Царство Сонгхаи

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
'
Сонгхаи
Царство Сонгај
(недостаје слика заставе) (недостаје слика грба)
Застава Грб

Царство Сонгај око 1500.
Географија
Главни град Гао[1]
Друштво
Религија ислам
Владавина
Облик владавине апсолутна монархија
Оснивање око 1340.
Престанак 1591.
Догађаји
рађање државе у граду Гау око 1000.
независност од Царства Мали 14. век
пропаст царства 1591.
Претходници и наследници
Претходиле су: Наследиле су:
[[Датотека:|22x20пx|бордер]] Царство Мали Краљевство Денди
Пашалук Тимбукту
[[Датотека:|22x20пx|бордер]]

Царство Сонгај било је једно од највећих царстава 16. века у западној Африци. Усмена предаја каже да је краљевство Сонгај у 7. веку основао ел Јаман, хришћанин, но у 11. веку његови владари су прешли на ислам. У 14. веку краљевством је завладало Царство Мали, но 1464. ратнички краљ именом Сони Али побунио се и заузео главни град Малија Тимбукту, те је тако Сонгај поново постао независан. Царство Сонгај наставило је затим да повећава своје богатство и моћ све док унутарње поделе уз мароканску инвазију нису довеле ово царство до пропасти 1591. године.

Границе царства

[уреди | уреди извор]

Царство Сонгај било је на врхунцу од 1464. до 1591. године, а у почетку је заузимало исту површину као и претходно западноафричко царство мали. Главни град Сонгја био је Гао и отуда се ширио према истоку заузимајући територије држава Хауса у данашњој Нигерији.

Сонгајски владари

[уреди | уреди извор]
Аскијин гроб

Један од два највећа сонгајска владара био је Сони Али (1464-1528). Након што је Сони Али утемељио Царство низом освајачких похода, Аски Мухамед га учврстио и проширио.

Аскиа Мухамед

[уреди | уреди извор]

Кад је Сони Али умро 1492. године, наследио га је његов син Сони Баре. Међутим, Баре је био слаб владар и 1493. свргнуо га је Аски Мухамед, бивши генерал у војсци Сонија Алија. Мухамед је проширио царство до његових највећих граница и контролисао трговачке путове у северној Африци. Утемељио је учинковиту управу и све што је стекао заштитио сталном војском и флотом ратних кануа.

Транссахарска трговина

[уреди | уреди извор]

Из трговачких центара у Царству Сонгај, као што је био Валата, град у оази, роба је пустињом Сахаром путовала на караванама камила до земаља на северу Африке, посебно у Мароко, Алжир и Либију. Оданде је пут могла да настави према Европи, Арабији и Кини.

  • Трговачка роба

Африка је одувек била богата природним богатствима, као што су бакар, со и злато. Богатство Царства Сонгај темељило се на трговини златом с Арабијом и Европом. Сонгајски трговци трговали су и с другим домаће узгојеним производима као што су смокве, датуле, кола ораси (стимуланс) и слоновача. Заузврат су куповали грнчарију, свилу, бисерје и каури шкољке.

  • Река Нигер

Река Нигер пролазила је Сонгајским царством у смеру исток - запад. Имала је пресудну улогу у успону царства, као и у време доминације Царства Мали у раздобљу од 12. до 15. века. Трговци су поседовали флоте кануа за превоз робе између различитих трговачких центара дуж реке Нигер, нпр. Џене, Тимбукту и Гао.

Религија и образовање

[уреди | уреди извор]

Сонгај се поносио великим учењацима, међу којима је био и Ахмад Баба (р. 1556) који је написао више од 50 књига о исламској традицији и обиман речник. Најважније религијски и образовни центар у овом царству био је Тимбукту.

  • Тимбукту
Џамија у Гани

Познат као свети град Судана, Тимбукту је имао три велике џамије: Џингеребер, Сиди Јаја и Санкоре у којима су се налазиле величанствене копије Курана. Имао је и универзитет, те 180 школа.

Пад царства

[уреди | уреди извор]

Мароканци су желели да контролишу изворе западноафричког злата. Године 1591, марокански султан Ахмед ел Мансур (1578-1603) послао је велику војску да заузме Сонгајско царство. Мароканци су заузели Тимбукту којим су владали више од сто година. Убрзо након тога Мароко је преузео и остатак царства[2].

Хронологија

[уреди | уреди извор]
Година Историјски догађаји
1464. Сони Али осваја Тимбукту, некоћ средиште Царства Мали.
1473. Сони Али осваја трговачки град Џене.
1492. Сони Баре, син Сонија Алија, одбија да се преобрати на ислам.
1493. Грађански рат; Сонија Бареа свргава с власти муслиман Аски Мухамед.
1496. Аски Мухамед ходочасти у Меку.
1528. Аскију Мухамеда свргава с власти његов старији син Муса.
1588. У време борбе Аскијиних наследника за наслеђе, избија грађански рат.
1591. Мароканска војска наноси пораз сонгајској војсци у битки код Тондибе недалеко од града Гаа.
  1. Бетхwелл А. Огот, Африца фром тхе Сиxтеентх то тхе Еигхтеентх Центурy, (УНЕСЦО Публисхинг, 2000), 303.
  2. http://www.historyfiles.co.uk/KingListsAfrica/AfricaNiger.htm Хисторy Филес

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]