Przejdź do zawartości

Szablon:IUPAC-SAW2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Thomas Prohaska i inni, Standard atomic weights of the elements 2021 (IUPAC Technical Report), „Pure and Applied Chemistry”, 94 (5), 2021, s. 573–600, DOI10.1515/pac-2019-0603 (ang.).

 Dokumentacja szablonu [zobacz] [edytuj] [historia] [odśwież]


Użycie

[edytuj kod]

Szablon należy stosować w większości przypadków zarówno do podania przypisu bibliograficznego, jak i wstawienia obok przypisu rzeczowego (jednego z dostępnych, wynikających z publikacji).

Litera Treść uwagi Zastosowanie
p Podana wartość stanowi przybliżoną standardową względną masę atomową (ang. abridged standard atomic weight) publikowaną wraz ze standardową względną masą atomową, która wynosi wartość. W każdym przypadku, w którym wartość przybliżonej względnej masy atomowej nie jest równa masie standardowej.
z Z uwagi na zmienność abundancji izotopów pierwiastka w naturze, wartości w nawiasach klamrowych stanowią zakres wartości względnej masy atomowej dla naturalnych źródeł tego pierwiastka. Dla pierwiastków, dla których zastosowano zakres podany jako [a, b].
m W dostępnych komercyjnie produktach mogą występować znaczne odchylenia masy atomowej od podanej, z uwagi na zmianę składu izotopowego w rezultacie nieznanego bądź niezamierzonego frakcjonowania izotopowego. Dla pierwiastków oznaczonych w publikacji adnotacją „m”.
g Znane są próbki geologiczne, w których pierwiastek ten ma skład izotopowy odbiegający od występującego w większości źródeł naturalnych. Masa atomowa pierwiastka w tych próbkach może więc różnić się od podanej w stopniu większym niż wskazana niepewność. Dla pierwiastków oznaczonych w publikacji adnotacją „g”.
r Duże różnice w składzie izotopowym tego pierwiastka w źródłach naturalnych nie pozwalają na podanie wartości masy atomowej z większą dokładnością. Dla pierwiastków oznaczonych w publikacji adnotacją „r”.
i Wartość w nawiasach klamrowych jest liczbą masową najtrwalszego izotopu tego pierwiastka, z uwagi na to, że nie posiada on trwałych izotopów, a tym samym niemożliwe jest wyznaczenie dla niego standardowej względnej masy atomowej. Bezwzględna masa atomowa tego izotopu wynosi: wartość. Dla pierwiastków nieposiadających stabilnych izotopów, dla których podano masy atomowe poszczególnych izotopów w osobnej tabeli.

Przykład

[edytuj kod]
Zapis w kodzie Efekt
Neon: 20,180 ± 0,001<ref name="CIAAW">{{IUPAC-SAW2021}}</ref><ref group="uwaga">{{IUPAC-SAW2021|uwaga=pgm|wartość = 20,1797 ± 0,0006}}</ref>

== Uwagi ==
{{Uwagi}}

== Przypisy ==
{{Przypisy}}

Neon: 20,180 ± 0,001[1][a]

Uwagi
  1. Podana wartość stanowi przybliżoną standardową względną masę atomową (ang. abridged standard atomic weight) publikowaną wraz ze standardową względną masą atomową, która wynosi 20,1797 ± 0,0006. W dostępnych komercyjnie produktach mogą występować znaczne odchylenia masy atomowej od podanej, z uwagi na zmianę składu izotopowego w rezultacie nieznanego bądź niezamierzonego frakcjonowania izotopowego. Znane są próbki geologiczne, w których pierwiastek ten ma skład izotopowy odbiegający od występującego w większości źródeł naturalnych. Masa atomowa pierwiastka w tych próbkach może więc różnić się od podanej w stopniu większym niż wskazana niepewność. Zob. Prohaska i in. 2021 ↓, s. 584.
Przypisy
  1. Thomas Prohaska i inni, Standard atomic weights of the elements 2021 (IUPAC Technical Report), „Pure and Applied Chemistry”, 94 (5), 2021, s. 573–600, DOI10.1515/pac-2019-0603 (ang.).

Parametry szablonu (strukturyzacja VE)

[edytuj kod]

Szablon służy do podawania źródła: Prohaska T. i in., Standard atomic weights of the elements 2021 (IUPAC Technical Report), „Pure and Applied Chemistry”, 94 (5), 2021, s. 573–600.

Parametry szablonu[Zarządzaj dokumentacją szablonu]

ParametrOpisTypStatus
odnośnikodn

Przy korzystaniu z przypisów harwardzkich; domyślnie ustawiony do stosowania z kodem „{{odn/id|Prohaska|Irrgeher|Benefield|Böhlke|2021}}”; można wykorzystać w tym parametrze szablon „{{odn/id|tytuł/autor|rok}}” z odpowiednio wypełnionymi danymi, aby użyć innego wywołania przypisów harwardzkich.

Ciąg znakówopcjonalny
uwagauwaga

Do wykorzystania obok przypisu do wskazania jednej lub więcej uwag (treść uwag dostępna w dokumentacji szablonu); dopuszczalne wartości: „z”, „p”, „m”, „g”, „r”, „i”; kilka uwag można wpisać jako np. „zmr”.

Ciąg znakówopcjonalny
wartość nieprzybliżona lub masa izotopuwartość

W przypadku podania przybliżonej („abridged”) względnej masy atomowej, w tym parametrze podaje się wartość nieprzybliżoną wraz ze wskazaniem w parametrze „uwaga” wartości „p”. W przypadku pierwiastków, dla których nie wyznaczono standardowej względnej masy atomowej z powodu braku trwałych izotopów, w parametrze tym podaje się bezwzględną masę atomową najtrwalszego izotopu wraz z jego symbolem w nawiasie, jednocześnie w parametrze „uwaga” należy wskazać wartość „i”.

Ciąg znakówopcjonalny

Błędy

[edytuj kod]

Błędy należy zgłaszać na stronie dyskusji Projektu Chemia lub w Kawiarence technicznej.

Zobacz też

[edytuj kod]


Powyższy opis jest dołączany ze strony Szablon:IUPAC-SAW2021/opis. (edytuj | historia)
Kategorie należy dodawać do podstrony /opis. Zobacz podstrony tego szablonu.