Przejdź do zawartości

Prakopytne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arctocyon, stopochodny kopytny uważany za prakopytnego

Prakopytne, kondylartry (Condylarthra) – nieformalna grupa dawniej uważana za rząd kopalnych ssaków[1]. Występowały od górnej kredy na terenie Ameryki Północnej. W tym czasie był reprezentowany przez rodzaj Protungulatum. Następnie w okresie paleocenu i eocenu zajmowały tereny Ameryki Płn. i Europy. W tym okresie występuje rodzaj Phenacodus. Nieliczne gatunki przetrwały do okresu oligocenu, paleogenu w Azji i miocenu na terenie Ameryki Południowej.

Cechą charakterystyczną dla tej grupy były krótkie kończyny pięciopalczaste zaopatrzone w pazury lub zakończone kopytkami przystosowane do biegu. Wśród prakopytnych występowało znaczne zróżnicowanie w rozmiarze poszczególnych gatunków, najmniejsze były wielkości jeża, największe swym rozmiarem dochodziły do wymiarów niedźwiedzia. Niektóre gatunki posiadały zwiększoną powierzchnię zębów co wskazuje na żywienie się roślinami. Niektóre z nich były zaopatrzone w mocne, tępe zęby przystosowane do odżywiania się mięsem (być może padliną).

Rodziny

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Phenacodontidae, I feel like I know you | Tetrapod Zoology, Scientific American Blog Network [online], web.archive.org, 10 marca 2014 [dostęp 2024-11-07] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-10].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]