Przejdź do zawartości

Elbląg (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez PBbot (dyskusja | edycje) o 12:19, 5 lip 2023. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Elbląg
Ilustracja
Rzeka Elbląg tuż przy elbląskim Starym Mieście
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 14,5 km
Powierzchnia zlewni

1499,9 km²

Źródło
Miejsce Druzno
Współrzędne

54°06′45″N 19°26′04″E/54,112500 19,434444

Ujście
Recypient Zalew Wiślany
Miejsce

Ujście

Współrzędne

54°15′09″N 19°22′56″E/54,252500 19,382222

Położenie na mapie powiatu elbląskiego
Mapa konturowa powiatu elbląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Elbląg (niem. Elbing) – rzeka na Żuławach Wiślanych o długości 14,5 km[1]. Wypływa z jeziora Druzno, uchodzi do Zalewu Wiślanego.

Rzeka jest żeglowna na całej długości (od Elbląga traktowana jako morskie wody śródlądowe).

Poprzez kanały posiada połączenie:

Rzeka Elbląg stanowi oś żeglugowego systemu transportowego. Poprzez Kanał Jagielloński i Nogat posiada połączenie z Wisłą, a poprzez Kanał Elbląski łączy się z Iławą i Ostródą. Na rzece znajduje się port morski w mieście Elbląg. W okresach suszy woda z rzeki za pomocą systemu melioracyjnego może być wykorzystywana do nawadniania obszarów rolniczych na Żuławach Elbląskich[1].

W zależności od wahań poziomu wody w Zalewie Wiślanym spowodowanych "wpychaniem" wód Bałtyku do Cieśniny Piławskiej przez silne wiatry północne i północno-wschodnie, kierunek spływu wód rzeki Elbląg odwraca się i powoduje spiętrzenie wody jeziora Druzno. Znaczna część dorzecza rzeki obejmuje tereny depresyjne, w tym największą depresję w Polsce 1,8 m p.p.m., położoną na południowy wschód od miasta Elbląg pomiędzy wsią Raczki Elbląskie a rzeką Tyną. Prawie na całej długości rzeki Elbląg i jej dopływach w ich dolnym biegu występują obwałowania przeciwpowodziowe[1].

Według niektórych źródeł do przepływu rzeki zalicza się również przepływ rzeki Dzierzgoń wypływającej w powiecie sztumskim, o długości 45 kilometrów i uchodzącej do jeziora Druzno.

W północno-wschodniej części zlewni występuje Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Poza tym na jej terenie znajdują się[1]:

Do rzeki Elbląg[2] uchodzą cieki:

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne