Бикрам Самбат

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
  Календари п  р  у 
Астро · Грегоријански · Хебрејски · Ирански · Исламски · ИСО · Кинески
Типови календара
Лунисоларни · Соларни · Лунарни

Асирски · Бахаистички · Бенгалски · Берберски · Бикрам Самбат · Будистички · Етиопски · Германски · Хинду · Индијски · Ирски · Јапански · Јавански . Јерменски · Јуцхе · Јулијански (реформисани) · Јулијански (стари) · Коптски · Корејски · Литвански · Малаyаламски · Мајански · Мингуо · Нанаксхахи · Непал Самбат · Паwукон · Рунски · Тамилски · Тајландски лунарни · Тајландски соларни · Тибетански · Вијетнамски· Xхоса · Зороастријански

(Архаични календари:) Македонски (антички) · Бурмански · Астечки · Атички · Бабилонски · Цолигнy · Египатски · Енохов · Фирентински · Француски · Хеленски · Мезоамерички · Отомански · Педесетнички · Рапа Нуи · Римски · Рунски · Словенски · Совјетски · Византијски


(Предложени календари:) Абизмални · CCC&Т · Холоценски · Дискордијански · Међународни фиксни · Нови земаљски · Паx · Позитивистички · Сол · Свјетски · Светски сезонски · Сyмметрy454 · Даријски (за Марс)

Бикрам Самбат (такође и Бикрам Самwат, Девнагари писмом: बिक्रम संवत, скраћено "Б.С.") је календар који је установио индијски цар Викрамадитyа. Назив потиче од царевог имена и од санскритске речи Самват која означава "календарску еру" или "календар". У Непалу је ово званични календар, користи се уз грегоријански календар и Непал Самбат, аутохтони непалски календар, који је у употреби био пре Бикрам Самвата (до ере Цхандра Схамсхер).

Бикрам Самват је соларни календар који почива на старој хинду традицији (видети и Хинду календар и Ведско рачунање времена).

Година Б.С. почиње првим даном месеца Баисакх, који је обично 13. или 14. априла/травња. Календар по броју године жури 56,7 година (тј. 56 година, 8 месеци и 17 дана) у односу на грегоријански, што значи да априлом/травњем почиње [(година наше ере)+57]. година Б.С. - нпр. 2081 година Б.С. почиње у априлу 2024. наше ере и завршава се у априлу 2025. н.е. Ако је грегоријански датум пре априла, додаје се 56. Обрнуто, годинама Б.С. треба одузети 57 у већем делу Б.С. године (април-децембар), одн. 56 у задњих око 3,5 месеца.

Бр. Име Непали [1] Архивирано 2009-05-22 на Wаyбацк Мацхине-у Траје дана Грегоријански
1 Баисхāкх बैशाख 30 / 31 април/мај
2 Јеṭха जेठ 31 / 32 мај/јун
3 Асāр असार 31 / 32 јун/јул
4 Сāун साउन 31 / 32 јул/август
5 Бхадау भदौ 31 / 32 август/септембар
6 Асој असोज 30 / 31 септембар/октобар
7 Кāттик कात्तिक 29 / 30 октобар/новембар
8 Мангсир मंसिर 29 / 30 новембар/децембар
9 Пусх पुष 29 / 30 децембар/јануар
10 Магх माघ 29 / 30 јануар/фебруар
11 Пхāгун फागुन 29 / 30 фебруар/март
12 Цхаит चैत 30 / 31 март/април

Календар је назван по краљу Викрамадитји из Ујјаин-а. Након успона Рана олигарха у Непалу, Бикрам Самбат је ушао у незваничну употребу заједно са званичним Схака Самбат-ом, што је трајало дуже време. Шака Самбат је прекинут у његовој 1823. години и од тада се Бикрам Самwат званично користи, од своје 1958. године (1901/02. наше ере). Календар се доста користи у западној Индији, где се зове Викрам Самват.

Нова година по Бикрам Самбату је један од многих фестивала у Непалу, слави се забавама, породичним окупљањима, разменом лепих жеља и учешћем у ритуалима за призивање добре среће у следећој години.

Тај дан је значајан и на много ширем подручју, јер се елементи Б. С. календара уочавају у северној Индији и држави Западни Бенгал. Календар је истоветан бенгалском календару, који се користи у Бангладешу, нова година се тамо слави под именом Пôхела Боисхакх и национални је празник. Међу Хинду заједницама слави се почетак пролећа и крај жетвене сезоне.

У приближно истом месецу (Баисхакх) је и будистички празник Весак, који подсећа на рођење, просветљење и смрт Гаутаме Буде] и обележава се углавном на први пун Месец у мају/свибњу. У томе се виде историјске везе бенгалског, хинду и теравадског будистичког календара.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]

(на енглеском)