Dyskusja:Kreacja pieniądza
Przykłady operacji finansowych
edytujProblem zaczął się od zgłoszenia błędu na WP:ZB, a następnie mojego zgłoszenia hasła System rezerw częściowych do naprawy. Obecnie problem przesunął się tutaj.
To, co wydaje mi się zbędne, to listy przykładowych operacji finansowych (Kreacja pieniądza#Kreacja pieniądza, gdy banki oferują rachunki rozliczeniowe). Po pierwsze, mam wątpliwości, czy te listy nie stanowią WP:OR? Czy przykłady pochodzą z bibliografii, czy są obmyślane przez autora wpisu? Po drugie, czy takie przykłady są jest encyklopedyczne, bo Wikipedia to encyklopedia, która powinna opisywać dane zagadnienie, a nie podręcznik, gdzie uczy się na przykładach. Czy nie lepiej przenieść te fragmenty do [http://pl.wikibooks.org/ Wikibooks}? Michał Ski (dyskusja) 09:00, 18 wrz 2012 (CEST)
PS Trzeba zdefiniować symbole M1-M3. Przydałaby się też definicja pojęcia "Kreacja pieniądza", wg Pomoc:Jak napisać dobrą definicję. Michał Ski (dyskusja) 09:11, 18 wrz 2012 (CEST)
- Ostatnie edycje zniszczyły przykłady. Tutaj był następujący schemat: Maszyna parowa (system monetarny bez banku centralnego) -> silnik benzynowy (system monetarny z bankiem centralnym, ale bez rezerw obowiązkowych). Silnik diesla (system monetarny z bankiem centralnym i rezerwami obowiązkowymi) został opisany w artykule system rezerw częściowych.
- Ja jestem zwolennikiem prostych przykładów, ponieważ pozwalają łatwiej przyswoić sens niż sam słowotok. W tym temacie trudno napisać zrozumiały artykuł bez przykładów. Napisanie swoimi słowami treści z innych publikacji zaciemni obraz, a przepisanie bez zmian jest niedopuszczalne.
- M1 - M3 to agregaty pieniężne
- Postaram się napisać definicję do końca września.
- Przykłady są opisem sytuacji opisanej w linkach zewnętrznych i bibliografii. Są napisane własnymi słowami - sens został zachowany.
- Marcinbmach (dyskusja) 21:49, 18 wrz 2012 (CEST)
- Pomysł, że ilość pieniędzy powinna zależeć od ilości towarów i usług na dostępnych na rynku pojawił się po I Wojnie Światowej w książce "Kredyt społeczny", której autorem był Clifford H. Douglas. Po za tym nigdzie nie spotkałem się z racjonalnym podważeniem tej tezy. Wystarczy zapoznać się z przebiegiem Wielkiej Depresji i porównać ją z przykładami z tej właśnie książki (opublikowanej ok 11 lat wcześniej), podobny mechanizm kryzysu widoczny jest we współczesnej gospodarce. Marcinbmach (dyskusja) 22:55, 18 wrz 2012 (CEST)
Jak często
edytujz artykułu "każdy bank, poza centralnym, może mieć brak płynności i okazać się niezdolny do wypłaty depozytu w biletach banku centralnego. W praktyce takie sytuacje nie zdarzają się często." Może należy podać jak często, ważniejsze przykłady ?? Sagi2007 (dyskusja) 13:09, 13 paź 2012 (CEST)
- To jest bardzo szeroki obszar tematyczny, w odróżnieniu od tematu niniejszego artykułu o charakterze silnie "realnym" i jest wiele innych bardziej odpowiednich artykułów (o ile nie w odrębnych artykułach), gdzie tego typu informacje ewentualnie powinny być umieszczone/rozbudowane, np. nadzór bankowy, współczynnik wypłacalności, system gwarantowania depozytów itp. -- Alan ffm (dyskusja) 14:42, 13 paź 2012 (CEST)
jak kreują pieniądz banki komercyjne?
edytuj"pieniądz kreować mogą także banki komercyjne, głównie w formie udzielania kredytów bankowych swoim klientom. Pieniądz ten jest traktowany, w teorii i praktyce, tak jak gotówka. Jedynym sposobem zwiększenia całkowitej wartości nominalnej pieniądza bezgotówkowego banków komercyjnych jest zwiększenie zadłużenia w bankach." uważam, że powyższy fragment niczego nie wyjaśnia. Osoby fizyczne i firmy też mogą udzielać pożyczek, ale niczego chyba w ten sposób nie kreują? I jak to się dzieje że te operacje banków są ograniczane stopą rezerw/mnożnikiem -nic na ten temat nie ma MarcinZZ1 (dyskusja) 20:31, 29 sie 2022 (CEST)