Освітня брошура «Основи для викладачів»
This is text of the Wikipedia Education Program brochure Instructor Basics: How to use Wikipedia as a teaching tool, revised late 2013.
text
page 1 (cover)
Основи для викладачів: Як використовувати Вікіпедію у навчанні
Фонд Вікімедіа
page 2
Вікіпедія — це вільна енциклопедія, яку може редагувати кожен. Будучи п'ятим за відвідуваністю сайтом у світі, Вікіпедія є ресурсом, який використовує більшість студентів. Але чимало освітян у всьому світі використовують Вікіпедію і як навчальний інструмент у своїх аудиторіях. У цій брошурі ми зібрали разом їхній досвід, щоб допомогти Вам визначити, як використовувати Вікіпедію у своєму класі.
Ця брошура складається з трьох частин:
Планування завдань
Дізнайтеся про ключові правила Вікіпедії та отримайте більше інформації про створення завдань, які передбачають, що студенти писатимуть статті Вікіпедії по програмі.
Під час семестру
Дізнайтеся про структуру гарної статті Вікіпедії, як студенти мають обирати статті до покращення, підказки щодо того, про що поговорити на практичній роботі з Вікіпедії, і як взаємодіяти зі спільнотою редакторів Вікіпедії.
Після закінчення семестру
Дивіться приклад структури оцінок завдань по Вікіпедії, який добре працює в інших викладачів.
page 3
Планування завдань
Розуміння ключових правил
Від заснування Вікіпедії у 2001 році спільнота редакторів-волонтерів — «вікіпедистів» — розробила декілька ключових правил, які мають забезпечити якнайбільшу надійність та корисність Вікіпедії. Будь-яке завдання, яке Ви інтегруєте у навчальний процес, має слідувати цим правилам. Розуміння цих наріжних правил забезпечить те, що Ви розробите завдання, яке одночасно співпадатиме з Вашими навчальними цілями і покращуватиме Вікіпедію.
Вільний вміст
«Внесок, який студенти роблять у Вікіпедію, є вільним контентом і стає частиною спільної роботи. Інші можуть її редагувати і використовувати повторно під вільною ліцензією. Усі тексти у Вікіпедії мають бути оригінальними. Копіювання-вставляння з інших джерела не підходить».
— Користувач:Lechatjaune
фото CC BY-SA 3.0, автор — Користувач:Lechatjaune
Нейтральна точка зору
«Усе у Вікіпедії має бути написане з нейтральної точки зору. Вікіпедія не є місцем для спорів чи пропаганди. Уся інформація має бути представлена точно і без упередження, описуючи усі значні точки зору, опубліковані в авторитетних джерелах. Ви маєте пояснити різні думки по темі, а не відстоювати одну чи іншу».
— Користувач:GorillaWarfare
фото CC BY-SA 3.0, автор — Користувач:GorillaWarfare
Значимість
«Ми використовуємо концепцію значимості, щоб визначити, чи тема заслуговує на статтю. Загалом, ми вважаємо тему значимою, якщо про неї писали в авторитетних сторонніх джерелах. Якщо Ваші студенти започатковують нові статті, вони мають знайти декілька незалежних авторитетних джерел на цю тему, перш ніж почати».
— Користувач:Mohamed Ouda
фото CC BY-SA 3.0, автор — Користувач:Faris knight
Авторитетні джерела
«Найбільш авторитетні для Вікіпедії — сторонні джерела з репутацією таких, що перевіряють факти: академічні видання, наукові журнали з рецензуванням, газети світового рівня. Ви маєте уникати цитування блогів, прес-релізів та інших менш формальних джерел. Студенти повинні використовувати джерела, що відображають значні точки зору, а не одноразові чи периферійні дослідження».
— Користувач:Mariana Jó
фото CC BY-SA 3.0, автор — Користувач:Mariana Jó
Добрі наміри
«Будь-хто, хто редагує Вікіпедію, і студенти теж, мають припускати добрі наміри, спілкуючись із іншими. Це означає, що треба ставитися один до одного з повагою і припускати, що всі мають одну мету: покращити вміст Вікіпедії. Ми цінуємо ввічливість у розмовах на спірні теми. Пам'ятайте завжди обговорювати вміст, який редагується, а не особу, що редагує, й утримуватися від персональних нападів».
— Користувач:Mike Christie
фото CC BY-SA 3.0, автор — Користувач:Mike Christie
page 4
Планування завдань
Створення завдань
Вікіпедія пропонує чимало варіантів завдань, залежно від Ваших навчальних цілей. Зважте на навички своїх студентів, якого розміру внесок Ви очікуєте від них у Вікіпедії і те, скільки часу за програмою Ви виділяєте на завдання.
У цій брошурі ми зосереджуємося на завданні для студентів, що полягає у написанні статті на тему, пов'язану з курсом, одне з найчастіших завдань, які використовують викладачі.
Завдання: Написати статтю
У завданні «написати статтю» Ви просите своїх студентів розширити наявну або створити нову статтю на тему, пов'язану з курсом. Використовуючи авторитетні джерела, студенти збирають інформацію про тему. Часто викладачі використовують це завдання у зв'язці з довшою аналітичною самостійною роботою офлайн; стаття Вікіпедії, написана студентом, формує у їхній роботі розділ огляду літератури.
Альтернативні завдання:
Перекласти статтю
Для викладачів-мовників це дуже практичне завдання. Ваші студенти беруть статті високої якості з Вікіпедії мовою, яку вони вивчають, яких ще немає у Вікіпедії їхньою рідною мовою, і перекладають ці статті своєю рідною мовою.
Додати ілюстрації у статтю
Якщо Ваші студенти обізнані щодо медіафайлів, це може бути хорошим способом робити внесок у Вікіпедію не текстовим чином. У минулому студенти фотографували місцеві пам'ятки, фотографій яких не було, щоб проілюструвати статті, робили інфографіку для ілюстрування у Вікіпедії концепцій або ж створювали відео, які аудіовізуально демонстрували те, про що в статті описано словами.
Вичитка
Оскільки Вікіпедія є ресурсом, який створюють користувачі, Ви знайдете велику кількість одруків і способів покращити виклад тексту. Завдання студентам покращити граматику статті дає їм змогу отримати навички вичитки і навчитися критично мислити щодо створення хорошого тексту у Вашій дисципліні.
Додаткова брошура «Приклади: Як викладачі навчають з Вікіпедією» містить посилання на навчальні плани та описи завдань, які використовуються викладачами у різних куточках світу. Декілька стандартних завдань перераховані тут, але не вагайтеся подивитися там і інші ідеї.
https://education.wikimedia.org/casestudies
Основи для викладачів / Планування завдань
page 5
Навчальні цілі
Завдання студентам писати статті у Вікіпедії загалом добре відповідає таким чотирьом навчальним цілям.
Розвиток навичок письма
Студенти вчаться, як писати для різноманітної та зацікавленої аудиторії, що представляє значний відсоток онлайн-населення світу. Більше того, завдяки тому, що Вікіпедія наголошує на перевірності та «жодних оригінальних досліджень», студенти здобувають краще розуміння різниці між стилями письма, базованого на фактах та на емоціях.
Медіа- та інформаційна грамотність
Прозорий і спільностворюваний процес розвитку вмісту Вікіпедії дозволяє студентам отримати глибше розуміння того, як інформація виробляється і споживається. Це дає чудову можливість студентам обміркувати доступні джерела і їх доречне використання.
Критичне мислення і дослідницькі навички
Студенти вчаться критично аналізувати статті Вікіпедії, щоб виявити, наскільки добре стаття розкриває тему, виявити, якої інформації бракує, й оцінити, якою мірою стаття підтверджена авторитетними джерелами. У ширшому контексті, оцінка статей Вікіпедії допомагає Вашим студентами навчитися оцінювати різні джерела, не лише Вікіпедію. Процес оцінки наявної статті і визначення інформації, якої бракує, дуже близький до процесу огляду літератури, ключовий для наукових досліджень.
Співпраця
Студенти безпосередньо вчаться, як співпрацювати зі спільнотою активних редакторів-волонтерів (включно з іншими студентами) над розвитком енциклопедичного контенту. Вони часто отримують відгуки про свою роботу і вчаться домовлятися з іншими редакторами під час побудови консенсусу щодо вмісту.
Створення навчального плану
Досвідчені викладачі кажуть, що це надзвичайно важливо для студентів, які будуть редагувати Вікіпедію, щоб призвичаїтися не лише до вікірозмітки, але й до спільноти. Невеличкі завдання на початку семестру, як ті, що перераховані нижче, допоможуть їм акліматизуватися на сайті. Викладачі, які не встановлюють такі віхи впродовж семестру, зазвичай мають поганий досвід із виконанням завдань.
Ці прості завдання підготують студентів до довшого завдання у Вікіпедії, показавши їм навички, що знадобляться пізніше.
› Студенти мають створити сторінку користувача, додавши тут речення чи два про себе і зображення з Вікісховища (репозиторію зображень Вікіпедії).
› Заохотьте студентів завантажити у Вікісховище фото, які вони зробили самотужки.
› Попросіть студентів переписати чіткіше речення чи два у статті, пов'язаній з дисципліною.
› Студенти можуть використати прочитане під час курсу, щоб додати посилання у статтю.
› Коли вони оберуть тему для написання, студенти мають написати на сторінці обговорення статті про можливі джерела.
› Попросіть студентів накидати структуру пропонованих змін на сторінці обговорення перед тим, як вони почнуть писати.
Коли студенти пройдуть ці віхи, їм буде більш комфортно працювати у Вікіпедії. Студенти схильні все відкладати, тож краще скористатися такими ранніми віхами, які буде пройдено до того, як вони почнуть писати.
Супутня брошура містить приклад навчального плану, який використовували понад 100 викладачів, які давали такий тип завдань. Завантажте брошуру на
https://education.wikimedia.org/syllabus Планування завдань / Основи для викладачів
page 6
Під час семестру
Обирання статті
Визначити статей, над якими студенти мають працювати, може бути доволі складно. Деякі викладачі створюють список статей і просять студентів вибрати з нього, інші просять студентів самих запропонувати теми. Якщо Ви хочете, щоб Ваші студенти створювали нові статті, а не покращували наявні, переконайтеся, що вони прочитали правила Вікіпедії про значимість і впевнені, що теми значимі — це означає, добре описані у шанованих сторонніх джерелах у Вашій галузі.
Що робить статтю Вікіпедії доброю? Переконайтеся, що Ви і Ваші студенти познайомилися зі структурою типової статті у Вікіпедії з Вашої галузі, щоб студенти знали, які розділи від них очікують написати. Більшість студентів ніколи б і не подумали раніше про структуру енциклопедичної статті, тому витратити кілька хвилин з класом на пояснення того, як структурована інформація в енциклопедії, це важливо.
Це корисно:
- › Просіть своїх студентів обрати тему, яка добре розкрита у дисципліні, але слабо представлена у Вікіпедії. Якщо є вдосталь літератури по темі, але у Вікіпедії інформації зовсім трохи, це найкраща ситуація для початку роботи.
- › Пошукайте статті, позначені через внутрішню оцінку Вікіпедії як «стаби», «заготовки», незакінчені статті. Ви можете побачити вказівку на це унизу статті або на її сторінці обговорення.
- › Переконайтеся, що Ви пошукали різні варіанти терміну, перш ніж створювати статтю. Часто буває, що тему уже розкрили під іншою назвою.
Чого не робити:
- › Уникайте намагань покращити статті на дуже широкі теми (наприклад, закон) або статті, які уже визнано у Вікіпедії високоякісними («обрані статті»). Ефективно покращити ці теми набагато складніше.
- › Не намагайтеся покращити теми, що є дуже контроверсійними, як-то глобальне потепління, аборти чи сайєнтологія. Спірні теми часто ведуть до воєн у Вікіпедії. Студентів варто заохочувати натомість започатковувати підстатті.
- › Уникайте роботи над темами, які лише зрідка згадані у літературі. Студентам буде складно надати достатньо авторитетних джерел, щоб створити статтю у Вікіпедії.
- › Не започатковуйте статей з назвами, як у рефератів, на зразок «Вплив нещодавньої кризи іпотеки на нерухомість на США та глобальну економіку» — замість «Криза іпотеки на нерухомість». Вікіпедія — це енциклопедія, реферати тут не публікуються.
Основи для викладачів / Під час семестру
page 7
Типова структура статті Вікіпедії
Якісна стаття у Вікіпедії є результатом гарно визначеної структури, енциклопедичного вмісту й активної спільноти.
Вступний розділ
Вступний розділ (преамбула) має узагальнювати ключові моменти, розкриті у статті. Зверніть увагу, що вступний розділ не має заголовка. Перше речення має бути визначенням теми статті.
Шаблон-картка
Чимало статей містять шаблон-картку, в якому вказані основні дані про тему. Знайдіть статтю на подібну тему до Вашої і скопіюйте код шаблона, щоб додати у свою статтю.
Тіло статті
Заголовки чітко визначають відповідні розділи. У випадку цієї статті, тіло статті містить інформацію про історію урагану, а також його наслідки.
Зображення
У статті Вікіпедії можна додавати вільноліцензовані зображення з Вікісховища.
Прикінцеві розділи
Після основного вмісту йде розділ з іншими пов'язаними статтями Вікіпедії («Див. також»), джерела, використані у статті («Джерела»), список веб-сайтів, де читачі можуть почерпнути більше інформації («Посилання»).
page 8
Під час семестру
Навчання студентів основам вікі
У перші кілька тижнів курсу ми рекомендуємо Вам дати студентам вступ до основ Вікіпедії, включно з інструкціями, як редагувати, і деякими речами, які вони матимуть пам'ятати про відмінність тексту для Вікіпедії від типового реферату.
Якщо у Вас є час, заведіть студентів у комп'ютерний клас і проведіть практичне заняття щодо вікірозмітки. Це дозволить студентам побачити редагування «наживо», а також дасть безпечну можливість зробити помилку і поставити запитання в реальному часі. Зазвичай, таке практичне заняття триває годину-дві.
Якщо Ви почуваєтеся обізнаними щодо вікірозмітки, Ви можете провести це заняття самостійно. Якщо ні, Ви можете попросити місцевих Вікіпедистів або зв'язатися з вікіпедистом-добровольцем кампусу (якщо у Вашому університеті є такий).
Що треба пояснити:
- › Виділення тексту жирним і курсивом
- › Як створювати заголовки
- › Як редагувати розділи
- › Як створювати марковані і нумеровані списки
- › Як створювати посилання
- › Як створювати посилання на джерела
- › Як створити чернетку
- › Відмінності між сторінками статей, сторінками обговорення і сторінками користувачів
- › Використання сторінок обговорення
Якщо Ви бажаєте залишити це студентам на самостійне опрацювання, онлайн-тренінг по цьому матеріалу доступний тут:
Найкраще, щоб студенти створили собі облікові записи користувачів до того, як прийдуть у клас. Вони могтимуть дізнатися про правила Вікіпедії щодо імен користувачів і вирішити для себе, наскільки анонімними вони хочуть бути на сайті (і також це дасть змогу обійти автоматичні обмеження на реєстрацію багатьох облікових записів з одного розташування за короткий період часу).
Чим Вікіпедія відрізняється від рефератів
Ось кілька речей про текст у Вікіпедії, над якими студенти, можливо, задумаються:
Орієнтованість на факти, а не емоції.
Замість доводити щось, студенти будуть писати огляд інформації на тему, з цитуванням авторитетних джерел.
Енциклопедичний стиль мовлення і проста лексика.
Статті мають писатися в енциклопедичному стилі, але також простою для розуміння мовою. Вікіпедія не є місцем, де студенти показують свій широкий запас слів. Аудиторія Вікіпедії глобальна, і написані студентами статті читатимуть люди, які до того ніколи про це не чули. Студенти мають чітко розкривати основи теми у своєму тексті.
Без розгорнутих цитат.
Академічне писання допускає великі блоки цитат із шанованих джерел, однак правила Вікіпедії, що треба перефразовувати скрізь, де можливо. Цитування з джерел заохочується, але студенти мають своїми словами окреслювати контекст, і цитувати лише одну-дві справді ключові фрази з оригіналу.
Основи для викладачів / Під час семестру
page 9
Взаємодія зі спільнотою
Співпраця зі спільнотою Вікіпедії є ключовою для отримання Вашими студентами усіх переваг завдання у Вікіпедії. Але як цього досягти?
фото CC BY-SA 3.0, автор — Jelly Helm
Вікіпедисти спілкуються між собою, пишучи один одному на сторінках обговорень статей або сторінках обговорень користувачів. Якщо інший користувач захоче з Вами зв'язатись, він/вона найімовірніше залишить Вам повідомлення на Вашій сторінці обговорення користувача чи сторінці обговорення статті, над якою Ви працюєте. Не завадить моніторити і відповідати на такі повідомлення.
Усе спілкування у Вікіпедії припускає добрі наміри. Це означає, що поки не доведено протилежне, ми припускаємо, що інші редактори тут для того, щоб покращити енциклопедію. Тому до всіх їх треба ставитися з повагою.
Очікується, що при редагуванні статей редактори коротко пояснять свої зміни в описі редагування. Коли Ви заповнюєте невеличке поле у вікні редагування словами як «виправлення помилок» або «додавання посилань», інші зможуть відслідкувати історію статті при натисканні на вкладку «Перегляд історії».
Етикет
Як і будь-яка спільнота, Вікіпедія має свій етикет. Ці декілька простих настанов допоможуть Вам порозумітися з вікіпедистами:
› Припускайте добрі наміри: Припускайте, що інші редактори намагаються покращити проект. Спробуйте зрозуміти їхню точку зору. Обговорюйте. Домовляйтеся.
› Будьте ввічливими і пам'ятайте, що читати сарказм та іронію текстом складніше, ніж сприймати їх на слух.
› Завжди підписуйте свої повідомлення на сторінках обговорення, так щоб інші могли вслідкувати за тим, хто що каже, використовуючи чотири тильди (~~~~), що автоматично додасть Ваше ім'я користувача і дату.
› Обговорюйте значні зміни, які Ви вносите в енциклопедію, на сторінках обговорення статей.
› Обговорюйте вміст статті, а не редакторів. Не робіть персональних випадів.
Під час семестру / Основи для викладачів
page 10
Після закінчення семестру
Оцінка роботи студентів
Як можна оцінити внесок своїх студентів у Вікіпедію і писання про Вікіпедію? Залежно від складності Вашого завдання, зробити систему його оцінювання може бути просто або досить складно. Ось зразок такого оцінювання, який використовували інші викладачі.
Зразок структури оцінювання
5% за кожне (x4)
Бал за участь у початкових вправах у Вікіпедії
10%
Участь в обговореннях у класі
10%
Взаємовичитка і співпраця з одногрупниками
50%
Якість основного вікіпедійного внеску
10%
Есе-відгук
бал студента
Основи для викладачів / Після закінчення семестру
page 11
Початкові вправи у Вікіпедії
Чи виконали студенти віхи (згадані на 5 сторінці), вказані у Вашій програмі?
Обговорення в класі
Багато викладачів просять студентів робити регулярні замітки про свій досвід. Якщо ставити їм навідні запитання кожен тиждень чи два, наприклад, «Якою мірою редактори Вікіпедії є саморегульованою групою і чому?», це допоможе їм замислитися над ширшими питаннями щодо цієї спільноти онлайн-енциклопедії. Це також дасть Вам матеріал для оцінки у вікі і поза нею. Якщо у Вас є час у класі, ці дискусії особливо корисні наживо.
Взаєморецензування
Студенти оцінюють роботу одне одного у Вікіпедії, залишаючи одне одному відгуки на сайті чи поза ним. Ці оцінки можуть стосуватися того, наскільки добре стаття розкриває тему, як добре стаття написана.
Якість внеску
Чимало викладачів порівнюють те, як стаття виглядала до і після роботи студента над нею, використовуючи історію статті. Ви можете порівняти першу версію з останньою, вирізнити внесок студентів, подивитися індивідуальні зміни студентів. Можна попросити студентів зробити це порівняння самостійно і додати його у портфоліо, яке вони Вам здають.
Есе-відгук
Коли завдання завершено, попросіть студентів написати коротке есе-відгук про свій досвід використання Вікіпедії. Це гарна ідея і для коротких, і для довгих вікіпедійних проектів. Цікава варіація цього — щоб студенти написали коротке есе до початку редагування Вікіпедії, де вказали б свої очікування, а потім написали відгук, вказавши, чи справдились ці очікування після виконання завдання.
Додаткові ресурси
Для викладачів
Приклади: Як викладачі навчають з Вікіпедією
У цій брошурі представлені п'ятнадцять досвідчених викладачів з шести країн, і кожен пояснює, як він чи вона використовували Вікіпедію в аудиторії або як він чи вона оцінювали завдання. Веб-версія брошури містить посилання на навчальні програми та роздаткові матеріали для завдання.
https://education.wikimedia.org/casestudies
Приклад навчального плану
Потижневий посібник з впровадження завдання «написати статтю у Вікіпедію» у Ваш курс. Він містить деякі ключові віхи, завдяки яким можна ефективно переконатися, що студенти отримали якнайбільшу освітню вигоду від редагування Вікіпедії.
https://education.wikimedia.org/syllabus
Орієнтування в онлайні: Вікіпедія як навчальний інструмент
Усім викладачам радимо пройти орієнтування в онлайні для освітян до складання навчального плану. Це познайомить Вас з культурою і правилами Вікіпедії, продемонструє основи редагування, Ви пройдете типове завдання у Вікіпедії на зразок цього.
Для студентів
Вітаємо у Вікіпедії
Базовий вступ у дописування у Вікіпедію: як створити обліковий запис у Вікіпедії, як почати редагувати, як спілкуватися з іншими дописувачами. Ви також дізнаєтеся, як статті у Вікіпедії розвиваються і як оцінити якість наявної статті.
https://education.wikimedia.org/welcometowikipedia
Основи редагування
Студентів заохочуємо пройти онлайн-тренування, яке буде туром по основах дописування у Вікіпедію.
Додаткові ресурси / Основи для викладачів
page 12 (back cover)
Готові приєднатися до Освітньої програми Вікіпедії?
Освітні програми уже існують у багатьох країнах, і волонтери Вікімедіа створюють нові програми кожного семестру. У країнах, де працює Освітня програма Вікіпедії, можуть бути волонтери-амбасадори Вікіпедії, які допоможуть Вам і Вашим студентам із підбором найкращих шляхів редагування Вікіпедії в межах курсу.
Приєднуйтеся! Детальнішу інформацію дивіться на
https://education.wikimedia.org
Усі зображення з Вікісховища і ліцензовані під CC BY-SA або перебувають у суспільному надбанні, якщо не вказано інше. Вміст доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike v.3.0 (https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:CC-BY-SA) або пізнішої версії.
Торгові марки і логотипи Фонду Вікімедіа та будь-якої іншої організації не підпадають під дію ліцензії Creative Commons. Фонд Вікімедіа, Вікіпедія, Вікісховище, MediaWiki, Вікісловник, Вікіпідручник, Вікіджерела, Вікіновини, Вікіцитати, Віківерситет, Віківиди, Вікідані, Вікімандри та Мета-вікі очікують на реєстрацію або вже є зареєстрованими торговими марками Фонду Вікімедіа.
Детальнішу інформацію дивіться, будь ласка, на сторінці наших Правил використання торгових знаків, https://wikimediafoundation.org/wiki/Trademark_Policy.
Інші запитання щодо наших умов ліцензування чи правил використання торгових знаків, будь ласка, пишіть на legal@wikimedia.org