Przejdź do zawartości

Quinta da Regaleira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Quinta da Regaleira
Zabytek: nr rej. 72839/4069
Ilustracja
Państwo

 Portugalia

Miejscowość

Sintra

Typ budynku

pałac / park

Architekt

Luigi Manini

Inwestor

António Augusto Carvalho Monteiro

Rozpoczęcie budowy

1904

Ukończenie budowy

1910

Właściciel

Republika Portugalii

Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Quinta da Regaleira”
Ziemia38°47′46″N 9°23′45″W/38,796111 -9,395833
Strona internetowa

Quinta da Regaleira – rezydencja oraz park znajdujący się w pobliżu zabytkowego centrum miasta Sintra, w Portugalii. Jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach "Krajobrazu Kulturowego Sintry". Wraz z innymi pałacami w tym obszarze (takimi jak Pałac Narodowy Sintra, Pałac Pena, Pałac Monserrate i pałac Seteais), cały zespół pałacowo-parkowy jest uważany za jedną z głównych atrakcji turystycznych Sintry. Kompleks składa się z romantycznego pałacu i kaplicy oraz położonego na stoku gór Sintra rozległego parku, w którym znajdują się gloriety, sztuczne groty z tajemniczymi przejściami, studnie, ławki, fontanny, a także wiele innych budowli o unikatowych kształtach.

Pałac jest również znany jako "Pałac Milionera Monteiro". Nazwa ta nawiązuje do nazwiska pierwszego właściciela pałacu, bogatego kupca pochodzenia brazylijskiego i handlarza kawą António Augusto Carvalho Monteiro. Ten bibliofil zafascynowany ezoteryką i okultyzmem, w 1893 r. nabył dawną posiadłość baronowej de Regaleira na północnych stokach gór, tuż za Sintrą. Przez 14 lat włoski architekt i scenograf Luigi Manini budował tu dla niego bajkowy pałac w stylu „neomanuelińskim”, który otoczył tajemniczym ogrodem pełnym cennych roślin i niesamowitych budowli – w tym podziemnych korytarzy nawiązujących do mundus infernusdantejskiego świata podziemnego[1].

Od roku 2002 jest obiektem chronionym jako obiekt interesu publicznego[2]. Zarówno pałac jak i park są dostępne do zwiedzania za opłatą.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Barański Mirosław J.: Serra de Sintra: góry przy okazji (1), w: „Na Szlaku. Magazyn turystyczno-krajoznawczy” R. XXXIII, nr e-156 (352), październik 2019, s. 17-19.
  2. Quinta da Regaleira. patrimoniocultural.pt. [dostęp 2015-08-20]. (port.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]