Pāriet uz saturu

Jegors Gaidars

Vikipēdijas lapa
Jegors Gaidars
Егор Тимурович Гайдар
Krievijas Federācijas premjerministrs
Amatā
1992. gada 15. jūnijs — 1992. gada 15. decembris
Prezidents Boriss Jeļcins
Priekštecis Boriss Jeļcins
Pēctecis Viktors Černomirdins

Dzimšanas dati 1956. gada 19. martā
Maskava, Karogs: Padomju Savienība PSRS
Miršanas dati 2009. gada 16. decembrī (53 gadu vecumā)
Odincovas rajons, Maskavas apgabals, Karogs: Krievija Krievija
Politiskā partija PSKP (1980—1991)
Krievijas Demokrātiskā izvēle (1994—2001)
Dzīvesbiedrs(-e) 1) Irina Smirnova
2) Marija Strugacka
Profesija jurists
Augstskola Maskavas Valsts universitāte
Reliģija agnosticisms
Paraksts

Jegors Gaidars (krievu: Егор Тимурович Гайдар, dzimis 1956. gada 19. martā, miris 2009. gada 16. decembrī) bija Krievijas ekonomists un politiķis.

Krievijas Federācijas premjerministrs 1992. gadā, prezidenta Borisa Jeļcina laikā. Pirms tam būdams premjerministra Jeļcina pirmais vietnieks, vadīja Krievijas pāreju no plānveida (sociālistisko) uz tirgus (kapitālistisko) ekonomiku jeb t.s. šoka terapijas ekonomisko politiku, kas neviennozīmīgi vērtēta Krievijas sabiedrībā, jo, Krievijai pārejot uz kapitālistisko ekonomiku, radās dziļa sabiedrības noslāņošanās. Jegors Gaidars ir rakstnieka Arkādija Gaidara mazdēls.

Ekonomikas politikas institūta dibinātājs un direktors. Daudzu publikāciju par ekonomiku, vairāku Krievijas ekonomikas vēsturei veltītu monogrāfiju un analīzes par pāreju no plānveida ekonomikas uz tirgus ekonomiku autors.

Attieksme pret Gaidaru un viņa reformām ir pretrunīga. Gaidara atbalstītāji uzskata, ka viņa reformas 1992. gadā novērsa masveida badu un pilsoņu karu un radīja pamatu turpmākai ekonomikas izaugsmei. Savukārt Gaidara oponenti apsūdz viņu dažādās negatīvās reformās, sākot ar dzīves līmeņa pazemināšanos un beidzot ar apzinātu ekonomikas iznīcināšanu. Pastāv arī starpposma viedokļi, kas viņa darbībā saskata gan pozitīvus, gan negatīvus aspektus.

Miris 2009. gada 16. decembrī 53 gadu vecumā.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]