Пређи на садржај

Деветнаеста династија Египта

Извор: Wikipedija
Династије фараона
старог Египта
прединастички Египат
протодинастички период
рани династички период
1. 2.
Старо краљевство
3. 4. 5. 6.
први прелазни период
7. 8. 9. 10.
11. (само Теба)
средње царство
11. (цео Египат)
12. 13. 14.
други прелазни период
15. 16. 17.
Ново царство
18. 19. 20.
трећи прелазни период
21. 22. 23. 24. 25.
касни период
26. 27. 28.
29. 30 31.
Грчко-римски период
Птоломејска династија-Римско Царство

Осамнаеста, Деветнаеста и Двадесета династија древног Египта се често наводе под заједничким називом Ново краљевство.

Деветнаесту династију је основао везир Рамзес I, кога је фараон Хоремхеб одабрао као свог насљедника на пријестољу. Династија је најпознатија по освајачким походима на територији данашњег Израела, Либанона и Сирије.

Сети I и Рамзес II

[уреди | уреди извор]
Египатско и Хетитско Царство, у вријеме битке код Кадесха.

Ново египатско краљевство је свој зенит моћи доживјело под фараонима Сетијем I и Рамзесом II ("Великим"), који су водили жустре војне походе против Либијаца и Хетита. Знаменити град Кадесх је Сети I освојио прије него што га је одлучио предати Муwаталлију од Хаттија у неформалном мировном уговору. Рамзес II је потом безуспјешно то покушао имијенити у 5. години своје владавине када је покренуо напад на Кадесх у свом другом сиријском походу 1274. пне., те био ухваћен у једну од првих војних засједа забиљежених у хисторији. Захваљујући доласку својих Не'арин трупа, Рамзес је био у стању преокренути стање на бојишту против Хетита. Рамзес II је касније користио хетитске унутрашње проблеме у 8. и 9. години владавине и поновно покренуо поход против њихових сиријских посједа, освојвивши Кадесх и дијелове јужне Сирије, те је напредовао на сјевер до Тунипа гдје ниједан египатски војник није био виђен 120 година. На крају је прихватио да походи против Хетита представљају неподношљив терет за египатску државну благајну и војску.[1] У 21. години владавине, Рамзес је потписао први познати мировни уговор с Урхи-Тесхубовим насљедником, Хаттусилијем III те су се тако значајно побољшали египатско-хетитски односи. Рамзес II се чак оженио за двије хетитске принцезе, прву иза свог другог Сед Фестивала. Још у доба Јосепхуса се почело вјеровати како је Мојсије живио у доба владавине Рамзеса II (иако се спомињало и доба Осамнаесте династије).

Мернептах

[уреди | уреди извор]

Ова је династијал ослабила када је дошло до унутрашњих сукоба за пријестоље између насљедника Мернептаха. Аменмессе је, по свему судећи, узурпирао пријестоље од Мернептаховог сина и насљедника Сетија II, али је Египтом владао само 4 године. Након његове смрти Сети се вратио на власт и уништио већину Аменмессеових споменика. Сетија је на двору служио Канцларр Баy, испочетка само 'краљевски писар' али убрзо након тога један од најмоћнијих људи у Египту који је стекао повластицу без преседана - властити гроб у Долини краљева (КВ17). I Баy и Сетијева главна супруга Тwосрет су дошли на лош глас у древној египатској предаји .[2] Након Сиптахове смрти је Тwосрет владала Египтом још двије године, али се показала неспособном одупријети се завјерама и интригама на краљевском двору. Највјеројатније ју је свргнуо устанак Сетнакхтеа, оснивача Двадесете династије.

Кронологија Деветнаесте династије

[уреди | уреди извор]
ТаусретСиптахСети IIАменмессеМернептахРамзес IIСети IРамзес I

Повезано

[уреди | уреди извор]
  1. Н. Гримал, А Хисторy оф Анциент Егyпт (Оxфорд: Блацкwелл, 1992), пп. 256ф.
  2. Гримал, п. 270