Przejdź do zawartości

Wiktor Osuch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktor Osuch
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

30 czerwca 1969

Data śmierci

29 stycznia 2021[1]

doktor habilitowany nauk społecznych
Specjalność: dydaktyka geografii[2]
Alma Mater

Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Doktorat

20 grudnia 2000[2]

Habilitacja

1 kwietnia 2012[2]

Wiktor Osuch (ur. 30 czerwca 1969, zm. 29 stycznia 2021) – polski geograf, dr hab[1][2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1994 r. ukończył studia geograficzne w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie[2], w 2000 r. obronił rozprawę doktorską pt. Skuteczność praktycznego kształcenia nauczycieli geografii w czasie studiów, przygotowaną pod kierunkiem prof. Sławomira Piskorza. W 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Był zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie[2].

Był geografem społeczno-ekonomicznym i zarazem dydaktykiem geografii, któremu sprawa kształcenia nauczycieli geografii i rozwijania myślenia geograficznego uczniów była bardzo bliska. Był autorem licznych prac naukowych z zakresu edukacji geograficznej, szczególnie kompetencji nauczycieli geografii, interesował się także problematyką mniejszości narodowych i etnicznych oraz edukacji w zakresie przedsiębiorczości. Uczestniczył w realizacji wielu międzynarodowych projektów badawczo-edukacyjnych[3]. Był autorem nie tylko publikacji naukowych, ale także programów nauczania, podręczników szkolnych i poradników metodycznych dla nauczycieli.

Był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Geografii, wieloletnim wicedyrektorem Instytutu Geografii, opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego oraz prodziekanem na Wydziale Geograficznym i Biologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie[2], a także Zastępcą Przewodniczącego Rady Dyscypliny Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna.

Był także Członkiem Komisji Edukacji Geograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego[4]. Od 1996 r. był zaangażowany w organizację Olimpiady Geograficznej w okręgu krakowskim. W 2014 r. był współorganizatorem Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej ze strony Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Krakowie, będąc jednocześnie członkiem Komitetu Głównego[5].

Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz licznymi wyróżnieniami uczelnianymi[6]. Odznaczony został także Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Geograficznego[5].

Zmarł 29 stycznia 2021[1]. Został pochowany na cmentarzu Batowickim w Krakowie (kw. CXLIV-wsch. II-1)[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Zmarł dr hab. Wiktor Osuch, prof. UP [online], Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie [zarchiwizowane z adresu 2021-02-04].
  2. a b c d e f g Dr hab. Wiktor Osuch, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2021-03-01].
  3. Instytut Geografii / REALIZOWANE PROJEKTY BADAWCZE [online] [dostęp 2021-03-13] (pol.).
  4. http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/uploads/Wiktor_Osuch
  5. a b Ostatnie pożegnanie prof. Osucha – Olimpiada Geograficzna [online] [dostęp 2021-03-13].
  6. Dziennik Polski - Nekrologi / Wiktor Osuch [online], dziennikpolski24.pl [dostęp 2021-03-13].
  7. Lokalizator grobów: Wiktor Osuch [online], Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie [dostęp 2022-06-21].