Баршун

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Хаљина од баршуна.

Баршун, самт, сомот или плиш је врста чупаве тканине, меке и угодне на додир. Одјећа од баршуна, у прошлости сматрала се луксузном. Може се израдити од више материјала. Најбољи је добивен од свиле, а синтетички баршун израђује се од умјетних влакана или од комбинације природних и умјетних материјала.

Баршун од природних материјала добива се од свиле или од памука. Свилени је бољи и скупоцијенији. У прошлости се добивао ткањем на ткалачким становима у дугом и скупом процесу. Носили су га племићи и богати трговци. Тешко се прао, што је олакшано у модерно вријеме.

Данас се баршун производи и од синтетичких материјала попут вискозе, полиестера, најлона или комбинацијом нпр. вискозе и свиле. Досељени Кубанци у Конгу раде баршун од рафије. Постоји техника сликања на баршуну.

Баршун је први пут произведен у индијској покрајини Кашмиру 14. стољећу. У Еуропи средиште производње баршуна било је на сјеверу Италије и у белгијском граду Бруггеу.

Енглески краљ Рицхард II тражио је, да га покопају у баршуну.

Баршунаста револуција назив је за мирни пад комунизма у Чехословачкој, а осамостаљење и мирно одвајање Чешке и Словачке познато је као баршунасти развод.