Harrods
Forma | UAB |
---|---|
Pramonė | Prabangos prekės |
Įkurta | 1849 m. |
Centrinė būstinė | Londonas, JK |
Tinklalapis | www.harrods.com |
Harrods Ltd. – didžiausia Londono universalinė parduotuvė. Pati parduotuvė yra įsikūrusi viename iš brangiausių pasaulio rajonų nekilnojamojo turto vertės atžvilgiu. „Harrods“ parduotuvė užima 5 akrus žemės (20 000 m² ploto), o jos nuomojamos patalpos siekia 90 000 m² ploto. „Harrods“ parduotuvėje yra daugiau nei 330 parduotuvių skyrių, o juose prekiaujama prabangiomis prekėmis. „Harrods“ galima įsigyti įvairių prekių, pradedant „Christian Dior“ aukštosios mados dirbiniais ir baigiant aukso luitais.[1]
Didžiausia „Harrods“ konkurentė Londone yra Oksfordo gatvėje esanti beveik perpus mažesnė universalinė parduotuvė „Selfridges“. Jos nuomojamos patalpos siekia 50 000 m² ploto.[2]
„Harrods“ vardu naudojasi ir kitos dukterinės įmonės, kurios užsiima atskira veikla t. y. „Harrods bankas“, „Harrods nekilnojamasis turtas“, „Harrods kazino“, „Harrods aviacija“ ir netgi „Harrods oro linijos“.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Pirmoji „Harrods“ parduotuvė buvo atidaryta Rytų Londone 1834 metais, kai jos įkūrėjas Charles Henry Harrod atidarė mažą bakalėjinių prekių parduotuvę Stepney kvartale, kurioje buvo prekiaujama arbata.
1851 metais, tam, kad pabėgtų nuo nešvariosios Londono dalies ir nebankrutuotų Charles Henry Harrod persikėlė į šalia Haid parko esančią nedidelę stotį Knightbridge, į tą pačią pusę kur stovi dabartinė parduoduvė. Pradėdamas tik vieno kambario plote ir turėdamas tik du darbuotojus bei sūnų Charles Digby Harrod, kuris užsiėmė verslo plėtra. Po kurio laiko Harodo sūnus išplėtojo verslą net iki medicinos, taip išsivystė vaistų, kvepalų, raštinės prekių, vaisių ir daržovių prekyba. Harodai greitai išsiplėtė prisistatydami priestatus ir steigdami naujas mažas krautuvėles taip iki 1880 m. įdarbindami šimtą darbuotojų. Tačiau „Harrods“ parduotuvė bumą pasiekė tik 1883 gruodį, o gruodžio 6 dieną parduotuvė sudega iki pat pamatų, tačiau iki Kalėdų ji atstatoma ir tais pačiais metais buvo pasiekia pelno rekordo. Dar po kurio laiko šalia išaugo naujas pastatas, kuris pritraukė geriausius klientus, tokius, kaip Oscar Wilde, legendines aktores Lilly Langtry ir Ellen Terry, Noel Coward, Sigmund Freud, A. A. Milne, ir daug britų karališkosios šeimos atsovų.
1898 metais „Harrods“ parodė pasauliui, kas yra judantys laiptai – eskalatorius, o nepatenkintiems klientams siūlydavo pasivaišinti brendžiu.
Harrods istorijos įvykiai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- 1834 m. Charles Henry Harrod atidarė mažą bakalėjinių prekių krautuvėlę Stepney kvartale, Rytų Londone
- 1849 m. „Harrods“ persikėlė į Knightsbridge rajoną Londone netoli Hyde Park
- 1861 m. „Harrods“ atgimimas, kai verslą perėmė sūnus Charles Digby Harrod, kuris transformavo prekybą
- 1883 m. gruodžio 6 d. Parduotuvė sudegė iki pamatų, taip suteikdama galimybę šeimai viską pradėti iš naujo
- 1889 m. Andrew Mayo Jaunesnysis išėjo i pensiją ir „Harrods“ akcijos ir visos teisės atiteko šeimininkams, taip įgytas naujas vardas „Harrod’s Stores Limited“
- 1912 m. „Harrods“ atidarė savo pirmą ir vienintelę užsienio parduotuvę Buenos Airėse, Argentinoje. Vėliau 1940 m. ji nebepriklausė net patiems „Harrods“, bet vis tiek turėjo „Harrods“ vardą.
- 1914 m. „Harrods“ nusipirko Regent Street departamente esančią parduotuvę „Dickins & Jones“.
- 1959 m. Konkuruojanti kompanija „House of Fraser“, nusipirko „Harrods“.
- 1985 m. Broliai Fayedai nusipirko kompaniją už 615 milijonų svarų sterlingų.[3]
- 2010 m. „Harrods“ buvo parduota už 1,5 mlrd. svarų (2,2 mlrd. USD) bendrovei „Qatar Holding“, kuri valdo karališkosios Kataro šeimos turtą.[1]
- 2010 m. „Qatar Holding“ perėmusi „Harrods“ planuoja aršiau plėstis. Šiuo metu ji svarsto apie galimybes atidaryti atrąją „Harrods“ parduotuvę Šanchajuje.[4]
Produktai ir paslaugos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]330 filialų siūlo platų prekių ir paslaugų asortimentą. Rūbus vyrams ir moterims, vaikams ir kūdikiams, elektronikos prietaisus, juvelyrinius dirbinius, sporto prekes, aksesuarus gyvūnams ir net pačius gyvūnus, žaislus, maistą ir gėrimus, sveikatos ir grožio produktus, namų apyvokos reikmenis ir net dizaino detales ir t. t.
Į tą patį parduotuvių skaičių įtraukiami 28 restoranai, tiekiantys maistą nuo aukštos kokybės arbatos iki aukščiausios klasės maisto.
„Harrods“ pritraukia 15 milijonų lankytojų per metus. Daugiau nei 300 000 klientų piko dienomis aplanko parduotuves. Čia dirba 5000 darbuotojų iš įvairių šalių. 50 krovinių pervežimo bendrovių pristato daugiau nei 225 000 prekių kasdien.
Prekių pardavimų rekordai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]„Harrods“ yra pasiekusi įspūdingų prekių pardavimų rekordų. Štai 2007 metų gruodžio pabaigoje, paskelbus pokalėdinį prekių išpardavimą, į parduotuvę plūstelėjo pirkėjų. Gruodžio 28 dieną 09.00–13.00 valandomis ten apsilankė 36 tūkst. žmonių. „Harrods“ tuomet paskelbė, kad buvo pagerintas visų laikų pardavimų per vieną valandą rekordas – daugiau kaip 1 mln. GBP.[5]
2011‑ųjų sausį parduotuvė peržengė kitą simbolinę ribą – jos metiniai pardavimai perkopė 1 mlrd. GBP (maždaug 3,9 mlrd. Lt). Parduotuvė pranešė, kad per 2011‑ųjų sausio išpardavimus pirkėjai ten palikdavo apie 20 tūkst. GBP per minutę.[5]
Literatūra
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Chris Bennett and Colin Cameron (2000-02-07). Behind the Scenes at Harrods. Andre Deutsch. ISBN 0-233-99617-6.
- Tim Dale (1986 m. lapkričio mėn.). Harrods: The Store and the Legend. Pan. ISBN 0-330-29800-3.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ 1,0 1,1 Bloomberg: Qatar’s Harrods Purchase May Boost U.K. Retail Investment
- ↑ Businessweek: Hot Shops: Retail Revamps
- ↑ BBC: Mohammed Al Fayed sells Harrods store to Qatar Holdings
- ↑ Guardian: Harrods eyes Shanghai to cash in on China’s new wealth
- ↑ 5,0 5,1 Versus: „Harrods“: 20 000 per minutę Archyvuota kopija 2011-08-09 iš Wayback Machine projekto.
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Versus: „Harrods“: 20 000 per minutę Archyvuota kopija 2011-08-09 iš Wayback Machine projekto.