Przejdź do zawartości

Kuchnia grenlandzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięso foki

Kuchnia grenlandzka – tradycyjna kuchnia Grenlandii oparta na mięsie ssaków morskich, ptaków, ryb oraz dziczyźnie zawierającej wysoki poziom białka[1]. Od czasu kolonizacji i pojawienia się międzynarodowego handlu na kuchnię Grenlandii coraz bardziej wpływają kuchnie innych narodów, głównie duńska, brytyjska, amerykańska i kanadyjska. Latem, gdy pogoda jest łagodniejsza, posiłki są często spożywane na zewnątrz[2].

Mięsa

[edytuj | edytuj kod]
Suszone sardynki

Mimo zakazu komercyjnych połowów wielorybów w kuchni grenlandzkiej do dziś można odnaleźć znaczny udział mięsa tego zwierzęcia, głównie do dania zwanego suaasat, czyli sycącej zupy, gotowanej na bazie tłustego mięsa, serwowanej z ryżem, cebulą i ziemniakami, uznawanej za grenlandzkie danie narodowe. Na lądzie z kolei hoduje się i łowi głównie renifery, pardwy górskie i piżmowoły arktyczne (mają mięso przypominające nieco wołowinę, przy czym jest ono mniej kaloryczne, prócz tego bogate w białko, żelazo i witaminę B)[3]. Do dziś są także kontynuowane polowania na białe niedźwiedzie polarne[4].

Grenlandzkie piwo kraftowe

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw pochodzących z obszarów Grenlandii jest kiviak – mięso alki zawinięte w skórę foki[5]. Danie to jest spożywane przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia i poza domem z powodu intensywnego zapachu mięsa w zaawansowanym stopniu rozkładu[6].

Warzywa

[edytuj | edytuj kod]

Pokrywa lodowa Grenlandii rozpościera się na większości powierzchni tego kraju, pozostawiając tylko niewielkie obszary ziemi na południu nadające się do masowej uprawy niektórych warzyw i owoców[7].

Na wyspie sadzi się między innymi marchewki, rzepę, kalafior, a także kapustę. Największa uprawa warzyw znajduje się w stacji badawczej Upernaviarsuk. Są tam dwie duże szklarnie, a nawet rozległe pola na świeżym powietrzu. Prócz tego mieszkańcy często kultywują ziemię wokół swoich domów, tworząc niewielkie ogródki warzywne[3].

Napoje

[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszym napojem Grenlandii jest kawa, pita zarówno do posiłku jak i osobno[8]. Na Grenlandii spożywa się też napój kawowy tworzony z kawy, whisky, Kahlua oraz bitej śmietany[8].

Głównymi alkoholami Grenlandii są piwo oraz wódka wytwarzane na bazie wody pochodzącej wprost z lodowców[9]. Z powodu małej ilości importowanego alkoholu, w tym piwa, na Grenlandii rozwinęło się piwowarstwo domowe[10].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Co jemy na Grenlandii - Grenlandia [online], www.poznajgrenlandie.pl [dostęp 2019-09-18] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-20].
  2. Wyborcza.pl [online], trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2019-09-18].
  3. a b Kuchnia Grenlandii. Znajdziesz w niej morskie stworzenia, a nawet… warzywa [online], Wyprawy Marzeń [dostęp 2019-09-18] (ang.).
  4. Z wizytą w grenlandzkim domu [online], S/V Crystal - Rejs Dookoła Świata | Rejsy morskie jachtem, 1 lipca 2018 [dostęp 2019-09-18] (pol.).
  5. Kiviak [online] [dostęp 2019-09-18].
  6. Smak Grenlandii - seria dokumentalna - Kuchnia+ [online], www.kuchniaplus.pl [dostęp 2019-09-18] (pol.).
  7. I. miss Greenl, Grenlandzka gastronomia - Blogerzy Ze SWIATA [online], blogerzyzeswiata.pl [dostęp 2019-09-18] (pol.).
  8. a b Author, Kawa po grenlandzku [online], Fokoplastikon, 5 sierpnia 2016 [dostęp 2019-09-18] (ang.).
  9. Greenland ice cap beer launched [online], 1 sierpnia 2006 [dostęp 2019-09-18] (ang.).
  10. Helge Kleivan, West Greenland Before 1950., 1984, ISBN 0-16-004580-0.