Yanosik
Autor | Neptis S.A. |
---|---|
Pierwsze wydanie | listopad 2010 |
Aktualna wersja stabilna | 4.0.3.0 dla Android
5.2.4 dla iOS |
Platforma sprzętowa | aplikacja wieloplatformowa |
System operacyjny | Android, iOS |
Strona internetowa |
Yanosik – polski system dla kierowców, w ramach którego powstało pierwsze urządzenie Yanosik R oraz bezpłatna aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne.
Za pomocą aplikacji, społeczność ponad 4 mln kierowców, informuje się wzajemnie o zdarzeniach z trasy, takich jak: zagrożenia, wypadki, kontrole fotoradarowe, odcinkowe pomiary prędkości, kontrole policji.
Yanosik oferuje także dedykowane urządzenia, które ostrzegają kierowcę o zdarzeniach na trasie oraz umożliwiają dodawanie własnych zgłoszeń i odwoływanie nieaktualnych.
Aplikacja Yanosik została stworzona przez Neptis S.A., właściciela m.in. serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi Autoplac.pl, platformy Yanosik Warsztaty oraz usług monitoringu firmowych flot samochodowych za pomocą GPS - Flotis.
Siedziba główna oraz salon firmowy Yanosik znajdują się w Poznaniu – przy ul. Piątkowskiej 161.
W ramach usługi Yanosik wspierane jest wyszukiwanie lokalizatorów Bluetooth marki notiOne. Sygnał z lokalizatora odbierany jest automatycznie przez znajdujące się w pobliżu telefony z zainstalowaną aplikacją Yanosik i przekazywany do użytkowników notiOne[1].
Historia i rozwój
[edytuj | edytuj kod]Historia Neptis S.A. oraz Yanosik rozpoczęła się od dedykowanych urządzeń, produkowanych we własnym zakresie. Urządzenia, wyposażone w kartę SIM i moduł GPS, jako pierwsze służyły do przekazywania informacji o sytuacji na drodze, w środowisku zmotoryzowanych.
W 2009 roku na rynku pojawił Yanosik R - urządzenie, które przygotowało grunt dla aplikacji Yanosik, której premiera miała miejsce w listopadzie 2010 roku.
Aplikacja Yanosik powstała w wyniku rosnących potrzeb kierowców, którzy szukali połączenia funkcji CB Radia, antyradaru i klasycznej nawigacji. Od 2 czerwca 2015 roku aplikacja Yanosik zaczęła oficjalnie korzystać z danych OpenStreetMap[2], co znacznie powiększyło jej zasięg działania – użytkownicy zyskali dostęp do map również poza granicami Polski.
Zespół mapowy Neptis S.A. jest również stałym i czynnym edytorem map z terenu Polski.
Aplikacja została pobrana już przez 28 milionów polskich zmotoryzowanych [stan na grudzień 2023 roku][3], którzy dziennie pokonują z nią średnio ponad 49 milionów kilometrów, dodając do systemu co około 2 sekundy nowe zgłoszenie.
Funkcje
[edytuj | edytuj kod]Aplikacja Yanosik informuje użytkowników o:
- Fotoradarach
- Odcinkowych pomiarach prędkości
- Kontrolach drogowych
- Nieoznakowanych patrolach policji
- Wypadkach
- Zagrożeniach
- Nazwach węzłów i zjazdach autostradowych
- Robotach drogowych
- Utrudnieniach drogowych
- Wydarzeniach, mających wpływ na ruch drogowy
- Kontrolach ITD
- Miejscach częstych kontroli
- Aktualnym natężeniu ruchu na drogach
- Nazwach miast, miejscowości, ulic, osiedli
- Stacjach benzynowych i cenach paliw
- Punktach MOP
- Punktach SOS
- Ograniczeniach prędkości
Do nowości należy moduł Yanosik Traffic, wprowadzony w październiku 2023 roku w aplikacji Yanosik. Funkcja umożliwia kierowcom uzyskanie informacji z wyprzedzeniem, zwłaszcza na drogach ekspresowych oraz autostradach, co pozwala na zaplanowanie zmiany trasy, jeśli pojawią się utrudnienia.
W ramach Yanosik Traffic, kierowcy są informowani o:
- robotach drogowych,
- wypadkach,
- zablokowanych wjazdach i zjazdach,
- zamkniętych drogach,
- zwiększonym natężeniu ruchu,
- zagrożeniach,
- utrudnieniach w ruchu związanych z różnego rodzaju wydarzeniami.
Każde utrudnienie w aplikacji Yanosik, ma kartę szczegółów, w której znajdują się informacje o:
- lokalizacji utrudnienia na mapie,
- nazwie drogi,
- odcinku drogi,
- kierunku drogi,
- dacie rozpoczęcia utrudnienia,
- opisie utrudnienia,
- ewentualnych skutkach.
Dodatkowymi funkcjami aplikacji Yanosik są:
- Pobranie raportu VIN,
- Sprzedaż/kupno samochodu przez platformę Yanosik Autoplac,
- Wycena online pojazdu przez platformę Yanosik Autoplac,
- Ewidencja wydatków,
- Ubezpieczenie pojazdu przez platformę Yanosik Ubezpieczenia,
- Zakup krótkoterminowego Asisstance samochodowego przez platformę Yanosik Ubezpieczenia,
- Zakup e-winiety,
- Umówienie wizyty w warsztacie i wezwanie pomocy drogowej przez platformę Yanosik Warsztaty,
- Radio Yanosik.
Charakterystyka
[edytuj | edytuj kod]Yanosik to rozbudowany ekosystem dla zmotoryzowanych, który tworzy społeczność ponad 2 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Marka stosuje claim „najlepszy przyjaciel kierowcy”, sygnalizując tym samym, że stanowi odpowiedź na wszystkie potrzeby zmotoryzowanych.
Każdy użytkownik Yanosik ma możliwość dodawania własnego zgłoszenia z trasy oraz odwoływania nieaktualnych zdarzeń, o których został wcześniej poinformowany. Do systemu Yanosik nowe zgłoszenia dodawane są co około 2 sekundy. Lokalne informacje są przekazywane innym użytkownikom Yanosik za pośrednictwem protokołu GSM/UMTS oraz GPS.
Użytkownicy mogą sobie wzajemnie dziękować oraz zdobywać punkty, w ramach grywalizacji, które klasyfikują ich na wybranej pozycji w rankingu.
Współpraca z policją
[edytuj | edytuj kod]Yanosik od wielu lat współpracuje z polską policją, w tematycznych akcjach informująco-edukujących, skierowanych do wszystkich użytkowników dróg.
Efektami wspólnych działań, są kampanie:
Myśl trzeźwo – działania organizowane w okresie imprez sylwestrowych oraz rozpoczynającego się karnawału, celem akcji jest uświadomienie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu oraz wynikającej z tego odpowiedzialności karnej.
Łapki na kierownicę – akcja edukująca kierowców w zakresie zagrożeń wywołanych czynnym korzystaniem z telefonu podczas jazdy.
Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa – działania organizowane w okresie letnim, ich celem jest zwrócenie uwagi na konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów samochodowych.
Zwalniaj przy szkołach! – to element większej kampanii „Bezpieczna droga do szkoły”, którą organizuje policja. W ramach działań, w aplikacji Yanosik kierowcy są informowani o zbliżaniu się do szkół i konieczności zwolnienia na drodze.
Świeć przykładem – noś odblaski! – działania organizowane w okresie wczesnojesiennym, ich celem jest edukowanie wszystkich użytkowników dróg w zakresie konieczności noszenia elementów odblaskowych w sezonie jesienno-zimowym.
Twoje światła – nasze bezpieczeństwo – akcja umożliwiająca bezpłatne sprawdzenie ustawienia świateł samochodowych w wybranych stacjach kontroli pojazdów.
Urządzenia Yanosik
[edytuj | edytuj kod]Marka oferuje kierowcom korzystanie z bezpłatnej aplikacji na swoim telefonie lub z dedykowanych urządzeń.
Pierwsze urządzenie marki – Yanosik R miało premierę w 2009 roku. Był to prosty komunikator dla kierowców, który umożliwiał wzajemne informowanie się o zdarzeniach na drodze. Urządzenie działało w oparciu o sygnał GPS i transmisję danych GPRS, docelowo miało stanowić zastępstwo dla CB Radia.
Drugim urządzeniem, które pojawiło się na rynku, był Yanosik GT. Premiera tego modelu miała miejsce w kwietniu 2014 roku. Wyprodukowane w Polsce urządzenie zaoferowało użytkownikom nowość - duży wyświetlacz i mniejszą liczbę przycisków. Yanosik GT informował kierowców o zdarzeniach z trasy za pomocą komunikatów głosowych i graficznych.
Kolejną generacją modelu był Yanosik GTR, który swój debiut zaliczył we wrześniu 2016 roku. Model wyróżniał się bardziej zaawansowaną technologią i kolorowym wyświetlaczem.
Trzecią i ostatnią generacją modelu była wersja Yanosik GTR by S-clusive, która została doceniona przez kierowców za możliwość zakupu dożywotniej transmisji danych. Urządzenie nie jest już produkowane, ostatni model został przekazany przez markę[4] na licytację w ramach 32. Finału WOŚP. Model dodatkowo wzbogacono o nagranie głosowe Jerzego Owsiaka i logo 32. Finału. Urządzenie zostało wylicytowane za 10 999 zł[5]. Kwotę licytacji podwoił prezes spółki Neptis S.A. - Adam Tychmanowicz, dzięki czemu na konto Fundacji zostało przelane 21 998 zł.
W 2019 roku marka wypuściła na rynek kompaktowy i tani komunikator drogowy – Yanosik XS, którego celem było ułatwienie kierowcy dodawanie i odwoływanie zdarzeń drogowych z trasy.
W czerwcu 2022 roku na rynku pojawiło się kolejne urządzenie – Yanosik GTm, które jako pierwsze miało własny akumulator oraz dotykowy wyświetlacz, który umożliwiał kierowcom jeszcze wygodniejszą obsługę.
Najnowszym urządzeniem w rodzinie Yanosik jest model RS, który miał premierę pod koniec sierpnia 2023 roku. Yanosik RS umożliwia kierowcom obsługę w pozycji pionowej oraz poziomej, za pomocą przycisków oraz wyświetlacza dotykowego. Jest pierwszym urządzeniem z modułem Bluetooth, który umożliwia sparowanie z interkomem w kasku motocyklowym.
Radio Yanosik
[edytuj | edytuj kod]23 czerwca 2023 roku marka uruchomiła własną stację radiową online – Radio Yanosik. Głosem stacji został Piotr Fronczewski.
W ramówce można usłyszeć wiele audycji i podcastów, związanych z tematyką motoryzacji, bezpieczeństwa, nowościami technologicznym, jak również sportem, podróżami, kulinariami i bieżącymi wydarzeniami. Swoją audycję m.in. otrzymał polski muzyk Artur Gadowski z zespołu IRA, a sportowe wiadomości prezentuje Sebastian Szczęsny.
Stacji można słuchać za pośrednictwem aplikacji Yanosik oraz dedykowanych aplikacji Radia, strony internetowej i na platformach streamingowych.
Yanosik Tour
[edytuj | edytuj kod]Pod koniec lipca 2023 roku Yanosik wraz z Autoplac.pl[6] wyruszył w letnią trasę po całej Polsce, aby spotkać się z użytkownikami i fanami obu marek. Yanosik TOUR trwał do końca sierpnia 2023 roku, eksperci odwiedzili 15 polskich miejscowości.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Masz Yanosika? Wiesz, że jesteś częścią sieci sensorów lokalizatorów Bluetooth? [online], Zaufana Trzecia Strona [dostęp 2019-11-20] (pol.).
- ↑ OpenStreetMap. Yanosik. [dostęp 2015-06-02]. (pol.).
- ↑ https://yanosik.pl/ grafika z samochodem [dostęp: 28.03.2024]
- ↑ Yanosik przekazuje na licytację WOŚP kolekcjonerski (OSTATNI!) model S-clusive by GTR z tajemniczą niespodzianką. [online], Brief.pl, 8 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-28] (pol.).
- ↑ Ostatni model Yanosik S-clusive by GTR z dożywotnim abonamentem [online], Allegro.pl, 28 grudnia 2024 [dostęp 2024-03-28] (pol.).
- ↑ Yanosik TOUR 2023 [online], Yanosik.pl, lipiec 2023 [dostęp 2024-03-29] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Yanosik dla telefonów z Androidem w Google Play
- Yanosik dla telefonów z systemem iOS w App Store
- Yanosik dla telefonów z systemem Windows Phone w Windows Store
- O aplikacji Yanosik