Przejdź do zawartości

Rotemberk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rotemberk
Ilustracja
Widok od strony wschodniej
Państwo

 Czechy

Kraj

 hradecki

Miejscowość

Habřina

Typ budynku

zamek

Rozpoczęcie budowy

XIV w.

Pierwszy właściciel

Ješek z Neznášova

Kolejni właściciele

Majnuš z Neznášova, Bavor, Petr, Čeňko, Anna z Neznášova, Bavor i Jan z Husířan

Położenie na mapie kraju hradeckiego
Mapa konturowa kraju hradeckiego, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Rotemberk”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Rotemberk”
Ziemia50°20′27,6″N 15°49′35,0″E/50,341000 15,826389

Rotemberk – nieistniejący zamek w Czechach, na północ od miejscowości Habřina (powiat Hradec Králové, kraj hradecki), na grzbiecie o nazwie Na Hradě[1], na wysokości 305 m n.p.m.[2]

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze było zasiedlone już w prehistorii, a zamek był kontynuacją osady, która znajdowała się około kilometra na południe. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1370, kiedy to jego właścicielem był Ješek z Neznášova, dobroczyńca kościoła w Semonicach. W latach 1389–1393 właścicielem zamku pozostawał Majnuš z Neznášova, a następnie jego potomkowie: Bavor, Petr i Čeňko. W 1457 obiekt odziedziczyła wdowa po Čeňku, Anna. W 1494 wymieniany jest kolejny właściciel, Bavor z Husířan, który od 1511 używał przydomka na Rotemberku. W 1565, za czasów syna Bavora, Jana, zamek stał się stolicą państwa smiřickiego. Od 1588 pozostawał pusty i z czasem jego relikty zanikły[3].

Reliktem nieistniejącego zamku jest nazwa Podhradní mlýn dla młyna u podnóża wzgórza zamkowego, udokumentowana w 1542 i obecnie przekształconego w budynek mieszkalny[4].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Zamek stał na zachód od Neznášov na wydłużonym cyplu, wystającym na zachód i opadającym na lewy brzeg rzeki Hustířanki[4]. Otoczony był podwójnym wałem o nieregularnym zarysie. Największe fortyfikacje znajdowały się od wschodu, gdzie teren zamkowy otwierał się na sąsiedni płaskowyż. Na pozostałych stronach dostępu broniły bardzo strome stoki. W centrum założenia stała okrągła wieża. Studnia znajdowała się na południowym wschodzie[3].

Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w 1978 odkryto szczątki murów kamiennych i ceglanych oraz znaleziono ceramikę z XIV i XV wieku. Wyniki tego badania nie wpłynęły jednak na odtworzenie jego dokładnej budowy[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mapy.cz, okolice zamku Rotemberk
  2. Klub českých turistů, tabliczka nr NA577, Rotemberk (zříc.) 305 m, 2008
  3. a b tablica informacyjna in situ
  4. a b c Hrady.cz, Hrad Rotemberk