Jakie są sposoby leczenia otyłości?
Otyłość jest przewlekłą chorobą, której skutkiem jest nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej i zwiększenie masy ciała. Wed...
Leczenie
20 gru 2024
Sugerowane
Ciało człowieka zostało stworzone do ruchu, a nie do długotrwałego siedzenia. Regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, poprawić wydolność, a także może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Aby czerpać z niej korzyści, należy dostosować treningi do swojej kondycji, stanu zdrowia i preferencji. Sprawdź, dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia!
Leczenie zachowawcze otyłości obejmuje zbilansowaną dietę, zwiększenie aktywności fizycznej i wsparcie psychologiczne. Systematyczny wysiłek poprawia metabolizm, co pozwala spalić dodatkowe kalorie, a tym samym ułatwia utrzymanie deficytu kalorycznego i redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wiele osób korzysta z kalkulatora BMI, aby sprawdzić, czy ma prawidłową masę ciała. Należy jednak zaznaczyć, że wspomniane narzędzie ma charakter orientacyjny. Nie powinno być też stosowane przez sportowców, kobiety w ciąży i seniorów. W takich przypadkach wynik może nie być wiarygodny.
Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, jednocześnie obniża ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. W ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu. Systematyczny wysiłek może również zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jelita grubego, płuc, endometrium i prostaty.
Regularny wysiłek fizyczny wzmacnia mechanizmy obronne organizmu, dzięki czemu możesz rzadziej zapadać na infekcje górnych dróg oddechowych. Zwiększa także odporność oraz poprawia wydolność organizmu i ruchomość stawów. W ten sposób możesz zapobiec lub zahamować rozwój nadwagi, otyłości, osteoporozy i cukrzycy typu 2. Podczas uprawiania regularnej aktywności fizycznej kształtujesz nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Po pewnym czasie zauważysz że wolniej się męczysz, a szybciej regenerujesz.
Poznaj najczęstsze choroby cywilizacyjne!
Zastanawiasz się, jakie są zalety regularnej aktywności fizycznej? Systematyczny wysiłek poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Aktywność daje poczucie sprawczości i satysfakcji, sprawia, że zaczynasz wierzyć we własne możliwości. Podczas treningu wydzielana jest adrenalina, dopamina i endorfiny, dlatego możesz czuć więcej motywacji, chęci do dalszych ćwiczeń i wyznaczania sobie kolejnych celów. W ten sposób dotleniasz też mózg, co wpływa korzystnie na koncentrację i proces zapamiętywania.
Regularnie podejmowana aktywność fizyczna pozwala się odstresować, poprawić jakość snu oraz wpływa pozytywnie na samoocenę i pewność siebie.
Przeczytaj również: Jak osoba chora na otyłość może sobie radzić z hejtem?
Jeśli dotychczas prowadziłeś/łaś siedzący tryb życia, stopniowo podnoś poziom aktywności fizycznej. Zacznij od małych kroków, a zwiększenie intensywności ćwiczeń przyjdzie z czasem. Na początku staraj się dostosować wysiłek do własnych możliwości. Możesz zacząć od kilkuminutowych spacerów lub ćwiczeń. Aby uniknąć kontuzji, powoli zwiększaj intensywność, częstotliwość i czas trwania treningów. Z tego samego powodu pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu po ćwiczeniach.
Nie wystarczy ograniczyć siedzenie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Należy również regularnie podejmować aktywność fizyczną. Pamiętaj, żeby po każdej godzinie pracy przed komputerem zrobić kilkuminutową przerwę. W tym czasie możesz się przespacerować lub porozciągać.
Jeżeli do tej pory nie ćwiczyłeś/łaś, cierpisz na choroby przewlekłe, palisz papierosy lub przyjmujesz leki, które mogą wpłynąć na Twoją wydolność, skonsultuj się wcześniej z lekarzem, który ustali, czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia systematycznego wysiłku, a także zaproponuje najlepsze formy aktywności. Jeśli nie czujesz się pewnie w wykonywaniu ćwiczeń, rozważ spotkanie z fizjoterapeutą.
Jeśli czujesz, że nie masz zbyt wiele czasu na podjęcie aktywności fizycznej, możesz spróbować wdrożyć małe zmiany w swoich codziennych rutynach. Zamiast wjeżdżać na 1. piętro windą, pójdź schodami. Jeśli dojeżdżasz do lokalnego sklepu samochodem, spróbuj przejść ten dystans pieszo lub przejchać rowerem. Możesz też wysiadać z komunikacji miejskiej 2-3 przystanki wcześniej, zamiast pokonywać całą trasę autobusem lub tramwajem. Pamiętaj, że nawet takie zmiany sprawią, że poczujesz się lepiej.
Odkurzanie, sprzątanie łazienki czy mycie okien również wymaga zaangażowania mięśni. Możesz te czynności zaliczyć do umiarkowanej aktywności fizycznej.
Sprawdź: Jak pokonać objadanie się?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby osoby dorosłe wykonywały przynajmniej 150-300 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75-150 minut aktywności o wysokiej intensywności. Na początku przygody z aktywnością fizyczną możesz spacerować, maszerować, chodzić z kijkami, pływać i uprawiać jogę. Wspomniane aktywności nie obciążają nadmiernie stawów, dlatego pozwalają uniknąć bolesnych kontuzji. Możesz również zapisać się na grupowe zajęcia fitness, podczas których poznasz nowych znajomych. Warto też rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, który dobierze najlepszy rodzaj aktywności, a także określi jej intensywność i częstotliwość.