Pomoc:Jak opisać zagraniczną miejscowość
Jak opisać zagraniczną miejscowość – czyli jak napisać artykuł o miejscowości zlokalizowanej poza granicami Polski.
Ponieważ nie chcemy mieć słabych artykułów składających się z jednego zdania, powstaje ta strona z poradami, jak utworzyć nowy artykuł o miejscowości (w Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych…), aby było ono dobrym zalążkiem i nawet by było lepsze niż w rodzimych edycjach językowych Wikipedii ;). Aby osiągnąć ten cel, potrzebna jest pewna podstawowa wiedza zarówno o państwie, jak i mechanizmach Wikipedii. A przede wszystkim – o tym, co napisać.
Od czego zacząć, czyli miasto czy nie miasto?
[edytuj | edytuj kod]W Wikipedii od czasu do czasu pojawiają się artykuły w rodzaju:
- QQQ – miasto w Egipcie nad Nilem, 12 000 mieszkańców; przemysł maszynowy i stoczniowy.
Czy jest to dobry artykuł, a w zasadzie zalążek? Nie jest. Bo jak się dobrze przyjrzymy, to wszystkie informacje są nieweryfikowalne. Niby jest to poprawny artykuł z punktu widzenia np. encyklopedii PWN czy krzyżówki, ale nie dla nas, dysponujących większymi możliwościami multimedialnymi.
- Nazwa miejscowości – tutaj możemy szukać na mapach, w czerwonych linkach Wikipedii, książkach czy też w innych wersjach językowych Wikipedii. Standardem jest podanie nazwy obowiązującej – takie nazwy ustala w Polsce Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych (KSNG). Niestety nie wszystkie nazwy są rozpowszechnione, więc w artykule powinna się znaleźć nazwa polska i rodzima, np.:
Kowno (lit. Kaunas).
Dodatkowo, w przypadku gdy obecna nazwa rożni się od utrwalonych nazw historycznych, umieszczamy na początku kolejne, np.:
Kaliningrad (pol. Królewiec, niem. Königsberg).
W przypadku nazw z państw Afryki czy Azji możemy podać też transliterację, a w przypadku gdy dostępny jest odpowiedni plik multimedialny, także wymowę, np. ⓘ ({{wymowa}}). - Status miejscowości – nie wystarczy podać, że QQQ to miejscowość, bo to zbyt ogóle określenie. Czy coś jest miastem, czy nie, najłatwiej sprawdzić w artykułach z podziałem administracyjnym państwa, który czasem uzupełniony jest też o listę miast. Przy tym należy zwrócić uwagę, że np. w języku angielskim występują nazwy city, town i township, a w państwach Europy Wschodniej można spotkać miasteczko czy osiedle typu miejskiego – i każde z nich jest bardziej zaawansowane administracyjnie niż wieś. Jeżeli miejscowość nie jest wymieniona w tych zestawieniach jako miasto, to znaczy, że nim nie jest i na siłę nie forsujmy, że miejscowość nawet z 5000 mieszkańców jest miastem.
- Miejsce w strukturze organizacyjnej – praktycznie na całym świecie obowiązuje podział administracyjny. Jest on zazwyczaj trzy- lub czterostopniowy, jak w Polsce – czyli jest odpowiednik województwa, powiatu, gminy i czasem sołectwa. Zazwyczaj nazywają się one inaczej, ale ich rola jest podobna. W przypadku wielu państw świata w polskojęzycznej Wikipedii często opis podziału administracyjnego kończy się na powiatach – i jeżeli nic więcej nie wiemy, to przynajmniej do tego miejsca dopisujemy do artykułu.
- Liczba mieszkańców – dyskusyjna sprawa, bo o ile nie dysponujemy danymi z urzędu statystycznego, to trzeba podać źródło tej informacji. Często spotykanym źródłem jest serwis worldgazzetter – serwis podający dane szacunkowe ludności. Podajemy wtedy liczbę mieszkańców, a w nawiasie rok, np. 35 689 mieszkańców (2001), i dodajemy przypis.
- Położenie – wiedząc już, gdzie leży miejscowość wg danych administracyjnych, możemy poszukać dalszych informacji – np. w której części państwa, w jakim rejonie historycznym/etnograficznym, nad jaką rzeką czy morzem miejscowość ta jest położona.
To tyle odnośnie pierwszego zdania artykułu, które powinno być poparte przypisami przynajmniej przy liczbie mieszkańców.
Zawartość artykułu
[edytuj | edytuj kod]- Infoboks – do artykułów o miejscowościach przydatny jest szablon {{miejscowość infobox}}.
- Wstęp – jak wyżej: nazwa, położenie administracyjne, położenie geograficzne, liczba mieszkańców.
- Położenie – tu możemy stworzyć nową sekcję w artykule, opisać np. przy jakiej drodze czy nad jaką rzeką, ew. w jakim regionie etnograficznym miejscowość się znajduje.
- Historia – nie musi być długa, ale skupić warto się na najważniejszych faktach przynajmniej w kilku zdaniach.
- Demografia – w przypadku, gdy dysponujemy dokładniejszymi danymi, można je tu zawrzeć, np. Jerozolima. Oprócz przyrostu ludności można umieścić tu dane o strukturze etnicznej czy wieku populacji. Do przedstawiania takich danych na wykresach przydatny jest mechanizm timeline, np.:
- Gospodarka – często artykuły pisane są na podstawie innych edycji językowych Wikipedii czy encyklopedii. Jeżeli mamy na ten temat informacje, można wymienić główne działy gospodarki – np. przemysł drzewny, turystyka.
- Zabytki – zwykle sekcja ta robiona jest jako lista, z wyróżnieniem najważniejszych obiektów, np. Wilno.
- Współpraca zagraniczna – istnieje wiele form takiej współpracy i taka sekcja brzmi najsensowniej – mogą być np. miasta siostrzane, miasta partnerskie, czy po prostu mogą być zawarte umowy o współpracy w jakiejś dziedzinie. Nie musi to być także miasto partnerskie, bo może być to cały region, gmina czy województwo. Sugerowana forma podawania danych to np. Ukraina, Obwód lwowski (2001) czy Wielka Brytania, Londyn (1997) w formie listy. Źródła takich informacji to zwykle strony internetowe miejscowości, czasem można też wierzyć innym edycjom językowym Wikipedii – szczególnie duże znaczenie do tego przykłada niemiecka i francuska edycja.
- Osoby związane z... – czasem, gdy dysponujemy taką wiedzą, w haśle warto umieścić kilka linków do osób, których działalność znacząco związana jest z tą miejscowością.
- Galeria – gdy na Wikimedia Commons albo we własnych zasobach posiadamy więcej niż jedno zdjęcie (a to przydaje się do infoboksu), możemy zrobić galerię w haśle, korzystając z mechanizmu Wikipedii:
<gallery>…</gallery>
. - Przypisy – korzystamy z szablonu {{Przypisy}}; sekcja ta oczywiście nie ma on sensu, gdy żadnej z sekcji artykułu nie poparliśmy źródłami podanymi przez przypisy ({{Cytuj stronę}}, {{Cytuj książkę}}, {{Cytuj pismo}}).
- Bibliografia – tu najlepiej podać źródła książkowe, jeżeli są, albo zadowolić się przypisami.
- Linki zewnętrzne – zwykle wystarczy dać link do strony miejscowości lub jej opisu, a gdy jest polska wersja, to ją też.
Przydatne szablony
[edytuj | edytuj kod]- {{Miejscowość infobox}}
- {{Wymowa}}
- {{Przypisy}}
- {{Cytuj stronę}}, {{Cytuj książkę}}, {{Cytuj pismo}}
- {{Współrzędne}} – nie ma potrzeby korzystania, gdy wpiszemy współrzędne do infoboksu
- Kategoria:Infoboksy – podział administracyjny