Kas sina tead, kellega tööturul konkureerid?

Töötukassa statistikast saab isegi selle välja võtta, mitu töötut tellingupaigaldajat parasjagu Viljandimaal on.Foto: Depositphotos

Kas teadsite, et töötukassa veebilehelt leiab igapäevaselt uuendatud statistika Eesti tööturu olukorra kohta? Töötute arvu näeb lausa päevase täpsusega! Töötukassa analüüsiosakonna juhataja Margit Paulus jagab ülevaadet, milliseid andmeid nad koguvad, kellele need kasulikud on ja kuidas neid kasutada.

Kui võtta töötukassa kodulehelt lahti “Statistika ja uuringud”, saab tööturul toimuvast kiiresti ja mugavalt pildi ette – alates registreeritud töötutest ja vabadest töökohtadest kuni erinevate toetuste ja hüvitisteni. “Meil on seal väga põhjalik statistika,” kinnitab Paulus.

Abi on sellest nii ajakirjanikele, kohalikele poliitikutele ja omavalitsuste spetsialistidele kui ka analüütikutele. Ka üliõpilased kasutavad oma koolitöödes töötukassa andmeid. “Isegi kui oma prognoose koostame, ei pea erinevatest materjalidest otsima, millised toetused või hüvitised minevikus olid, vaid saab ka taustainfo ühest kohast kätte,” sõnab Paulus.

Samamoodi kasutab töötukassa andmeid Eesti Pank oma tööturu ülevaadetes. Põhjus pole ainult mugavuses, vaid ka selles, et töötukassa lehelt saab kätte kõige värskema info.

“Statistikaameti andmed põhinevad tihtipeale küsitlusuuringutel, need on kvartalipõhised ja avaldatakse viitega. Näiteks esimese kvartali tööturu näitajad avaldatakse poolteist kuud hiljem, kui kvartal on läbi saanud. Kuna töötukassa statistika ei põhine küsitlustel, vaid registri andmetel, saame operatiivsemalt värskemat seisu kajastada. Põhinäitajaid uuendame lausa igapäevaselt,” selgitab Paulus.

Seetõttu saavad töötukassa lehelt kõige parema ülevaate ka tööotsijad ise. “Kes on tööturul ringi vaatamas, saab kiirelt pildi ette, mis olukord on: kui lihtne on hetkel tööd leida, millise valdkonna inimesi on registreeritud töötute seas rohkem, kuidas on olukord piirkonniti ja vabad töökohad töötukassa kaudu saadaval on,” toob Paulus ainult mõned näited.

Näeb isegi seda, mitu töötut tellingupaigaldajat Viljandimaal on

Hea on see, et andmetesse saab süvitsi sisse piiluda. Näiteks Viljandimaal oli novembrikuu seisuga 1085 töötut, üle poole neist erialase hariduseta või vähese eesti keele oskusega. Näeb ka seda, mis vanuses ja soost töötud on, kaua nad töötud on olnud ja mis ametit varem pidanud. “See annab tööotsijale üsna täpse taustainfo, kellega ta kohalikul tööturul n-ö konkureerib. Oletame, et otsin tööd ehituse valdkonnas. Näen, et Viljandimaal on töötuna arvel 133 inimest, kes on ehituse valdkonnast tulnud. Tegelikult saab veel spetsiifilisemaks minna. Kui olen näiteks ehituspuusepp, saan vaadata, kui palju minusarnaseid töötuid veel on. Viljandimaal on neid novembri seisuga kümme. Töötuid, kes töötasid viimati tellingupaigaldajana, on Viljandimaal neli,” selgitab Paulus, millise täpsusega andmeid näeb.

Täpselt samamoodi saavad vaadata tööandjad, kes endale töötajaid otsivad, milliste oskustega või mis ametist tulnud inimesi tööturul saada on. Edasi saab juba töötukassa poole pöörduda, et konsultandid saaksid täpsemini soovitada, kes võiks nendele töökohtadele kandideerida. Tööandjate konsultantide kontaktid maakondade kaupa leiab töötukassa kodulehelt.

Kui võtta töötukassa kodulehelt lahti “Statistika ja uuringud”, saab tööturul toimuvast kiiresti ja mugavalt pildi ette.Foto: Töötukassa

Vastavalt vajadusele on töölaudu ka juurde tehtud. “Kui Covidi kriisi ajal hakkas registreeritud töötute arv kiiresti tõusma, tundis avalikkus ja ajakirjandus selle vastu suurt huvi. Seetõttu tegimegi päevase statistika rubriigi. Olukord on viimastel aastatel pidevalt pinev olnud ja huvi tööturu vastu tuntakse jooksvalt väga palju, niisiis ei ole me kuisele sammule tagasi läinud,” räägib Paulus.

Samamoodi juhtus 2022. aastal, kui Ukraina sõjapõgenikud hakkasid end Eestis töötuna arvele võtma. “Tegime eraldi töölaua jälgimaks, kui palju ukrainlasi töötukassasse arvele on tulnud, kuidas maakondlik jaotus on ning kuidas on rakendumise pool. Tööandjatele oli oluline sisendinfo, mis valdkonnast ukrainlased tulevad,” selgitab Paulus.

Samast kohast leiab ka info toetuste ja hüvitiste kohta, ilma et peaks mujalt teksti seest otsima.

Mis seis valitseb tööturul praegu? Pauluse sõnul on alates septembrist märgata positiivseid märke. “Üldiselt on pärast Covidit jäänud registreeritud töötute arv üsna kõrgele tasemele. 2021. aasta teises pooles hakkas toimuma väike paranemine, aga siis tuli peale sõda Ukrainas. Lõpuks oleme selle aasta teises pooles näinud kergeid paranemise märke,” annab Paulus lootust, et tulevik on helgem. “Kui võrrelda 2009. aasta kriisiga, on olukord ikkagi üsna hea,” märgib ta. Ka masuaja statistika leiab töötukassa lehelt mugavalt üles.

Margit Paulus julgustab kõiki, kellel on huvi Eesti tööturu olukorra vastu, töötukassa kodulehel surfama. “Me jagame operatiivset ja detailset ülevaadet kõigiga. Need andmed aitavad teha teadlikumaid otsuseid – ole sa tööotsija, tööandja või analüütik. Vaadake ja uudistage!”

Viska töötukassa statistikale pilk peale SIIT!

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.