Деметра
Деметра (грч. Δημήτηρ, Дêмếтêр = Мајка Земља) божица је Земље, ратарства, плодности, а у првом реду жита. Деметрин је пандан у римској митологији Церера, а у египатској Изида.
Карактеристике
[уреди | уреди извор]Обично је приказивана уз жито, а најомиљенија птица била јој је рода. Атрибути су јој:
Често је приказивана на кочији, а повезивана је и с призорима жетве, укључујући цвијеће, воће и жито.
Митологија
[уреди | уреди извор]Рођење и повратак Перзефоне
[уреди | уреди извор]Била је Рејина и Кронова кћи, Хестијина, Херина, Хадова и Посејдонова сестра, а такођер и Зеусова сестра. Као и њену браћу и сестре, сустигла ју је иста судбина, њезин ју је отац прогутао бојећи се могуће побуне. Деметра је и даље, као и остали богови, живјела у његовој утроби све док је није ослободио Зеус, њезин најмлађи брат који је измакнуо тој судби и прогласио се врховним божанством. Додијелио јој је бригу за плодност земље те је она научила људе обради земље и тако промијенила људско друштво које је дотада било оријентирано само на сточарство и лов.
Деметра је Зеусу родила кћер Перзефону. Кад се она играла с нимфама на ливади, под њом се отворила земља те се из понора појавио Хад и отео је. Хад ју је дубоко волио и није ју хтио пустити из подземнога свијета. Деметра је чула крик њезине кћери и потрчала у помоћ, али је већ било касно. Деметра је лутала свијетом девет дана без хране и пића, све док јој Хелије (Сунце) није открио што се с Перзефоном догодило. Несретна је мајка пошла на Олимп и затражила од Зеуса да јој помогне. За то се вријеме Хад оженио Перзефоном и дао јој да куша зрна шипка (кад би нетко кушао нешто из подземнога свијета, више се није могао вратити на Земљу). Деметра се потом затворила у свој храм у Елеузини те на свијет послала неплодност узроковавши велике неиздрживе катастрофе и за људе и за богове. Зеус је одлучио умијешати се те је одредио да Перзефона трећину године живи у подземноме свијету с Хадом, а остатак године на Земљи. Тако да Деметра тугујући на зиму Земљи даје неплодност док јој кћи одлази у Хад, а кад се врати, одијева природу у зеленило и цвијеће. Тако су настала годишња доба. Према другом миту, годишња су доба Хоре.
Дарови људима
[уреди | уреди извор]Триптолема, сина елеузинског краља Келеја Деметра је научила узгајати биљке, као захвала за то што су је Триптолемови родитељи угостили у своме дому док је туговала за Перзефоном, премда они нису знали да су примили божицу. Подала му је зрње жита и научила га орати те му је рекла да то умијеће шири даље.
Другом је Келејеву сину, Демефонту, намјеравала подати бесмртност уронивши га у ватру. Но, тада је наишла његова мајка Метанира и крикнула пуна ужаса. На то се Деметра престраши, испусти дјечака у ватру, а он изгори. Након њезина одласка, у Елеузини је саграђено светиште у њезину част, које је послије постало средиште Деметрина култа.
Деметра и Посејдон
[уреди | уреди извор]У старијем облику морске божице, Деметра је била предмет Посејдонове пожуде. Она му је одолијевала и сакрила се у крдо коња. Посејдон се претворио у пастуха и навалио на њу. Деметра је због тога била бијесна и отишла је опрати свој гњев у ријеку Ладон. Посејдону је родила једну кћи Деспену и коња Ариона с црном гривом. Зато је у Аркадији Деметра често била штована као божица с коњском главом, што је слично египатским божицама.