Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Pundit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
mop Ten użytkownik był jednym z administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Pundit jest członkiem Wikimedia Polska.
Ten wikipedysta jest mediatorem i gotów jest pomóc w rozwiązywaniu konfliktów.
Ten użytkownik jest członkiem panelu eksperckiego w dziedzinie antropologii i socjologii
pl Polski jest językiem ojczystym tego użytkownika.
en-4 This user speaks English at a near-native level.
de-1 Dieser Benutzer hat grundlegende Deutschkenntnisse.
ru-1 Этот участник владеет русским языком на начальном уровне.
zarz Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w zarządzaniu.
socjo Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w socjologii.
antro Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w antropologii.
ling Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w naukach językoznawczych.
Also active on en-wiki and on Wikimedia, sporadically on commons.

Witam serdecznie 6 stycznia 2025!

Na Wikipedii działam od 14 listopada 2006 roku. 2 kwietnia 2007 zostałem jednogłośnie wybrany administratorem (i gotów jestem udzielić wszelkiej pomocy ;). 7 kwietnia 2008 zostałem także biurokratą, a 14 września 2013 checkuserem - funkcji tych już nie pełnię, z racji braku czasu. Byłem członkiem Komisji Rzeczników (Ombudsman Commission) dla wszystkich projektów Wikimedia 2011-2012. Wystąpiłem z niej w związku z wyborem na stewarda. Jako pierwszy administrator w historii polskiej Wikipedii przeszedłem 21 października 2011 weryfikację na wniosek trzech użytkowników, uzyskując 95% poparcia. Jako jedna z siedmiu osób z ruchu Wikimedia na świecie, zostałem powołany do Komitetu Finansowego Wikimedia (FDC), który zajmuje się rekomendacjami dla wniosków o dotacje od stowarzyszeń Wikimedia i samej Fundacji Wikimedia i przewodniczyłem mu przez trzy kolejne kadencje. W 2015 roku zostałem wybrany do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Po kolejnej reelekcji, zostałem także wybrany na trzecią, obowiązkowo ostatnią kadencję, kończącą się w 2024.

Powodem, dla którego zaangażowałem się w kolejne role na Wikipedii jest to, że lubię robić nowe rzeczy i poznawać ją od nowych stron. Wiąże się to także z moją pracą badawczą - interesują mnie organizacyjne aspekty społeczności Wikipedystów. Jestem wdzięczny za zaufanie, dzięki któremu mogę funkcjonować w społeczności na tyle różnych sposobów, a także za to, że nie zostałem już dawno posądzony o bycie Wiercipiętkiem.

קום בחור עצל וצא לעבודה

Wkład, linki

[edytuj | edytuj kod]

Wkład - Ostatnie zmiany/10/IP - EK - Editcountitis

Do napisania/rozbudowy

[edytuj | edytuj kod]


Mój opis

[edytuj | edytuj kod]

Przebywam na tym świecie od mniej więcej 1571818057 sekund.

Jestem naukowcem, zajmuję się szeroko rozumianą krytyczną teorią organizacji. Moją dyscypliną są nauki o zarządzaniu, dziedziną nauki ekonomiczne (mam w niej tytuł naukowy), a obszarem nauki społeczne, ale zdecydowanie bliżej mi do socjologii i antropologii, niż do finansów i ekonometrii.

Jestem współtwórcą dwóch stron "naj" :) Współkreowałem bowiem:

  • największy darmowy słownik ling.pl, zawierający łącznie ponad 5 milionów haseł z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego (a z samego angielskiego - 400 tys. haseł dwujęzycznych nie licząc odmian, co daje 5 razy więcej niż w jakimkolwiek innym darmowym serwisie).
  • największy darmowy serwis o j. angielskim angielski.edu.pl, zawierający m.in. teksty książek, które współnapisałem, codziennie 8 list ze słówkami, kilkaset testów, co tydzień artykuły ze słówkami i in.

Przez paręnaście lat, ale bardzo nieregularnie (z uwagi na koszmarny brak czasu) ćwiczyłem karate (shotokan, wcześniej gosoku-ryu, przygodnie enshin i wadō-ryū). Od niedawna wciągnęła mnie trochę krav maga, w której ukończyłem kurs instruktorski. Przez pięć lat ćwiczyłem też w dawnych czasach aikido. Bardzo lubię żeglować, ale od lat tego nie robilem (wyjąwszy Chorwację ze skipperem); z czasów licealnych został mi patent sternika. Przez parę sezonów uczyłem się windsurfingu.

Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Antropologia.
Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Socjologia.
Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu RPG.
Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Gender Studies.
Ten użytkownik popiera NPOV i niezależność Wikipedii i nawraca innych na jej edytowanie

Całkiem lubię gry fabularne, moja ulubiona to Amber, grywałem także w Cyberpunk 2020, Star Wars, D&D (różne odmiany). Ostatnio interesuje mnie Wampir: Maskarada, Legenda Pięciu Kręgów i Paranoia. Bardzo lubię także brydża i scrabble.

Zacięcie społecznikowskie, które ostatnio wyrażam wspomagając nauczanie języka angielskiego w małych miejscowościach, dawniej przejawiało się u mnie prowadzeniem miesięcznika wydziałowego, a także przewodniczeniem kilku stowarzyszeniom. Z próżności opłaciłem także pierwszy rok składek w Stowarzyszeniu MENSA po byciu przyjętym bodajże w 1994 roku, ale moja aktywność w tej organizacji na tym się skończyła.

W styczniu 2007 założyłem WikiPortal o antropologii, który stopniowo się rozwija, teraz już bez mojego udziału.

Poglądy edycyjne

[edytuj | edytuj kod]

(przyjęte za Wikipedysta:Lcamtuf)

  • Umiarkowany inkluzjonizm kulturalny - warto zachowywać dobre artykuły o weryfikowalnych zjawiskach społecznych, ciekawych wydarzeniach kultury internetowej, żartach, slangu, o seksie i innych aspektach życia codziennego, nawet jeśli dane zagadnienia mogą być efemeryczne.
  • Delecjonizm katalogowy - warto ściśle stosować kryteria encyklopedyczności w artykułach katalogowych o niewielkiej wartości dokumentalnej, zwłaszcza jeśli mogą być metodą autopromocji lub stanowić forum propagowania ideologii. Do tej kategorii zaliczam biogramy, informacje o drobnych firmach i ugrupowaniach politycznych, zestawienia programów komputerowych i produktów, itp.
  • Encyklopedyczna brzytwa Ockhama - nie należy mnożyć stubów tam, gdzie sumaryczny artykuł może wyczerpująco opisać charakter zjawiska. Jestem przeciwko nabijaniu liczby artykułów przez katalogowanie latarni we wsiach i miastach, opisywanie po łebkach trzecioplanowych postaci z gier komputerowych, czy spisywanie z natury wszystkich liczb rzeczywistych.
  • Stosowanie Google jako kryterium SdU - Internet nie może być narzędziem decydowania o encyklopedyczności. Z drugiej jednak strony, artykuły bezwarunkowo muszą przedstawiać weryfikowalne informacje, oraz jasno dokumentować wagę tematu - to odpowiedzialność autora, nie osób trzecich. Artykuły, które nie spełniają tych wymagań, i których nie udaje się uzupełnić przez skorzystanie ze źródeł dostępnych każdemu Wikipedyście, muszą być niezwłocznie usuwane - w innym przypadku, utoniemy w autobiografiach i głupich dowcipach. Skasowanie artykułu nie jest sądem nad osobą, tylko nad kawałkiem tekstu jej dotyczącym.

Poza tym uważam, że 1 642 846 to wciąż za mało, ale jednocześnie mam poważne obawy przed pokemonizacją Wiki.


za zajęcie pierwszego miejsca! Gdarin dyskusja 06:66, 1 cze 2009 (CEST)[odpowiedz]



Eierkoek jako podziękowanie od Hortensji