Przejdź do zawartości

Prawa człowieka w Zimbabwe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Położenie Zimbabwe w Afryce

Prawa człowieka w Zimbabwe opierają się na konstytucji uchwalonej w 1980 roku. Od 18 kwietnia 1980 do 21 listopada 2017 władzę w Zimbabwe sprawował Robert Mugabe (początkowo jako premier, a od 31 grudnia 1987 roku jako prezydent). Zgodnie z opiniami międzynarodowych organizacji, walczących o prawa człowieka i demokrację (m.in. Amnesty International), w Zimbabwe dochodzi do nagminnego łamania praw człowieka. Organizacja Freedom House zaliczyła w 2016 Zimbabwe do grupy państw częściowo wolnych.

Kontekst prawno-polityczny

[edytuj | edytuj kod]

Zimbabwe jest republiką, z prezydentem jako głową państwa (od 31 grudnia 1987 Robert Mugabe). Najważniejszym aktem prawnym jest konstytucja (wielokrotnie nowelizowana, ostatnio w 2013 roku)[1]. Od chwili uzyskania niepodległości (od Wielkiej Brytanii 11 listopada 1965 roku jako Rodezja oraz ponownie od 17 kwietnia 1980 roku jako Zimbabwe) odbywają się wybory parlamentarne i prezydenckie. Zimbabwe należy do Unii Afrykańskiej, która w swoich założeniach ma m.in. chronić prawa człowieka na terenie całej Afryki.

Konstytucja opisuje Zimbabwe jako państwo unitarne, demokratyczne i suwerenne. 3. artykuł konstytucji zapewnia przestrzeganie podstawowych praw człowieka, równość płci oraz poszanowanie prawa przez rząd[1]. Artykuł 15. nakazuje rządowi odpowiednie przestrzeganie zapasów żywnościowych oraz zachęca ludność do rozwijania i magazynowania zapasów żywnościowych[1]. Artykuł 17. poświęcony jest przestrzeganiu równości płci[1]. Prawa dziecka są zapewnione w 19. artykule[1]. Politykę wobec osób starszych zawarto w 20. artykule[1]. Prawo rodzinne opisano w 25. artykule, zaś 26. poświęcony jest małżeństwu[1].

Kontekst historyczny

[edytuj | edytuj kod]
Robert Mugabe

11 listopada 1965 roku Rodezja ogłosiła niepodległość (nieuznaną przez żadne państwo świata i potępioną przez OJA i ONZ). Od początku istnienia Rodezji istniał problem dyskryminacji czarnych ludzi i segregacji rasowej. W 1967 Afrykański Ludowy Związek Zimbabwe (ZAPU) rozpoczął działania partyzanckie, skierowane przeciwko białym mieszkańcom kraju. W 1969 roku Rodezja uchwaliła konstytucję. Od 1972 roku białe władze państwa dążyły do przekształcenia Rodezji w drugie afrykańskie państwo apartheidu. Ogłoszono wówczas program prowincjonalizacji, przewidujący podział kraju na trzy terytoria: Białych, Szona i Matabele. Dwa ostatnie miały być podporządkowane władzy Białych[2].

Działania partyzanckie nasiliły się po uzyskaniu niepodległości przez portugalskie kolonie afrykańskie. Równolegle do nasilenia działań partyzantki powstał Patriotyczny Front Zimbabwe (PFZ), skupiający najważniejsze ugrupowania Rodezji: ZAPU oraz ZANU. Patriotyczny Front Zimbabwe otrzymał poparcie od OJA i koalicji państw frontowych Afryki Południowej. Pod naciskiem USA, RPA i Wielkiej Brytanii premier Rodezji Ian Smith wystąpił z propozycją zawarcia porozumienia wewnętrznego. Po rokowaniach w 1978 roku utworzono rząd tymczasowy. Nowo powstały rząd zniósł segregację rasową i dyskryminację czarnych[2]. W 1979 roku uchwalono nową konstytucję.

W 1979 roku przeprowadzono wybory parlamentarne, które wygrała Zjednoczona Afrykańska Rada Narodowa (UANC, wcześniej ANC). Powołano rząd, na czele z Abelą Muzorewą[2]. W czerwcu 1979 roku proklamowano państwo pod nazwą Zimbabwe-Rodezja. PFZ nie uznał nowo utworzonego rządu[2]. Wkrótce potem Wielka Brytania przywróciła czasowo status brytyjskiej kolonii i przeprowadziła w 1980 roku nowe wybory do parlamentu, które wygrała partia ZANU. Nowym premierem został Robert Mugabe, który utworzył koalicję rządową między ZANU a PF/ZAPU[2]. W kwietniu 1980 roku proklamowano niepodległość Zimbabwe.

W nowo powstałym państwie wybuchły walki polityczne w łonie koalicji rządowej między ZANU a PF/ZAPU. Konflikt pomiędzy partiami wybuchł na tle różnic ideologicznych, konfliktu międzyplemiennego i rywalizacji pomiędzy liderami partii (Mugabe i Nkomo). W 1982 roku koalicja rozpadła się, a ZANU objęła pełną władzę w państwie[2]. W 1984 roku podczas zjazdu partyjnego ZANU przekształcono Zimbabwe w państwo socjalistyczne. Rok później wybory parlamentarne wygrał ZANU. W 1987 roku urząd prezydenta objął Mugabe. W tym samym czasie zawarto porozumienie pomiędzy ZANU i PF/ZAPU, w wyniku czego powstał Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe (ZANU–PF) z Mugabe na czele. Trudności gospodarcze i wdrażanie programu socjalistycznego spowodowały wzrost tendencji opozycyjnych[2]. W 1989 roku powstał opozycyjny Ruch Jedności Zimbabwe (ZUM). Wybory prezydenckie w 1990 i w 1995 wygrał ponownie Mugabe (w 1995 był jedynym kandydatem na urząd prezydenta). Odbywające się równolegle wybory parlamentarne wygrywała partia ZANU–PF. W 1990 roku zmodyfikowano konstytucję[3]. W 1991 roku Robert Mugabe zrezygnował z dążenia do przekształcenia Zimbabwe w państwo jednopartyjne[2].

Dużo kontrowersji przyniósł projekt reformy rolnej w 1998 roku przewidujący odbieranie ziem białym farmerom. Reforma miała rozwiązać problem bezrobocia oraz zwiększyć poparcie dla rządu i prezydenta ze strony uboższych. W 2000 roku rozpoczęto wywłaszczanie białych właścicieli i rozdzielanie ziemi pomiędzy weteranów walk o niepodległość Zimbabwe i bezrobotnych[2]. Pierwotni właściciele nie otrzymali żadnego odszkodowania. W wyniku reformy pogorszyła się sytuacja gospodarcza. Ustawa rolna przyczyniła się do wzrostu napięcia w stosunkach pomiędzy Zimbabwe a Wielką Brytanią i innymi członkami brytyjskiej Wspólnoty Narodów (w 2003 roku Zimbabwe opuściło Wspólnotę Narodów)[2]. W 2000 roku wybory parlamentarne wygrała ZANU–PF (zdobywając minimalną przewagę nad powstałą w 1999 roku partią Ruch na rzecz Demokratycznej Zmiany (MDC))[2]. Opozycja oskarżyła wówczas rząd o masowe fałszerstwa.

W 2000 roku na skutek przeprowadzonej reformy rolnej oraz fałszerstw wyborczych, ZANU-PF ponownie wygrał wybory parlamentarne[4]. W 2002 roku Robert Mugabe ponownie objął urząd prezydenta.

Morgan Tsvangirai

29 marca 2008 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w których wystartowali: Robert Mugabe, Morgan Tsvangirai, Simba Makoni i Langton Towungana[5]. Początkowo wybory prezydenckie wygrał Morgan Tsvangirai, który nie uzyskał zdecydowanej większości (zdobył 47,9%, zaś Mugabe otrzymał 43,2%)[5]. Drugą turę zaplanowano na 27 czerwca. W okresie pomiędzy turami wyborów bojówki partii (ZANU-PF) terroryzowały opozycjonistów. W wyniku działań bojówek ZANU–PF Tsvangirai wycofał swoją kandydaturę. Mugabe pozostał jedynym kandydatem, ale zdecydował się na przeprowadzenie wyborów.

W 2009 roku zimbabweński działacz praw człowieka Morgan Tsvangirai objął urząd premiera. W 2013 roku odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Mugabe (zdobywając 61,09% głosów)[6]. 11 września 2013 Mugabe zniósł urząd premiera Zimbabwe, a na czele rządu stanął prezydent[7].

Wolność słowa

[edytuj | edytuj kod]

Rząd Zimbabwe dopuszcza się do zamykania niezależnych źródeł medialnych oraz organizacji pozarządowych[8]. 20 lipca 2004 roku podczas posiedzenia parlamentu uchwalono poprawki do wszystkich ustaw, które naruszają prawa człowieka do wolności słowa, wolnych związków i zgromadzeń i do dostosowania narodowego ustawodawstwa z Międzynarodowymi Paktami Praw Obywatelskich i Politycznych, Kartą Afrykańską oraz innymi międzynarodowymi standardami praw człowieka[9]. W raporcie Amnesty International z 2015 roku Zimbabwe znalazło się w grupie szesnastu afrykańskich państw, w których masowo łamie się wolność słowa[10]. Wg raportu Freedom House z 2016 roku, w Zimbabwe nie istnieje wolność słowa prasy, zaś wolność słowa w internecie jest ograniczona[11].

W rankingu opracowanym w 2016 roku przez organizację Reporterzy bez Granic Zimbabwe zajęło 124. miejsce[12].

Władze w Zimbabwe w lipcu 2016 roku zablokowały możliwość korzystania z aplikacji społecznościowej WhatsApp. WhatsApp służył członkom opozycji do kontaktowania się pomiędzy sobą. Bezpośrednią przyczyną blokady aplikacji były wpisy Zimbabweńczyków, którzy często umawiali się na organizowanie ogólnokrajowych strajków związanych z opóźnieniem w wypłacaniu comiesięcznego wynagrodzenia[13]. Po blokadzie WhatsApp grupa Anonymous przeprowadziła ataki na strony rządowe[14].

Sytuacja policji, wojska i sądów

[edytuj | edytuj kod]

Siły zbrojne są całkowicie podporządkowane ZANU–PF. Dobór ludzi do jej szeregów jest prowadzony według klucza partyjnego[4]. Przy pomocy północnokoreańskich agentów Robert Mugabe utworzył tzw. 5 brygadę, z którą przeprowadził w 1982 roku czystki w armii, podporządkował sobie wszystkie siły zbrojne w kraju oraz spacyfikował ludność Ndebele zamieszkującą południe kraju – w wyniku działań zginęło ok. 20 tys. osób[4]. Zimbabweńska armia jest posłusznym narzędziem polityki Mugabe i ZANU–PF[4].

Rząd Zimbabwe dopuszcza się prześladowań niezależnych prawników i sędziów[8]. Milicja w Zimbabwe jest skorumpowana. Często zdarza się umarzać śledztwa w sprawie rozpowszechnionych twierdzeń o torturach i złym traktowaniu ofiar sił obronnych i młodocianej milicji[8].

Prawa polityczne

[edytuj | edytuj kod]

Rząd Roberta Mugabe systematycznie łamie prawa polityczne. Podczas kampanii wyborczych przed wyborami prezydenckimi lub parlamentarnymi dochodzi do prześladowań członków opozycji poprzez: stosowanie tortur, grożenie, gwałty na kobietach, niewydawanie żywności przez rządową Radę ds. Handlu Zbożem (GMB). Wyniki wyborów były często fałszowane. Podczas kampanii prezydenckiej w 2008 roku wojsko zastraszało Zimbabweńczyków i zmuszało ich do głosowania na Roberta Mugabe[15]. Główny kontrkandydat Roberta Mugabe z wyborów w 2008 roku – Morgan Tsvangirai – został zatrzymamy przez policję w pobliżu Bulawayo[16]. Tsvangirai został aresztowany dzień po wydaniu krytycznego raportu Amnesty International, który opisywał naruszenia praw człowieka podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych[16]. Pomimo zwycięstwa podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, polityk ten wycofał się z drugiej tury po otrzymaniu kolejnych pogróżek[17].

Kara śmierci

[edytuj | edytuj kod]
Rok Liczba skazanych
2007 0[18]
2008 0[18]
2009 7+[18]
2010 8[18]
2011 1+[18]
2012 11+[18]
2013 16[18]
2014 10[18]
2015 0[19]
2016 0[a][19]

W Zimbabwe obowiązuje kara śmierci, lecz nie jest ona wykonywana. Na karę śmierci można skazać winnych zabójstwa, działalności terrorystycznej, przestępstw wojskowych, zbrodni przeciwko ludzkości[19]. Wszystkie wyroki śmierci wykonuje się poprzez powieszenie[19]. Ostatnią egzekucję przeprowadzono 22 lipca 2005 roku[19]. W więzieniach przebywa obecnie 76 osób skazanych na karę śmierci[19]. W 1994 roku wprowadzono prawo zakazujące skazywania na karę śmierci osób poniżej 18. roku życia[19]. Na karę śmierci nie można skazać ciężarnej kobiety oraz osoby powyżej 70. roku życia[19]. W 2010 roku rząd Zimbabwe ogłosił, że poszukuje profesjonalnego kata do przeprowadzenia wyroków[20]. Na początku 2016 roku rząd Zimbabwe zatrudnił nowego kata[21].

Wolność sumienia

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Religia w Zimbabwe.

Konstytucja Zimbabwe zapewnia wolność sumienia. Rząd Zimbabwe zazwyczaj przestrzega prawa do wolności sumienia. W 2010 roku 66,8% mieszkańców Zimbabwe należy do różnych denominacji protestanckich, zaś 10,3% wyznaje katolicyzm[22].

Prawa kobiet

[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na błędną politykę gospodarczą, która doprowadziła wielu mieszkańców do ubóstwa, oraz łamanie praw człowieka przez policję i armię, która jest podporządkowana rządowi, prawa kobiet są nagminne łamane. Wiele zimbabweńskich kobiet działa w organizacji Koalicja Kobiet domagającej się przestrzegania praw człowieka w państwie[23]. Zimbabweńskie aktywistki na rzecz praw człowieka wielokrotnie były ofiarami łamania praw kobiet. Obok aresztowań bez uzasadnień, policja i wojskowi dopuszczali się do obrażania kobiet na tle seksualnym oraz tortur. Często aresztowano kobiety w ciąży oraz kobiety z dziećmi. Aktywistki na rzecz praw człowieka były oskarżane o współpracę z rządem brytyjskim lub amerykańskim w celu obalenia obowiązującego ustroju i rządu w Zimbabwe[23]. Członkinie Koalicji Kobiet nie mogą kupować kukurydzy od GMB[23].

Prawa ekonomiczne i socjalne

[edytuj | edytuj kod]
Wskaźnik rozwoju społecznego dla Zimbabwe na przestrzeni lat
Wydawanie pomocy żywnościowej w Harare – 2009 rok

Prawa ekonomiczne i socjalne nie są przestrzegane. Zła polityka gospodarcza Mugabe doprowadziła do problemów z wyżywieniem ludności oraz do dużego ubóstwa. Problemy te nasiliła także susza w latach 1991–1992[4]. Po 2000 roku ¼ ludności Zimbabwe (liczącej wówczas 13 mln mieszkańców) głodowała. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2008, ok. 5,5 mln Zimbabweńczyków była wówczas zagrożona głodem[4]. Organizacja World Food Programe w raporcie z 2016 roku stwierdziła, że 72% Zimbabweńczyków żyje poniżej granicy ubóstwa[24]. Poważnym problemem jest niewypłacanie pensji w terminie – duża część publicznych pieniędzy jest roztrwaniana przez urzędników[25]. Z powodu niewypłacania pensji strefie budżetowej zimbabweńskie związki zawodowe ogłosiły w lipcu 2016 roku strajk generalny, których objął cały kraj[25]. Zimbabweński rząd jest największym pracodawcą w kraju, zaś 80% budżetu kraju jest przeznaczone na pensje dla pracowników sfery budżetowej[26].

W Zimbabwe dużym problemem jest bardzo niska średnia długość życia (w 2008 roku wyniosła 34 lata dla kobiet i 36 dla mężczyzn, przy czym w 1980 roku wyniosła 63 lata dla kobiet i 54 dla mężczyzn)[4]. Gdy w 2009 wybuchła epidemia cholery, Mugabe zbagatelizował jej rzeczywiste rozmiary i oskarżył Wielką Brytanię o sianie propagandy skierowanej przeciwko jego polityce[4]. Na cholerę zachorowało wówczas ok. 80 tys. osób, z czego ponad 5000 zmarło[4]. Rocznie na AIDS umiera ok. 180 tys. ludzi[4].

Prawo do własności nie jest przestrzegane. W maju 2005 roku przeprowadzono przymusowe eksmisje tysięcy nieformalnych handlarzy i ich rodzin[27]. Osoby te mieszkały na postawionych nielegalnie osiedlach, rozsianych po całym kraju. Działania te były częścią operacji Murambatsvina (powszechnie tłumaczonej jako „wyrzucenie ze śmietniska”)[27]. Eksmisje przeprowadzono bez nakazu sądowego i wcześniejszego zawiadomienia. Podczas operacji służby ochrony i policja dopuszczała się palenia domów, niszczenia własności i bicia mieszkańców. 26 maja 2005 roku ponad 10 tys. osób usunięto ze swoich domostw na nieformalnym osiedlu Hatchliffe Extension, znajdującym się w północnym Harare[27]. Świadkowie zeznali, że policja niszczyła gospodarstwa i pozostawiała rodziny bez dachu nad głową w zimową noc. Wcześniej wielu mieszkańców Hatchliffe Extension zamieszkało tam dzięki pomocy rządu[27]. W czasie operacji wielu handlarzy straciło swoje towary pod zarzutem prowadzenia nielegalnego interesu. Niszczono także towary osobom, które posiadały odpowiednie zezwolenia[27].

Reforma rolna

[edytuj | edytuj kod]

Największe kontrowersje w polityce gospodarczej Mugabe przyniosła reforma rolna z 1998 roku, która przewidziała odbieranie ziem białym farmerom. Przed wprowadzeniem nowego prawa biali mieszkańcy posiadali ok. 70% ziem, zaś farm białych było ok. 6000[4]. W latach 80. i 90. władza tolerowała białych właścicieli, którzy nie uczestniczyli w życiu politycznym Zimbabwe oraz zarządzali farmami stanowiącymi podstawę gospodarki kraju[4]. Na początku lat 80. farmy dawały ok. 90% ogółu produkcji rolnej w Zimbabwe[4].

Reformę weszła w życie w 2000 roku. Według Amnesty International, podczas przeprowadzenia reformy rolnej doszło do zabijania ludzi oraz masowej konfiskaty majątku, w wyniku czego wielu ludzi straciło ziemię, a wraz z nią, źródło swego pożywienia[28]. Samo Amnesty International przyznało, że konieczna była reforma rolna, ale sposób, w której ją przeprowadzono pozostawia wiele do życzenia[28]. Wiele żyznych ziem stanęło odłogiem, a tysiące miejsc pracy w rolnictwie utracono. Reformę przeprowadzono podczas kryzysu gospodarczego, w wyniku którego miliony mieszkańców Zimbabwe było zależnych od pomocy żywnościowej. Do końca 2003 roku wywłaszczono prawie 4000 gospodarstw[29].

Raport AI z 2004 roku skrytykował politykę państwowej Rady ds. Handlu Zbożem (GMB), który handlował i dystrybuował kukurydzę. GMB dopuściło się manipulowania zasobami dla zysków politycznych, nie przyznając kukurydzy dla zwolenników politycznej opozycji[28]. W wielu przypadkach dostęp do kukurydzy otrzymali tylko członkowie partii ZANU–PF. W czasie kampanii wyborczej w 2000 roku GMB wydawała żywność tylko dla zwolenników ZANU–PF[28]. Dyskryminacji GMB doświadczyli także rolnicy, którzy zmuszeni do pracy na nowo powstałych farmach otrzymali zaniżoną pensję[28].

Banknoty z lat 2007–2008

Pomoc międzynarodowa dla głodujących mieszkańców Zimbabwe nie trafiała często do potrzebujących. Wielu dostawców nie dostarczało pomocy do nowych farm, w proteście przeciwko reformie rolnej[28]. Rząd Zimbabwe zawiesił większość programów pomocowych dla głodujących w 2004 roku[28]. W 2014 roku w Zimbabwe przebywało ok. 300 farmerów – pozostałych po wywłaszczeniu wydalono z Zimbabwe[4].

Hiperinflacja

[edytuj | edytuj kod]
Demonstracja przeciwko rządom Mugabe – Londyn 2006

Narastająca od 1998 roku inflacja pogorszyła sytuację mieszkańców Zimbabwe. Inflacja z 1998 roku wynoszącą 32% wzrosła w ciągu sześciu lat do 133%[29]. W 2005 roku wyniosła wg oficjalnych danych 267%, choć według szacunków przekroczyła 600%[29]. W listopadzie 2008 roku inflacja przekroczyła 12 950 000 000 000 000%[30]. Hiperinflacja zubożyła Zimbabweńczyków. W grudniu 2015 roku do koszyka walut, w których rozlicza się transakcje publiczne w Zimbabwe dołączył chiński yuan[31].

Reakcje międzynarodowe

[edytuj | edytuj kod]

Unia Europejska, Stany Zjednoczone i ONZ krytykują rząd w Zimbabwe, który dopuszcza się do łamania praw człowieka. 24 kwietnia 2007 roku Ryszard Czarnecki przemówił w Parlamencie Europejskim dążąc do utworzenia rezolucji wobec Zimbabwe[32]. Parlament Europejski uchwalił 6 lutego 2013 roku rezolucję w sprawie aresztowań działaczy praw człowieka w Zimbabwe (2013/2536(RSP)), a 20 maja 2015 roku rezolucję w sprawie obrońcy praw człowieka Itaia Dzamary działającego w tym kraju[33][34]. W 2014 roku Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki orzekł, że zarzuty tortur popełnionych w Zimbabwe przez i wobec obywateli i obywatelek Zimbabwe muszą zostać zbadane przez policję RPA[10].

Po zablokowaniu aplikacji WhatsApp (wykorzystywanej do organizowania protestów przeciwko ZANU–PF) w lipcu 2016 roku grupa Anonymous przeprowadziła włamania na strony rządowe[14].

  1. Stan do 5 lipca 2016 roku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Zimbabwe’s Constitution of 2013. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k Zimbabwe. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2016-07-08].
  3. Zimbabwe. Ustrój polityczny, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2016-07-08].
  4. a b c d e f g h i j k l m n Robert Kłosowicz: Państwa dysfunkcyjne i międzynarodowe wysiłki zmierzające do ich naprawy. Kraków: UJ, 2014.
  5. a b Zimbabwe announces poll results. BBC, 2008-05-02. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  6. Wyniki wyborów. zimpapers.co.zw. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  7. September 2013. Rulers. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  8. a b c Zimbabwe: Przywódcy krajów południowej Afryki muszą potępić łamanie praw człowieka. Amnesty International, 2004-08-12. [dostęp 2016-07-08]. (pol.).
  9. Zimbabwe: Nie można zakazywać działalności organizacjom praw człowieka. Amnesty International, 2004-07-23. [dostęp 2016-07-08]. (pol.).
  10. a b Amnesty International, RAPORT ROCZNY AMNESTY INTERNATIONAL 2014/15 SYTUACJA PRAW CZŁOWIEKA NA ŚWIECIE (pol.).
  11. Zimbabwe – Freedom in the World 2016. Freedom House, 2016. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  12. Zimbabwe. Reporters Sans Frontières. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  13. Zimbabweans slam government over social media shutdown. news24.com, 2016-07-06. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  14. a b Abdur Rahman Alfa Shaban: Hackers shut down Zimbabwe government websites. Africa News, 2016-07-07. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  15. Zimbabwe: Amnesty International informuje o odnalezieniu 12 ciał – ofiary torturowano aż do śmierci. Amnesty International, 2008-06-26. [dostęp 2016-07-10]. (pol.).
  16. a b Zimbabwe: Atak na politycznych opozycjonistów. Amnesty International, 2008-06-08. [dostęp 2016-07-10]. (pol.).
  17. UN impasse irks Zimbabwe opposition. Al-Jazzeera, 2008-06-28. [dostęp 2016-07-10]. (pol.).
  18. a b c d e f g h Death Sentences and Excetutions in 2014. Amnesty International. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  19. a b c d e f g h Zimbabwe. deathpenaltyworldwide.com, 2016-07-05. [dostęp 2016-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-14)]. (ang.).
  20. Wanted: hangman for Zimbabwe prison. The Guardian. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  21. New Zimbabwe hangman does not mean executions will go ahead. Timeslive, 2016-01-14. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  22. Table: Christian Population as Percentages of Total Population by Country. pewforum.org, 2011-12-19. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  23. a b c Zimbabwe: Ciąg dalszy represji wobec kobiet kwestionujących politykę rządu. Amnesty International, 2007-07-25. [dostęp 2016-07-10]. (pol.).
  24. Zimbabwe Current issues and what the World Food Programme is doing. World Food Programme, 2016. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  25. a b Unpaid Zim civil servants plan to strike. news24.com, 2016-07-03. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  26. Zim troops, cops will have to wait for money. news24.com, 2016-06-19. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  27. a b c d e Zimbabwe: Tysiące przymusowo eksmitowanych i aresztowanych w gwałtownych wysiedleniach. Amnesty International, 2015-06-01. [dostęp 2016-07-10]. (pol.).
  28. a b c d e f g Zimbabwe: łamanie prawa do wolności od głodu. Amnesty International, 2004. [dostęp 2017-06-19]. (pol.).
  29. a b c Zimbabwe. Gospodarka, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2016-07-08].
  30. Sebastian Berger: Zimbabwe inflation second worst in history. The Telegraph. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  31. Zimbabwe to make Chinese yuan legal currency after Beijing cancels debts. The Guardian. [dostęp 2016-07-08]. (ang.).
  32. Ryszard Czarnecki: Przemówienie 164 ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA W ZIMBABWE. ryszardczarnecki.pl, 2007-04-26. [dostęp 2016-07-08]. (pol.).
  33. 2015/2710(RSP). Parlament Europejski. [dostęp 2016-07-08]. (pol.).
  34. 2013/2536(RSP). Parlament Europejski. [dostęp 2016-07-08]. (pol.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]