Prieškrušinė raketa
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Prieškrušinė raketa (rus. противоградовая ракета) – raketa, naudojama apsaugai nuo galimos krušos. Veikimas pagrįstas smūginės bangos poveikiu atmosferos dalyje, kur formuojasi kruša.
Prieškrušinių raketų naudojimas mažina žemės ūkio kultūrų nuostolius dėl krušos poveikio. Pirmieji prieškrušiniai ginklų kompleksai Rusijoje buvo sukurti 1961–1963 m. Visasąjunginiame aukštikalnių prieškrušiniame institute (rus. Всесоюзный Высокогорный противоградовый институт). Tai buvo raketų kompleksas „Oblako“ (rus. Облако 'Debesis') ir artilerijos kompleksas „Elbrus“ (rus. Эльбрус "Elbrusas'). Komplekso „Oblako“ pagrindas buvo netradicinės schemos raketa, kuri po paleidimo ir suveikimo nusileidžia parašiutu. Artilerijos kompleksas naudojo specialios konstrukcijos artilerijos sviedinius.
1969 m. pirotechnines sistemas kuriančiame Taikomosios chemijos mokslinio tyrimo institute (Sergijev Posadas, Rusija) pagal Gruzijos mokslų akademijos Geofizikos instituto techninę užduotį buvo sukurta prieškrušinė raketa „Alazan“ (rus. Алазань 'Alazanis'), kurios veikimo spindulys yra 8 km.