреди | уреди извор]

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]