Przejdź do zawartości

Portcullis House

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portcullis House
Ilustracja
Portcullis House od strony wschodniej (2011)
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Adres

Bridge Street,
Londyn SW1A 2JR

Typ budynku

budynek biurowy

Architekt

Michael Hopkins and Partners

Inwestor

Parliamentary Works Decorative

Kondygnacje

7

Rozpoczęcie budowy

styczeń 1998

Ukończenie budowy

sierpień 2000

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Portcullis House”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Portcullis House”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Portcullis House”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Portcullis House”
Ziemia51°30′04,68″N 0°07′29,64″W/51,501300 -0,124900
Strona internetowa

Portcullis Housebudynek biurowy w Londynie, w Anglii. Położony jest w Westminster, naprzeciwko Pałacu Westminsterskiego i przeznaczony jest dla członków brytyjskiego parlamentu i ich pracowników. Wzniesiony został w latach 1998–2000 według projektu biura Michael Hopkins and Partners(inne języki).

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Rejon późniejszego Portcullis House w 1928 roku

Zanim został wzniesiony budynek Portcullis House, na terenie gmachu znajdowały się powstałe około 1400 roku domy dla dziekana i dwunastu kanoników St Stephen's College w Pałacu Westminsterskim. W późniejszych okresach mieścił się tutaj budynek St Stephen's Club(inne języki) z 1874 roku projektu Johna Whichcorda(inne języki), komnaty św. Szczepana i komnaty pałacowe. Teren ten przecięły linie metra District Line i Circle Line, gdzie została wybudowana stacja Westminster. Budynki zostały rozebrane w 1994 roku aby zrobić miejsce dla przedłużenia trasy Jubilee Line[1].

Audyt majątku brytyjskiego parlamentu, który został przeprowadzony w 1988 roku przez Michael Hopkins and Partners(inne języki), wskazał na pilną potrzebę stworzenia ponad 200 biur dla parlamentarzystów i pomieszczeń dla komisji specjalnych[1]. W 1992 roku brytyjski parlament zamówił projekt budynku. Wymagano wówczas obiektu o bardzo niskim zużyciu energii i takiego, który wpasowałby się do jego lokalizacji w rejonie obszaru wpisanego listę światowego dziedzictwa UNESCO[2]. Do 1993 roku biuro Michael Hopkins and Partners opublikowało pierwsze projekty szczegółowe budynku Portcullis House[3].

Budowa konstrukcji nadziemnej budynku rozpoczęła się 5 stycznia 1998 roku, a 18 sierpnia 2000 roku został on ukończony. Oficjalne otwarcie gmachu Portcullis House przez królową Elżbietę II odbyło się 27 lutego 2001 roku[3].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]
Portcullis House w sąsiedztwie Pałacu Westminsterskiego z Big Benem (2005)

Portcullis House to gmach dla członków parlamentu i ich pracowników, który stanowi uzupełnienie dla przestrzeni Pałacu Westminsterskiego i otaczającego go budynków[4]. Zlokalizowany jest w Londynie, obok zabytkowych budynków Normana Shawa(inne języki)[5], naprzeciwko Pałacu Westminsterskiego[2].

Jest to obiekt wzniesiony na planie prostokątnym, z wewnętrznym atrium. Liczy 7 kondygnacji nadziemnych (w tym 2 na poddaszu)[6], a jego powierzchnia wynosi 20 tys. m²[5]. Portcullis House wsparty jest na sześciu palach fundamentowych, które rozciągają się w dół przez halę biletową stacji metra Westminster. W miejscu, gdzie te pale spotykają się z atrium, wychodzą one nad ziemię i podpierają szereg betonowych łuków tworzących boki atrium[2].

Elewacje zewnętrzne Portcullis House uformowano w filarach z piaskowca otoczonych kanałami pokrytymi brązem[5], które rozszerzają się w górę proporcjonalnie do zwężenia filaru i łączą się na poziomie gzymsu z konstrukcją dachu. Gmach wieńczy 14 wysokich kominów, nawiązujących do kominów budynków Normana Shawa i do pinakli Pałacu Westminsterskiego. Stanowią one zakończenie pionowego systemu kanałów wentylacyjnych obejmujących cały budynek[7].

Od strony zewnętrznej gmachu, na parterze znajduje się pasaż z otwartym podcieniem[5]. Rozciąga się on wzdłuż pierzei obu otaczających Portcullis House ulic, osłaniając wejście do stacji metra i sklepy przy Bridge Street oraz główne publiczne wejście od strony Victoria Embankment[6].

Wewnętrzne atrium zostało przykryte na poziomie drugiego piętra bezramową szklaną powłoką wspartą siatką z dębu i stali nierdzewnej[5]. Znajduje się tam wejście do dwóch restauracji, kawiarni i biblioteki. Atrium łączy się z Pałacem Westminsterskim za pomocą przejścia podziemnego[6].

Cały gmach Portcullis House został zaprojektowany tak, aby mógł jednocześnie pomieścić 600–700 osób[8]. Sale komisji specjalnych znajdują się na pierwszym piętrze, a wyżej na pięciu piętrach gmachu zaprojektowano biura dla parlamentarzystów i ich personelu pomocniczego, z pokojami na poddaszach, balkonami wychodzącymi na atrium i wykuszami na zewnątrz budynku[5].

Wewnątrz budynku dominującym materiałem na okładziny wewnętrzne, wyposażenie stanowi lite drewno dębowe[5].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b UK Parliament: Background to Portcullis House. www.parliament.uk. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).
  2. a b c Lizzie Crook: Hopkins' Portcullis House demonstrated that high-tech could be adapted to historic settings. www.dezeen.com, 2019-12-05. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).
  3. a b UK Parliament: Portcullis House: Key dates. www.parliament.uk. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).
  4. UK Parliament: Portcullis House. www.parliament.uk. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).
  5. a b c d e f g Hopkins Architects: Portcullis House. www.hopkins.co.uk. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).
  6. a b c UK Parliament: The Architectural design of Portcullis House. www.parliament.uk. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).
  7. UK Parliament: Energy saving features in Portcullis House. www.parliament.uk. [dostęp 2024-05-11]. (pol.).
  8. C20 Society: Building of the month. c20society.org.uk. [dostęp 2024-05-11]. (ang.).