Pereiti prie turinio

Žmogaus varpa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį puslapį siūloma pervadinti į „Varpa (lytinis organas)
Neakivaizdžios priežastys gali būti nurodomos ir svarstomos aptarime, papildomos informacijos gali būti istorijoje.
Žmogaus varpa
Duomenys
Sistema Urogenitalinė sistema
Arterija Gilioji varpos arterija
Vena Varpos nugarinės venos
Limfa Kirkšnies limfmazgiai
Klasifikacija
Lotyniškai penis
MeSH D010413
TA98 A09.4.01.001
TA2 3662
FMA 9707

Varpa (lot. penis) – išorinis vyro lytinis organas. Varpos šaknis yra prisitvirtinusi prie gaktikaulio, o kūnas (stormuo) ir galvutė sudaro laisvą nusvirusiąją dalį. Išilgai varpos einančia šlaple išteka šlapimas, o lytinio akto metu – sperma. Varpa yra jautriausia vyro erogeninė zona (ypač varpos galvutė), o jos stimuliavimas burna vadinamas felacija.[1]

Varpa sąlyginai skirstoma į tris dalis:

Išilgai varpos kūno tęsiasi trys cilindrinių, standėjančių akytkūnių juostos su išsiplečiančiomis ertmėmis kraujui. Varpos akytkūniai yra du. Juos sudaro pertvarėlės, skiriančios mažas ertmes. Apatine varpos dalimi eina šlaplė, kurią supa trečiasis akytkūnis. Šis šlaplės akytkūnis priekyje sudaro varpos galvutę, o užpakalinėje dalyje – varpos stormenį. Galvutės ląsteliniame sluoksnyje yra daugybė nervų galūnėlių.

Vyro lytiniai organai: 1. Šlapimo pūslė, 2. Gaktikaulis, 3. Varpa, 4. Varpos akytkūnis, 5. Varpos galvutė, 6. Apyvarpė, 7. Išorinė šlaplės anga, 8. Gaubtinė žarna, 9. Tiesioji žarna, 10. Sėklinė pūslelė, 11. Sėklos išmetimo kanalas, 12. Prostata, 13. Kuperio liauka, 14. Išangė, 15. Sėklinis latakas, 16. Sėklidės prielipas, 17. Sėklidė, 18. Kapšelis

Varpos paviršių dengia plona oda, kuri puriuoju poodiniu jungiamojo audinio sluoksniu paslankiai jungiasi su gilesniais audiniais. Odoje yra mažos prakaito liaukutės. Varpos oda sudaro apyvarpę (lot. praeputium), kuri dengia varpos galvutę. Vidinėje apyvarpės pusėje atsiveria riebalų liaukos, išskiriančios riebų sekretą – smegmą. Apyvarpei ritmiškai slankiojant tarp makšties sienelių ir varpos kūno bei galvutės (frikcijų metu), nervų galūnėlės smarkiai dirginamos ir įvyksta vyro orgazmas – ejakuliacija. Varpos oda yra labai paslanki, kadangi turi užtikrinti optimalią, neskausmingą erekciją (žymų varpos pailgėjimą ir išsiplėtimą). Ramybės būklėje suaugusio vyro varpos ilgis vidutiniškai siekia 8-10 cm, o erekcijos būklėje – 14-16 cm, t. y. panašiai kaip ir moters makšties ilgis, o skersmuo tampa apie 3-4 cm.

Kairėje: Lytiškai nesusijaudinusio vyro varpa. Dešinėje: Kuomet vyras lytiškai susijaudinęs, pakilęs sėklidžių kapšelis ir sustandėjęs penis.

Jeigu varpa ramybės būklėje yra trumpesnė, paprastai ji vis tiek pasiekia erekcijos vidurkį (apie 15 cm), ir atvirkščiai – didesnė ramybės būklėje varpa dėl erekcijos padidėja ne taip žymiai. 20 cm ir ilgesnė erekcijos būsenoje varpa yra retenybė. Manoma, kad ilgiausią pasaulyje varpą turi baltaodis amerikietis Džona Falkonas (g. 1970 m.): žurnalas „Rolling Stone2003 m. publikavo straipsnį,[2] kuriame teigiama, kad Dž. Falkono varpa ramybės būsenoje yra 24 cm ilgio, o eregavusi – 34 cm ilgio.[3][4]

Moters makšties prisitaikymo prie varpos dydžio galimybės yra pakankamos: esant didesnei varpai makšties tamprumo pakanka, kad ji dar išsiplėstų, o esant mažesnei varpai, makštis lengvai susitraukia iki tokio ilgio ir pločio, kad apgaubtų visą varpą. Aplinkybės, trukdančios porai atlikti sueitį dėl lytinių organų anatominių skirtumų yra retos, pasitaiko rečiau nei 1 proc. porų.

Pagrindinis straipsnis – Smegma.

Tai apyvarpės maišelyje susikaupianti panaši į varškę masė, susidedanti iš apyvarpės riebalų liaukų išskyrų, nusilupusio epitelio, šlapimo liekanų. Dėl blogos varpos higienos priežiūros laiku nenuplovus šiltu vandeniu, smegma pradeda irti ir gali sukelti varpos galvutės ir apyvarpės uždegimą – balanopostitą.

Pagrindinis straipsnis – Erekcija.

Vyrui lytiškai susijaudinus, varpa labai pastorėja ir pailgėja – tai vadinama erekcija. Ją gali sąlygoti išoriniai (pvz., glamonės, felacija) arba vidiniai (pvz., mintys, erotinės fantazijos). Varpa erekcijos metu padidėja 3-4 kartus (matuojant tūrį). Varpos galvutė erekcijos metu yra visada šiek tiek minkštesnė negu varpos kūnas, kad atliekant frikcijas ji nepažeistų makšties. Lytinis susijaudinimas sąlygoja, kad raumenys prie varpos šaknies neleidžia atgal ištekėti kraujui, pritekėjusiam į varpą ir taip sukėlusiam erekciją.

Varpos sutrikimai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  • Fimozė. Labai susiaurėjusi apyvarpės anga ir apyvarpės negalima atsmaukti už varpos galvutės. Dėl tokios būklės būna sunku šlapintis, šlapimas teka siaura srovele ir dalis jo lieka šlapimo pūslėje. Dėl apyvarpės fimozės gali sutrikti inkstų veikla, apyvarpės maišelyje susidaryti akmenų ir prasidėti apyvarpės uždegimas.
  • Impotencija. Dėl nepakankamo kraujo pritekėjimo į akytkūnius varpa nepakankamai sustandėja ir tuomet vyras negali atlikti lytinio akto.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  1. Valė Bartoševičienė (2013-12-16). „Varpa“. VLE. Nuoroda tikrinta 2021-01-02.
  2. Miller, Jodi (2011). OMG! Guys: How to Survive 101 of the Most F'ed Dating Situations. Adams Media. p. 86. ISBN 978-1-4405-2499-8.
  3. Kurson, Robert (2003 m. birželio 12 d). „Mr. Big: Jonah Falcon's Giant Penis Problem“. Rolling Stone. Wenner Media LLC (924). ISSN 0035-791X. Suarchyvuotas originalas 2021-01-02. {{cite journal}}: |archive-date= / |archive-url= laiko žyma nesutampa; 2016-05-15 siūlomas (pagalba)
  4. Happer, Richard (2014). 365 Reasons To Be A Proud American: Amazing Achievements To Make You Feel Patriotic Every Day. JonesCat Publishing Limited. p. 6. ISBN 978-0-9562428-1-5.