Przejdź do zawartości

Marek Baraniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 06:16, 22 paź 2024. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Marek Baraniecki
Ilustracja
Marek Baraniecki na Festiwalu Komiksu w Łodzi (2012)
Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1954
Gliwice

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Politechnika Śląska

Dziedzina sztuki

fantastyka naukowa

Ważne dzieła

Głowa Kasandry, Karlgoro godzina 18.00

Marek Baraniecki (ur. 16 czerwca 1954[1] w Gliwicach) – polski pisarz science fiction, dziennikarz. Z zawodu inżynier środowiska.

Życiorys

Absolwent Politechniki Śląskiej. Od 1976 był dziennikarzem w czasopismach studenckich, m.in. kierownik Gliwickiego Oddziału Tygodnika Studenckiego „Politechnik”. Publikował również artykuły w Tygodniku Społeczno-Kulturalnym „Katolik”.

Pisarsko debiutował w 1983 na łamach miesięcznika Fantastyka opowiadaniem Karlgoro godzina 18.00, które zostało uznane za najlepsze opowiadanie opublikowane tego roku w tymże miesięczniku. W 1984 zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz pisania. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry (1985). Za tytułową nowelę otrzymał w 1985 nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Nagrodzone opowiadanie miało adaptację radiową, która – czytana w odcinkach w III programie Polskiego Radia – wzbudziła duże zainteresowanie. Ekranizacji natomiast została uniemożliwiona z powodu cenzury – nie można było dojść do porozumienia, jakie symbole miały być na głowicach nuklearnych. Po kilku latach bezowocnych dyskusji na ten temat, zniechęcony Baraniecki zrezygnował z pisarstwa i wrócił do pracy w zawodzie dziennikarza[potrzebny przypis].

Zbiór Głowa Kasandry ukazywał się uzupełniony nowymi opowiadaniami w latach 2008 i 2023.

Utwory

Przypisy

Bibliografia