Wikipedysta:Circusgirlpl/Cyrk współczesny
Cyrk współczesny (znany również jako nowy cyrk, w krajach francuskojęzycznych znany jako nouveau cirque i cirque contemporain) to gatunek sztuk scenicznych rozwinięty pod koniec XX wieku, w którym historia lub motyw są przedstawiane za pomocą tradycyjnych dyscyplin cyrkowych. Ten rozpoznawalny gatunek może kojarzyć się varieté (formatu znanego w USA jako wodewil), ponieważ w tego typu przedstawieniach zwierzęta są rzadko wykorzystywane, a tradycyjne umiejętności cyrkowe są mieszane z zastosowaniem choreografii lub postaciach. W porównaniu z tradycyjnymi cyrkami znanymi z przeszłości, cyrk współczesny przywiązuje większą wagę do ogólnych wrażeń estetycznych, postaci i opowiadanych historii. Częściej również wykorzystuje oświetlenie, oryginalną muzykę i kostiumy jako narzędzia wzmacniające przekaz lub pomagające w opowiedzeniu historii.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Początki ruchu cyrku współczesnego datuje się na okres od wczesnych lat 70. do połowy lat 80. XX wieku, głównie we Francji, w Wielkiej Brytanii i Australii oraz na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Czerpał on z ruchu teatralnego „nowej fali” oraz teatru ulicznego, a także z tradycyjnego cyrku.
Wcześni pionierzy nowego cyrku to: The Royal Lichtenstein Quarter-Ring Sidewalk Circus założony w San Jose w Kalifornii w 1969 roku przez Nicka Webera; Circus Oz stworzony w Australii w 1977 roku, Pickle Family Circus założony w San Francisco w 1975 roku; Ra-Ra Zoo powstały w 1984 roku w Londynie; Nofit State Circus założony w 1984 roku w Walii; Cirque du Soleil założony w Quebecu w 1984 roku; Cirque Plume (1984) i Archaos (1986) z Francji.
Nowsze przykłady to: Cirque Éloize (założony w Quebecu w 1993 roku)[1]; nowojorski Bindlestiff Family Cirkus (1995); szwedzki Cirkus Cirkör (1995); Flam Chen z Arizony (1996); Teatro ZinZanni założony w Seattle w 1998); zachodnioafrykański Baobab Circus (koniec lat 90.)[2], Les 7 doigts de la main z Montrealu (założony w 2002 roku)[3]; Vau De Vire Society z San Francisco[4], Wanderlust Circus z Portland w stanie Oregon, Circa z Australii (2004)[5], Cirque Mechanics (2004)[6], The Fox and Beggar Theater z Asheville w Karolinie Północnej (2013)[7], amerykańskie grupy cirque noir Lucent Dossier Experience (2004), PURE Cirkus (2004), Red Light Variety Show of Boise z Idaho (2008) oraz Recirquel Company z Budapesztu (2012)[8].
Gatunek ten reprezentują także inne trupy cyrkowe, takie jak Circus Smirkus z Vermontu (założony w 1987 roku przez Roba Mermina), Le Cirque Imaginaire (później przemianowany na Le Cirque Invisible; oba cyrki zostały założone i były prowadzone przez Victorię Chaplin, córkę Charliego Chaplina), Tiger Lillies i Dislocate[9]. Skewed Circus z północnej Anglii łączy punk, rap, muzykę taneczną, komedię i akrobatykę, aby zapewnić młodej miejskiej publiczności rozrywkę „pop-cyrkową”.
Można sugerować, że połączenie tradycyjnej sztuki cyrkowej ze współczesną estetyką i technikami teatralnymi wzbudziło zainteresowanie cyrkiem wśród szerszej publiki. Bez wątpienia najbardziej znana jest historia sukcesu Cirque du Soleil, kanadyjskiej firmy cyrkowej, której szacowany roczny przychód przekroczył w 2018 roku 840 milionów dolarów amerykańskich, i której spektakle w duchu nouveau cirque obejrzało prawie 90 milionów widzów w ponad 450 miastach zlokalizowanych w 60 krajach na całym świecie[10].
Charakterystyka
[edytuj | edytuj kod]Cyrk współczesny czasem łączy tradycyjne dyscypliny cyrkowe i techniki teatralne, aby za ich pomocą przedstawić historię lub wybrany motyw. Występy mogą wykorzystywać dziedziny takie jak akrobatyka, żonglerka, akrobatyka powietrzna, aktorstwo, komedia, iluzja, muzyka i wiele innych. Współczesne produkcje cyrkowe są wystawiane w teatrach lub w namiotach rozbijanych w plenerze. Muzyka jest często komponowana wyłącznie na potrzeby danej produkcji, a wpływy estetyczne czerpią w równym stopniu ze współczesnej kultury, co z tradycji cyrkowej. Numery z udziałem zwierząt pojawiają się w cyrku współczesnym rzadziej niż w tradycyjnym. Funkcję płynnych przejść między poszczególnymi numerami mogą pełnić krótkie scenki teatralne lub gagi w wykonaniu klaunów, przez co rola tradycyjnego konferansjera staje się zbędna.
Poniżej można znaleźć tabelę porównującą kilka aspektów tradycyjnych i współczesnych przedstawień cyrkowych.
Cyrk tradycyjny | Cyrk współczesny | |
---|---|---|
Wykonawcy | Rodziny cyrkowe | Artyści wykształceni w specjalistycznych szkołach lub będący samoukami |
Typowy format inscenizacji | Siedzenia dla publiki rozmieszczone na wielu poziomach wokół owalnej lub okrągłej areny zwanej maneżem, pod dużym namiotem cyrkowym | Występy są prezentowane na scenie typu proscenium lub en ronde, pod namiotem, na ulicy lub w innych przestrzeniach |
Typowy format produkcji | Seria widowiskowych numerów prowadzonych przez konferansjera pełniącego rolę podobną do mistrza ceremonii | Seria teatralnych aktów opartych na postaciach i powiązanych ze sobą poprzez narrację lub abstrakcyjny temat |
Typowa muzyka | Marsze, walce itp. Celem muzyki jest podniesienie poziomu energii i stworzenie atmosfery spektaklu | Różnorodne gatunki i nastroje. Muzyka pomaga także w zbudowaniu dramaturgii tematów, postaci i/lub narracji |
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ About [online], Cirque Eloize [dostęp 2022-02-02] (ang.).
- ↑ Circus Baobab
- ↑ Les 7 Doigts [online], Les 7 Doigts [dostęp 2022-02-02] (fr.).
- ↑ Home [online], Vau de Vire Society [dostęp 2022-02-02] (ang.).
- ↑ Circa
- ↑ Cirque Mechanics Events and Theater home page [online], Cirque Mechanics [dostęp 2022-02-02] (ang.).
- ↑ Story Theatre | Minneapolis MN | The Fox & Beggar Theater [online], Fox & Beggar Theater [dostęp 2022-02-02] (ang.).
- ↑ History [online], Recirquel [dostęp 2022-02-02] (ang.).
- ↑ Dislocate [online] [dostęp 2022-02-02] (ang.).
- ↑ About [online], www.cirquedusoleil.com [dostęp 2022-02-02] (ang.).