Przejdź do zawartości

Bogomice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bogomice
zniesiona wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Powiat

głogowski

Gmina

Kotla

Liczba ludności 

0

SIMC

0364392

Położenie na mapie gminy Kotla
Mapa konturowa gminy Kotla, na dole znajduje się punkt z opisem „Bogomice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Bogomice”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Bogomice”
Położenie na mapie powiatu głogowskiego
Mapa konturowa powiatu głogowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Bogomice”
Ziemia51°41′46″N 16°01′14″E/51,696111 16,020556

Bogomice (niem. Biegnitz) – zniesiona wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim, w gminie Kotla. W związku ze szkodliwym działaniem Huty Miedzi Głogów, która znajdowała się na drugim brzegu Odry, mieszkańcy zostali wysiedleni do okolicznych miejscowości, a domy rozebrane.

W latach 1960–1972 wieś była siedzibą gromady Bogomice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.

Nazwa pochodzi od polskiej nazwy Bóg. W 1295 w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. „Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego”) miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Bogomyeci[1][2].

Przystanek kolejowy

[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajdował się przystanek kolejowy wraz z ładownią na nieczynnej już dziś linii kolejowej nr 305, która łączy Grodziec Mały z Kolskiem. Budynek dworcowy identyczny jak inne na tej linii został zburzony wraz z likwidacją wsi. Pozostały po nim porozrzucane cegły i wyraźne doły po fundamentach pozwalające narysować kształt budynku. Droga brukowana na ładowni została rozebrana. Tor główny istnieje. Peron został częściowo rozebrany. Inne budynki, które tu stały to WC. Do chwili obecnej zachowała się tylko wolno stojąca piwnica.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  2. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889