Przejdź do zawartości

Zwierzęta nocy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwierzęta Nocy
Nocturnal Animals
Gatunek

thriller psychologiczny neo-noir

Rok produkcji

2016

Data premiery

2 sierpnia 2016
18 listopada 2016 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

116

Reżyseria

Tom Ford

Scenariusz

Tom Ford

Główne role

Amy Adams
Jake Gyllenhaal
Michael Shannon
Aaron Taylor-Johnson
Isla Fisher
Armie Hammer
Ellie Bamber

Muzyka

Abel Korzeniowski

Zdjęcia

Seamus McGarvey

Montaż

Joan Sobel

Produkcja

Tom Ford Robert Salerno

Wytwórnia

Fade to Black

Dystrybucja

Focus Features

Budżet

22,5 mln USD

Przychody brutto

32,4 mln USD

Strona internetowa

Zwierzęta nocy (oryg. Nocturnal Animals) – amerykański film, thriller psychologiczny neo-noir, napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Toma Forda[1], na podstawie powieści Tony i Susan Austina Wrighta z 1993 roku. Główne role odgrywają Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Armie Hammer i Ellie Bamber[1]. Głównym wątkiem jest powieść Edwarda Sheffielda, w której jego była żona Susan odnajduje podobieństwa dotyczące ich związku.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 5 października 2015 roku w Los Angeles[2][1]. Premiera odbyła się na 73 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 2 sierpnia 2016[3], a w Polsce do kin wszedł 18 listopada 2016[4]. Film otrzymał pozytywne recenzje i zarobił ponad 32 miliony dolarów[5].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwy świat

[edytuj | edytuj kod]

Susan Morrow, właścicielka galerii sztuki w Los Angeles, otrzymuje rękopis nowej powieści swojego byłego męża, Edwarda Sheffielda, Zwierzęta nocy. Jednocześnie Edward zaprasza ją na kolację, ponieważ pojawi się na kilka dni w mieście. Mąż Susan, Hutton Morrow, wyjeżdża do Nowego Jorku na spotkanie biznesowe. W tym czasie Susan zostaje pochłonięta powieścią, odkrywając w niej wiele nawiązań do zakończonego związku z Edwardem. Kobieta była nazywana nocnym zwierzęciem przez byłego męża, a książka jest jej zadedykowana.

Powieść

[edytuj | edytuj kod]

Tony Hasting, profesor matematyki, zostaje wraz z rodziną zepchnięty z drogi przez trzech mężczyzn. Jadąc przez ciemną, pustą drogę w Teksasie, zostaje zmuszony do zjechania na pobocze, gdzie okazuje się, że ma przebitą oponę. Ray Marcus, przywódca grupy, zastrasza Tony'ego. Wraz z drugim członkiem bandy, Turkiem, porywają jego żonę Laurę i ich córkę, Indię. Lou, trzeci mężczyzna uczestniczący w akcji, zmusza Tony'ego do prowadzenia samochodu Raya. Dojeżdżają do końca drogi, a tam Tony Hasting zostaje opuszczony na środku pustyni. Ray i Lou wracają później do tego miejsca, by zabić Tony'ego, ale ten ukrywa się wśród skał.

Główny bohater ucieka z miejsca zdarzenia i po długiej wędrówce dochodzi do drogi. Gdy już dociera do miasta, zgłasza sprawę na policję. Zostaje mu przydzielony detektyw Bobby Andes, zmagający się z rakiem płuc. Z pomocą Tony'ego odnajduje ciała Laury i Indii, które zostały zgwałcone i zamordowane. Po roku od wydarzenia Andes kontaktuje się z Tonym, prosząc go o rozpoznanie Lou, który został oskarżony o bycie współwinnym morderstwu kobiet.

Podczas nieudanego napadu zostaje zastrzelony Turk, co sprawia, że tylko Rayowi nie wymierzono sprawiedliwości. Bobby Andes aresztuje Raya Marcusa, lecz musi go wypuścić, ponieważ nie posiada dostatecznych dowodów. Ponieważ Andes zmaga się z rakiem płuc i wkrótce przechodzi na emeryturę, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Z pomocą Tony'ego uprowadza Raya i Lou. Zabija Lou, gdy ten próbuje uciec, jednak Rayowi udaje się zbiec.

Tony na własną rękę poszukuje Raya i odnajduje go w budzie, w której Laura i India zostały zabite. Ray przyznaje się do zamordowania i zgwałcenia kobiet. Tony śmiertelnie postrzela Raya, lecz zostaje ogłuszony uderzeniem żelazkiem. Tony wychodzi z budy, potykając się i upada na swój pistolet, strzelając sobie w brzuch. Zaraz po tym umiera.

Powrót do prawdziwego świata

[edytuj | edytuj kod]

Zszokowana ciemną i brutalną fabułą powieści, Susan wspomina pierwsze spotkanie z Edwardem i ich kwitnącą znajomość. Przypomina sobie rozmowę z matką, która uważała pisarza za niewartego miłości Susan. Była przekonana, że romantyczny Edward nie potrafi osiągnąć swoich celów. Susan nie usłuchała słów matki i poślubiła Edwarda.

Po zadzwonieniu do Huttona zdaje sobie sprawę, że ten ją zdradza. Przypomina sobie rozpad swojego związku z Edwardem, własną frustrację związaną z jego karierą. Susan zdradziła Edwarda z Huttonem Morrowem, a następnie rozwiodła się z Edwardem, aby poślubić Huttona. Pisarz starał się naprawić ich relację, ale ostatecznie odciął się od Susan, dowiadując się o usunięciu przez nią ciąży.

Po przeczytaniu powieści, Susan umawia się z Edwardem w restauracji. Edward się nie pojawia i Susan siedzi samotnie, obserwując, jak restauracja robi się pusta.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwy świat

[edytuj | edytuj kod]

Powieść

[edytuj | edytuj kod]

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

24 marca 2015 ogłoszono, że partnerzy Smoke House Pictures, George Clooney i Grant Heslov, chcą wyprodukować thriller na podstawie powieści z 1993 roku Susan i Tony Austina Wrighta. Na reżysera został wybrany Tom Ford, bazując na własnym scenariuszu.

Jake Gyllenhaal został wybrany do odtworzenia dwóch głównych ról, a Amy Adams była brana pod uwagę do głównej roli kobiecej. Mówiono też o obsadzeniu Joaquina Phoenixa oraz Aarona Taylora-Johnsona w innych rolach. Focus Features nabyło prawa do dystrybucji filmu w USA, a Universal Pictures podjęło się międzynarodowej dystrybucji. Transakcja Focus Features wyniosła 20 milionów dolarów, czyniąc ją największą na Festiwalu w Cannes w 2015 roku. 6 sierpnia 2015 roku potwierdzono, że Taylor-Johnson zagra w filmie.

Główne zdjęcia rozpoczęły się 5 sierpnia 2015 roku w Los Angeles. Scena końcowa w japońskiej restauracji została nakręcona w głównym budynku Yamashiro Historic District[6].

Zwierzęta nocy swoją oficjalną premierę miały na Weneckim Festiwalu Filmowym, 2 września 2016. Film pokazano również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz Festiwalu Filmowym w Londynie. W Stanach Zjednoczonych film miał premierę 18 listopada 2016[7][8].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Film był wielokrotnie nominowany w różnych kategoriach, m.in. najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz. Wygrał trzy razy.

  • Złoty Glob dla Aarona Taylora-Johnsona w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy[9]
  • Srebrny Lew dla Toma Forda w kategorii Nagroda Specjalna Jury
  • IFTA dla Seamusa McGarveya w kategorii Najlepsze Zdjęcia[1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Nocturnal Animals (2016). [dostęp 2018-12-13].
  2. Zwierzęta nocy / Nocturnal Animals. [dostęp 2018-12-13].
  3. Festiwale 2016: MFF Wenecja. Złote Lwy rozdane [online], www.tvn24.pl [dostęp 2018-12-15].
  4. Zwierzęta nocy (2016) – Daty premier – Filmweb [online], www.filmweb.pl [dostęp 2018-12-15] (pol.).
  5. Nocturnal Animals (2016) [online], The Nnumbers [dostęp 2021-01-23].
  6. Nocturnal Animals Set Design and Filming Location [online], Architectural Digest [dostęp 2018-12-13] (ang.).
  7. Emerson Rosenthal, Everything We Know About the Art in 'Nocturnal Animals' [online], Creators, 11 stycznia 2017 [dostęp 2018-12-13] (ang.).
  8. Production design of “Nocturnal Animals” – interview with Shane Valentino · Pushing Pixels [online] [dostęp 2018-12-13] (ang.).
  9. Nocturnal Animals [online], www.goldenglobes.com [dostęp 2018-12-13] (ang.).