Przejdź do zawartości

Malarz Andokidesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Malarz Andokidesagrecki malarz ceramiczny, czynny w Atenach w latach 530–515 p.n.e.

Amfora brzuchata (520-510 p.n.e.) zdobiona w technice bilingwicznej: awers czerwonofigurowy – Herakles i Atena
…z czarnofigurowym rewersem – Herakles i Atena z Hermesem (ze zbiorów Gliptoteki monachijskiej)

Działał w warsztacie garncarza Andokidesa[1] i stąd nadane przez badaczy umowne miano. Aktywny pod koniec VI w. p.n.e., w latach ok. 530–500[2]. Zasadniczo pracował nadal w technice czarnofigurowej, często też jednak w mieszanej (bilingwicznej), tzn. stosując równocześnie obie techniki – czarnofigurową i nową czerwonofigurową na awersie i rewersie naczynia). Uważany jest za inicjatora i przykładowego reprezentanta takiej maniery zdobienia[3]. Dekorował głównie amfory wybrzuszone i kyliksy tzw. oczowe. Zachowało się około piętnastu amfor i dwie czary tego artysty, z czego sześć amfor zdobionych techniką mieszaną (również na jednym z kyliksów technikę czarnofigurową zastosowano wewnątrz naczynia, a czerwonofigurową zewnętrznie).

W pracach Malarza Andokidesa można zauważyć wpływy jońskie, a jego rysunek jest pewny i staranny. Wykazywał dużo pomysłowości w wykorzystaniu tematów tradycyjnych i mitologicznych (Amazonki, wojownicy, Herakles z Cerberem, bachantki i sylenowie). Jego twórczość cechuje ożywienie przedstawień, szczególnie dzięki zastosowaniu obu technik.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Działalność tego warsztatu datowana jest na 540-500 p.n.e.; uznaje się go za miejsce wynalezienia techniki czerwonofigurowej (Janusz A. Ostrowski: Słownik artystów starożytności. Architektura, rzeźba, malarstwo, rzemiosło artystyczne. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 1994, s. 20-21).
  2. Andokidesa Malarz, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2023-04-02].
  3. Por. Witold Dobrowolski: Wazy greckie – I. Ceramika attycka okresu archaicznego. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1977, s. 38.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]