Przejdź do zawartości

Hieronymus Cock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hieronymus Cock
Ilustracja
Hieronymus Cock
Data i miejsce urodzenia

1510
Antwerpia

Data śmierci

3 października 1570

Narodowość

niderlandzka

Dziedzina sztuki

malarstwo, rysunek, rytownictwo

Hieronymus lub Jerome Cock (ur. 1510 w Antwerpii, zm. 3 października 1570 tamże) – niderlandzki malarz, rysownik, rytownik, drukarz i wydawca.

Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem, ok. 1560

Urodził się w rodzinie o tradycjach artystycznych, jego ojcem był malarz Jan Wellensz Cock. W 1545 uzyskał tytuł mistrza gildii św. Łukasza, po trzech latach spędzonych we Włoszech w 1548 otworzył sklep i wydawnictwo z rycinami In de Vier Winden (Pod Czterema Wiatrami). Wydawnictwo stało się popularne wśród artystów i szybko zyskało renomę międzynarodową, publikowało początkowo sztychy dzieł artystów włoskich m.in. Rafaela i Parmigianina, później także lokalnych np. Fransa Florisa, Maartena van Heemskercka i Hieronima Boscha.

Cock miał wpływ na sztukę flamandzką przenosząc na jej grunt elementy włoskie, przyczynił się też do sukcesu antwerpskich sztycharzy takich jak Frans Huys i Philip Galle i miał wpływ na popularyzację malarstwa pejzażowego i mitologicznego. Był pracodawcą i sponsorem młodego Pietera Bruegla, któremu sfinansował podróż do Włoch. Bruegel wykonywał dla Cocka ryciny w stylu Boscha, prace te były na tyle dobre, że wydawca dopuszczał się przez kilka lat fałszerstw umieszczając na nich sygnaturę nieżyjącego od lat Boscha, m.in. Wielkie ryby jedzą małe ryby[1].

Po śmierci Cocka jego działalność wydawniczą kontynuowała żona Volcxken Diercx.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. David Bianko: Bruegel. Rzeczpospolita, 2006, s. 15–16. ISBN 978-83-60688-08-3.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 49–50.
  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 152. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]