Kosmówka
Kosmówka (łac. chorion) – zewnętrzna błona płodowa owodniowców[1] zbudowana z ektodermy, osłaniająca ciało zarodka i pozostałe błony płodowe: owodnię, omocznię i pęcherzyk żółtkowy.
Kosmówka gadów i ptaków jest cienkościenną błoną surowiczą, natomiast u ssaków na jej powierzchni rozwijają się liczne i rozmaicie wykształcone wyrostki, tzw. kosmki uczestniczące w budowie łożyska.
Kosmówka u człowieka jest błoną leżącą między owodnią i błoną śluzową macicy. Powstaje w 2–3 tygodniu rozwoju z połączenia trofoblastu z mezodermą pozazarodkową. W skład jej ściany wchodzi mezoderma pozazarodkowa, cytotrofoblast i syncytiotrofoblast. Około 10 tygodnia dzieli się na kosmówkę gładką i kosmatą. Kosmówka kosmata łączy się z doczesną podstawową, tworząc łożysko.
Galeria
[edytuj | edytuj kod]-
Przekrój embrionu
-
Schemat pokazujący wczesną postać embrionu
-
Schemat pokazujący późniejszą postać embrionu
-
Schemat krążenia łożyskowego
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Jerzy J. Klag: błony płodowe. W: Encyklopedia biologiczna. Czesław Jura, Halina Krzanowska (red). T. I: A–Bn. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1998, s. 409–410. ISBN 83-85909-33-8.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Hieronim Bartel: Embriologia. Wyd. 4. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010. ISBN 978-83-200-4574-1.