Црноморска флота

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Црноморска флота
Черноморский флот

Грб Црноморске флоте
Основана 13. мај 1783.[1]
Држава  Русија
Улога поморски рат
Сједиште Севастопољ, Република Крим
Заповједници
Тренутачни
заповједник
вицеадмирал Александар Витко

Црноморска флота (руски: Черноморский флот) је дио ратне морнарице Руске Федерације, насљедник некадашње совјетске Црноморске флоте која је једно вријеме имала амбицију постати ривал америчкој Шестој флоти на Медитерану.

Хисторија

[уреди | уреди извор]

Црноморску флоту основао је кнез Потемкин 13. мај 1783., након руске анаксије Крима 1783. Истовремено са оснивањем флоте, грађен је и Севастопољ, као главна поморска база те флоте и бродоградилиште у Николајеву. Оснивање Црноморске флоте, био је логички наставак руске експанзионистичке политике према југу и Османском царству, која је започела у 18. вијеку, јер је Русији требала флота способна да се супростави Османлијама на Црном мору.

Црноморска флота доказала се већ 1790. побједама над Османлијама у Руско-турском рату 1787.-1792., као и побједама над истом флотом у Првом свјетском рату. Успјешно се носила са румуњском флотом на почетку Другог свјетског рата, као и са грузијском морнарицом за вријеме Рата у Јужној Осетији.

Након распада Совјетског Савеза - Украјина је 1992. тражила да цјелокупна флота припадне њој[1], на што је Русија резултно одговорила да флота припада њој. То натезање око флоте завршило је њеном подјелом 1997.

Руска Црноморска флота, довела је и до најновије кризе око Крима почетком 2014. наиме пристајање про-руског предсједника Украјине Виктора Јануковича 2010. да Русији продужи закуп на луку у Севастопољу до 2042.[1] довео је до демонстација и његовог рушења, али и оцјепљења Крима.

Карактеристике

[уреди | уреди извор]
Подморница у Севастопољу

Руска Црноморска флота након подјеле са Украјином има 41 ратна брода и 2 подморнице, које послужује 11 000 официра, подофицира и морнара, укључујући и маринце.

Бродови те флоте стационирани су по Црном и Азовском мору, али их је највише у Севастопољу који је остао синоним за ту флоту.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Блацк Сеа Флеет (енглески). Енцyцлопæдиа Британница. Приступљено 26. 03. 2014. 

Вањске везе

[уреди | уреди извор]