Ne hladu podcast o výživě

Ne hladu
Ne hladu podcast o výživě

Podcast o nejrůznějších zákoutích ze světa výživy se srozumitelnými a ucelenými informacemi, který ti pomůže se v této sféře lépe orientovat. Vyjasní ti nejčastější výživové mýty, pomůže se správným výběrem potravin, seznámí tě se zajímavými hosty a jejich pohledem na výživu a mnoho dalšího. Jednotlivými epizodami tě provedou nutriční terapeutky z Ne hladu - Ing. Mgr. Veronika Pourová, Mgr. Andrea Jakešová a další. ————————— Za možnost zrealizovat tento podcast děkujeme především Sportisimu.

  1. 78. díl - Výživa v období menopauzy, jak je na tom sója a které doplňky stravy se hodí (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    16. 1.

    78. díl - Výživa v období menopauzy, jak je na tom sója a které doplňky stravy se hodí (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    Ženy stráví v průměru 30 % svého života v menopauze. Přesto je v rámci výživy tomuto tématu věnováno jen malé množství pozornosti, a to i přesto, že se pojí s mnohými změnami - ať ve složení těla, distribuci tělesného tuku, tak i ve zvýšených nárocích na některé živiny. Změny se samozřejmě týkají i dalších oblastí zdraví. V dnešním díle si popovídáme o tom, jaké změny jsou fyziologické a zda je vhodné proti nim bojovat, případně do jaké míry je dokážeme správnou životosprávou ovlivnit. Pobavíme se i o vlivu některých potravin a složek stravy - řeč bude o fytoestrogenech ze sóji, budeme se věnovat potřebě vápníku a vitamínu D a omega 3. Také se s vámi podělíme o to, co nejčastěji v praxi řešíme v poradně s ženami po menopauze a čím bývá jejich jídelníček specifický. V části na herohero.co/nehladu si pak řekneme více o vhodných doplňcích stravy při menopauze, podělíme se s vámi o konkrétní tipy, na co dát v jídelníčku důraz a okomentujeme i dostupné jídelníčky při menopauze, které jsme našly na internetu. Pobavíme se také o tucích a jejich vhodném výběru a během ledna na našem HeroHero najdete i vzorové jídelníčky při menopauze. Také jsme slíbily slevový kód na omega-3 od firmy www.norsan.cz: nehladu10 na 10% slevu.

    44 min
  2. 77. díl - S čím se nejčastěji obrací muži na nutriční terapeuty (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    2. 1.

    77. díl - S čím se nejčastěji obrací muži na nutriční terapeuty (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    Zajímá vás, jestli muži v naší nutriční poradně řeší spíše sportovní výživu nebo hubnutí? V tomto díle se nad tím společně zamyslíme a probereme i různá specifika, která se ve spolupráci s muži mohou objevovat. Často to souvisí se stresujícím zaměstnáním, nedostatkem času nebo klidu na pořádné jídlo a s dlouhým časem stráveným v autě. A na našem jídelníčku se může projevit třeba i to, že s sebou nenosíme žádné zavazadlo. Projdeme konzumaci sladkého, uzenin, alkoholu, ale i společenský tlak na vzhled a emoce spojené s jídlem. Liší se nějak poruchy příjmu potravy u mužů a u žen? Která témata s námi muži příliš často neřeší, ale mohli by? A jak se v tom všem projevuje stále zažité stigma, že by si měl muž se vším poradit sám? Pobavíme se i o tom, co může být pro některé muže tou pravou motivací, aby navštívili nutričního terapeuta a s jakými výživovými radami od svých trenérů se nám svěřují. A neopomeneme ani téma výživy kolem sportu, které se podrobněji rozebereme v části na našem herohero.cz/nehladu, prozradíme vám, zda stačí chodit do fitka a pít proten, abyste nabrali svaly a také jak probíhala Veroniky spolupráce s kulturistou, který chtěl nabírat a rýsovat svaly. Společně se pak zamyslíme nad tím, jaké kompromisy musí nutriční terapeut občas řešit a kdy je na místě spolupráci ukončit, protože se neslučuje cíl nutričního terapeuta jako zdravotníka s cílem klienta. Projdeme si i velkou skupinu klientů nutriční poradny, což jsou muži s četnými onemocněními, kdy je naším úkolem najít v množství často protichůdných doporučení tu prioritu, na kterou se zaměříme jako první. A na závěr se pobavíme i o konzumaci alkoholu, která je u Čechů bohužel stále hodně vysoká a prozradíme vám, jaká jsou největší úskalí tohoto jevu. Mrkněte také na 3. ročník naší konference NutriGeeks, kterou pro vás chystáme 12.-13.4. 2025: https://www.nehladu.cz/produkt/nutrigeeks-2025-vyzivovy-konference/

    36 min
  3. 76. díl - Je pro nás strava našich babiček nejlepší a proč se naučit vařit? (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    20. 12. 2024

    76. díl - Je pro nás strava našich babiček nejlepší a proč se naučit vařit? (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    Někteří lidé milují gastronomii a jsou velkými gurmány, jiný berou jídlo spíše jako nutné zlo, aby přežili a doslova je ruší od zajímavějších činností. Obě tyto skupiny mohou v průběhu života potřebovat pomoc nutričního terapeuta - v čem to bude mít kdo z nich jednodušší a s čím může naopak bojovat? Pobavíme se i o tom, jak vypadala strava od dob Magdalény Dobromily Rettigové a přečteme si i ukázku dobového receptu. A jak vypadala naše strava za dob první republiky a můžeme vlastně typické maso s knedlíkem a omáčkou považovat za tradiční české jídlo, které se pravidelně chystalo v českých domácnostech a nebo běžná strava vypadala úplně jinak? Můžeme se stravou našich babiček inspirovat a nebo může být i plná kuriozit, které dnes již považujeme za zcela absurdní? Kdy se vlastně začalo mluvit o tom, že je alkohol nevhodný pro děti? Dozvíte se také to, zda je nejlepší smažit na sádle, protože to tak dělaly už naše babičky a nebo věda postoupila a je tato metoda již považována za nevhodnou? A co si vlastně představit pod pestrým jídelníčkem, je vůbec nutné jíst každý den úplně jiná jídla? A nebo si můžeme život zjednodušit pár bezbolestnými drobnostmi… V části na našem www.herohero.co/nehladu probereme nejhorší fitness recepty jako je květákové smoothie nebo placičky z bílků a ovesných vloček. Přiznáme se, jak jsme se „zdravými recepty“ experimentovaly my a jak se Andy povedla kaše s bílky nebo Verče koláč z čočkové mouky i jak jsme se vlastně učily vařit. A prozradíme vám i to, po kterých dietách vám může více smrdět z pusy. Tak nás sledujte a dejte vědět, jak se vám tento díl líbil! od ledna rozjíždíme skupinovou nutriční terapii s Veronikou https://www.nehladu.cz/novinka-skupinova-nutricni-terapie-zamerena-na-hubnuti/v dubnu nás čeká 3. ročník úspěšné výživové konference NutriGeeks https://www.nehladu.cz/nutrigeeks-2025-3-rocnik-vyzivove-konference/

    34 min
  4. 75. díl – Co udělají Vánoce s naším jídelníčkem a vážně je to takové drama? (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    05. 12. 2024

    75. díl – Co udělají Vánoce s naším jídelníčkem a vážně je to takové drama? (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    Vánoce je období, kdy si někteří v klidu užívají svařák na trzích a těší se na cukroví, jiní stresují s úklidem a nebo se již předem obávají, co udělá všechno to cukroví a kapr s jejich životosprávou. Proto jsme období Vánoc rozebraly v našem podcastu - popovídáme si o tom, s čím za námi klienti kolem Vánoc nejčastěji přicházejí, jak přes Vánoce řešíme redukci - a dá se vůbec přes Vánoce zhubnout? Nebo aspoň nepřibrat? Popovídáme si i o svém vztahu k cukroví, kdy nám dává smysl ho odlehčit a kdy to naopak nemusí být potřeba. A probereme také, jaký způsob odlehčení cukroví skutečně odlehčí a jen nenahradí jednu ingredienci jinou, velmi podobnou. A řeč bude i o použití margarínu místo másla - co myslíte, je to problém a nebo jde prostě jen o jiný druh tuku? Řeč bude i o dalším tradičním jídle kolem Vánoc - kapr s bramborovým salátem, vinná klobása, pečená kachna a jiné dobroty. V často na herohero.co/nehladu se pobavíme o tom, jak na povánoční hubnutí - kterých chyb se vyvarovat, pokud jste se rozhodli od ledna změnit svou životosprávu. Na Hero najdete také pracovní listy a drobné úkoly zaměřené na jednotlivé složky zdravého životního stylu, které si spolu s námi můžete plnit tak, aby změny ve vašem jídelníčku měly smysl a byly trvale udržitelné.

    55 min
  5. 71. díl - Kolik by měli lidé vážit, je BMI k něčemu a může mít lehká nadváha i benefity? (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    15. 10. 2024

    71. díl - Kolik by měli lidé vážit, je BMI k něčemu a může mít lehká nadváha i benefity? (Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová a Ing. Mgr. Veronika Pourová)

    V tomto dílu se podíváme na to, kolik by člověk měl vážit a jak se k pomyslnému ideálnímu číslu dostat. Může nám v tom pomoci BMI? Je o fajn vodítko a nebo údaj, který je úplně zavádějící? A může se objevit problém s nedostatkem či nadbytkem tuku i v případě, že je naše hmotnost uprostřed ideální normy? Dále se pobavíme o diskuzi na Threads, kde lidé řešili, jak upozornit partnerku či partnera na to, že přibral/a. Měli bychom své blízké na nárůst hmotnosti upozornit, abychom ho včas zachytili? A nebo to může být celé úplně o něčem jiném, co třeba na první pohled s hmotností nesouvisí? A lze toto vůbec komunikovat citlivě? Zkomplikovat nám to mohou i vlastní přesvědčení o „správné výživě“, které můžeme na partnera přenášet a někdy se bohužel i stane, že naše představa o ideální hmotnosti partnera nemusí odpovídat ani zdravému rozmezí. A může mít „typická modelka“ hmotnost v normě? Jaké to je, když se během života dostaneme do vyššího stupně obezity, má i nadále smysl usilovat o BMI v normě a nebo má hubnutí z vyšší hmotnosti svá specifika? A jak co nejlépe ochránit svou psychiku, když hubneme z vysoké hmotnosti? Na závěr této části se podíváme i na paradox obezity a na to, zda může mít vyšší hmotnost i určité benefity. A nezavíráme náhodou oči před epidemií obezity? Na našem herohero.cz/nehladu se potom podíváme na konkrétní příběhy z poradny, motivaci ke změně, naťukneme téma výživy a změn hmotnosti v menopauze a podělíme se s vámi i o tom, jaké jsou naše zkušenosti se změnami tělesné hmotnosti v průběhu různých období. Také tam tento měsíc najdete extra díl o tom, jak si vybrat v restauraci zdravé jídlo a postupně přidáme i tipy na konkrétní podniky a výběr z menu v restauracích v Praze, Pardubicích, Brně a Ostravě.

    51 min

Hodnocení a recenze

4,1
z 5
29 hodnocení

Informace

Podcast o nejrůznějších zákoutích ze světa výživy se srozumitelnými a ucelenými informacemi, který ti pomůže se v této sféře lépe orientovat. Vyjasní ti nejčastější výživové mýty, pomůže se správným výběrem potravin, seznámí tě se zajímavými hosty a jejich pohledem na výživu a mnoho dalšího. Jednotlivými epizodami tě provedou nutriční terapeutky z Ne hladu - Ing. Mgr. Veronika Pourová, Mgr. Andrea Jakešová a další. ————————— Za možnost zrealizovat tento podcast děkujeme především Sportisimu.

Také by se vám mohlo líbit

Chcete-li poslouchat díly s explicitním obsahem, je nutné se přihlásit.

Dostávejte nejnovější informace o tomto pořadu

Přihlaste se nebo se zaregistrujte, sledujte pořady, ukládejte si díly a dostávejte poslední novinky.

Vyberte zemi nebo oblast

Afrika, Blízký východ a Indie

Asie a Tichomoří

Evropa

Latinská Amerika a Karibik

USA a Kanada