Mák je superpotravina, které se nevyrovná ani mléko. Upečte z něj výborný rakouský koláč

23. ledna 2025 • 04:58

Mák je jednou z nejstarších plodin, které se využívají v české kuchyni. Jídla a moučníky s mákem jsou oblíbené nejen u nás, ale i v celém středoevropském a východoevropském regionu. Pro jeho obsah prospěšných látek ho po právu řadíme mezi superpotraviny. Proč je někde mák zakázaný, jak poznat, že je kvalitní, a co si z něj upéct?

Česká republika patří mezi nejvýznamnější producenty potravinářského máku, který má u nás i ve světě výbornou pověst. Zde pěstované odrůdy jsou ceněné pro jemnou oříškovou chuť, výraznou modrou barevnost a vysoký obsah zdraví prospěšných látek. 

Víte, jak se dělá maková náplň do buchet?

Video se připravuje ...

Mák jako superpotravina

Mák se řadí mezi superpotraviny z mnoha důvodů. V máku je například až 12x více vápníku než v mléce nebo 3x více než v kvalitních sýrech. Obsahuje rostlinné bílkoviny, zdravé tuky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitaminy  B1, B12, E, vlákninu, proteiny, také stopové prvky, například měď, hořčík, železo nebo zinek. Jeho konzumace podporuje zdravé kosti a klouby, snižuje špatný cholesterol, podporuje zdraví srdce, cév, zraku, tvorbu krve a protizánětlivých látek. Ač se jedná o olejnatou potravinu, pomáhá i při hubnutí. Jíst mák se tedy vyplatí. Některým lidem však může způsobovat problémy se zažíváním. Například „žlučníkáři“ by se máku měli vyhýbat.

Proč je mák v některých zemích zakázaný? 

Ve střední a východní Evropě je mák považován za běžnou surovinu a také se objevuje v receptech. Ale například ve velké části západní Evropy, v Americe, Kanadě, Singapuru či Saúdské Arábii je mák vnímán úplně jinak. Někde dokonce jako droga a jeho pěstování a konzumace jsou tam tedy zakázány. Může za to morfium obsažené především v nezralých makovicích. U českého modrého máku, který se v České republice pěstuje, nemusíte mít obavy. Má totiž nízké hladiny morfiových alkaloidů. V poslední době se u nás začal pěstovat také bílý, šedý a okrový mák, ale jedná se o produkci na vývoz.

Maková bábovka Maková bábovka • Autor: iStock

Jak poznat kvalitní mák

Ačkoli se u nás pěstuje třetina světové produkce potravinářského máku, na české pulty se dostává ten méně kvalitní z dovozu. Mák je totiž jednou z potravin, která se často pančuje přidáváním levného šedého technického máku. Na co byste se tedy měli při výběru máku zaměřit?

Barva – kvalitní potravinářský mák má většinou intenzivní modrou barvu (je možné sehnat i bílý, ale to je spíš vzácnost).

Celá semena – jedním z ukazatelů dobrého máku jsou i nemletá a nedrcená semena. Rozemletý mák pro svoji nestabilitu (žluknutí) musí být tepelně upravován a tím ztrácí chuť i vůni. Navíc u rozemletého máku nepoznáte, jestli nebyl kontaminován jinými semeny nebo například technickým mákem.

Obal – náš kvalitní modrý mák dosáhl ocenění v podobě Chráněného zeměpisného označení (CHZO), což je evropská známka kvality. Při koupi tedy vždy pečlivě prostudujte obal, zejména zmíněné označení a zemi původu.

Nakupujte přímo od pěstitele – máte-li možnost, nakupujte modrý mák přímo od pěstitele, který svým jménem zaručí jeho kvalitu.

Dostali jste chuť na něco dobrého s mákem? Upečte si makový koláč, určitě si pochutnáte.

Waldviertelský makový koláč v dortové formě

Rakouský makový koláč Rakouský makový koláč • Autor: iStock

Co budete potřebovat:

  • 200 g másla
  • 200 g krystalového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 6 vajec, oddělte žloutky od bílků
  • 200 g máku, čerstvě pomletého
  • 100 g mletých lískových oříšků
  • 2 lžíce rumu
  • špetku mleté skořice
  • rybízový, meruňkový nebo váš oblíbený džem, hodí se i povidla
  • tuk na vymazání a hrubou mouku na vysypání formy

Na polevu:

  • 200 g moučkového cukru
  • šťávu z jednoho citronu
  • 2 lžíce teplé vody

Postup:

1. Nejprve vyšlehejte změklé máslo, cukr, vanilkový cukr a žloutky do pěny. Přidejte mletý mák, ořechy a ochuťte rumem a skořicí. Z bílků ušlehejte tuhý sníh a zlehka ho vmíchejte do žloutkové směsi.

2. Dortovou formu dobře vymažte tukem a vysypejte hrubou moukou. Nalijte do ní připravené těsto a pečte v troubě předehřáté na 185 °C asi 40 minut.

3. Upečený koláč nechte vychladnout, pak ho podélně rozřízněte a spodní část potřete marmeládou nebo povidly. Poloviny koláče přiložte zpět k sobě a vršek koláče potřete tenkou vrstvou marmelády nebo povidel.

4. V misce umíchejte polevu z moučkového cukru, citronové šťávy a vody. Koláč potřete polevou a nechte zaschnout.

Náš tip: Polevu můžete ještě dozdobit kakaem, skořicí, cukrovými kuličkami nebo ji pocákat rozpuštěnou čokoládou.

Z máku si můžete upéct i tento výborný rychlý makovec:

Zkuste i další výborné recepty s mákem:

Makové palačinky s citronovým tvarohem

Kynuté makové buchty

Domácí špaldové rohlíky

Banánové lívance s kokosem a mákem

Citronová bábovka s mákem

Piegusek čili makovec

Opečené škubánky s mákem

Nudle s mákem a ovocem

Autor: Veronika Moučková