Papers by Berislav Majhut
Libri et liberi, Feb 17, 2018
Romani u svescima se na tržistu hrvatske književnosti pojavljuju i nestaju u obliku sinusoidne kr... more Romani u svescima se na tržistu hrvatske književnosti pojavljuju i nestaju u obliku sinusoidne krivulje, od njihove velike prisutnosti i popularnosti do zasicenja i slabljenja interesa. Na prijelazu iz dvadesetog u trideseto desetljece 20. stoljeca pratimo neobicnu pojavu romana u svescima koja se od ostalih slucajeva njihove pojave prepoznaje iznimnom kvantitetom ponude na tržistu, ali i doista specificnom formom i nacinom distribucije. Tehnoloski razvoj i drustveno- kulturne te ekonomske okolnosti oblikovale su jedinstvenu nakladnicku pojavu: romane u svescima objavljivane u formi novina. Osim sto romani izgledom i cijenom podsjecaju na novine, medij novina te iskustvo i navika njihova citanja u novim kulturnim uvjetima presudan su faktor naglog uzleta romana u svescima, ali i njihova jednako tako naglog pada. Ono sto taj fenomen cini jedinstvenom pojavom jest približavanje medija književnosti mediju novina kroz formalno i doživljajno iskustvo publike.
U fokusu ovoga rada su strane djecje knjige u Hrvatskoj, njihova prisutnost, citanje i utjecaj na... more U fokusu ovoga rada su strane djecje knjige u Hrvatskoj, njihova prisutnost, citanje i utjecaj na razvoj hrvatske djecje književnosti. Buduci da je rijec o knjigama koje ne popisuju bibliografije hrvatskih djecjih knjiga jer je rijec o knjigama stranih autora, objavljenih u inozemstvu i na stranome jeziku, rad ce se utemeljiti u podrucju istraživanja povijesti knjige i povijesti citanja. Na osnovi objektivnih pokazatelja prisutnosti stranih knjiga na tržistu (katalozi knjiga, nagradne knjige, komentari situacije na knjižnom tržistu) i individualnih iskustava citanja (autobiografski zapisi, dnevnici, korespondencija) rekonstruirat ce se položaj i znacenje stranih knjiga u hrvatskoj djecjoj književnosti do 1945. Zahvaljujuci drustvenim (i civilizacijskim), povijesnim i tehnoloskim promjenama, nacini na koje su djecje knjige i hrvatske i strane dospijevale u ruke svoje ciljane publike tijekom vremena drasticno su se mijenjali. Unatoc tome sto ce udio stranih knjiga na tržistu, ali i u kulturnom prostoru varirati, kao i njihova uloga u razvoju hrvatske djecje književnosti, one ce do 1945. bilježiti konstantnu prisutnost. Time sto su stalno prisutne kako na policama knjižara tako i u knjižnicama privatnim i javnim one utjecu ne samo na izbor hrvatske prijevodne književnosti, na nacin opreme hrvatskih djecjih knjiga i visoke zanatske standarde kojih se moraju držati onda i hrvatski stvaraoci knjiga (od tiskara, ilustratora, urednika do knjigoveža) vec i na hrvatske pisce djecje književnosti ne samo u smislu književnih moda i trendova vec prije svega želje da se dostignu strane umjetnicke visine.
The paper examines whether a literary narrative contains a category which corresponds to the conc... more The paper examines whether a literary narrative contains a category which corresponds to the concept of scale (i.e. close up, medium shot, etc.) in the motion-picture. There have been attempts to trace down the elements of a literary narrative work which correspond to the concept of scale in the motion-picture. Analysis of children?s literature narratives, which in addition to being focused on action rely on the depiction of event from children?s point of view has provided us with a possibility of a more direct approach to this problem. Apart from analyzing under which conditions it is possible to discuss scale in the children?s narrative, the paper will try to single out the properties of such transposition. The analysis will show that in the narrative work scale can be expressed not only by visual data but also by data obtained by other senses.
Za cjelovitije sagledavanje djecje književnosti i književnosti za mladež neophodno je uzeti u obz... more Za cjelovitije sagledavanje djecje književnosti i književnosti za mladež neophodno je uzeti u obzir osim autorske komponente i onu koja također sudjeluje, iako ne u istoj mjeri i ne na tako presudan nacin, u nastanku književnih djela, a to znaci nakladnike i citateljsku publiku. Pri tome se mora uzeti u obzir specifican odnos nakladnika i mlade publike koji je uvjetovan i nakladnikovom predodžbom o mladima i filterom odraslih koji procjenjuju sto je to, po njihovom misljenju, prikladno stivo za mlade citatelje. Clanak razmatra cjelinu hrvatske književnosti za mlade od 1919. Prate se razliciti oblici posredovanja kroz koja se pojavljivala hrvatska djecja književnost i književnost za mlade: od trivijalne književnosti, pa preko one koja je strogo ideoloski nadzirana do suvremenih sudara i interakcija razlicitih medija, koji svi konkurentski racunaju na istu citateljsku publiku. Sagledavanje hrvatske djecje književnosti i književnosti za mladež kao niza razlicitih oblika nakladnickih i citateljskih praksi otkrit ce ne samo splet silnica koje su presudno utjecale na autorsko oblikovanje tekstova nego ce omoguciti i uvid u razvojne tokove koji su presudno oblikovali ukupnu sliku hrvatske djecje književnosti i književnosti za mladež.
Libri et liberi : časopis za istraživanje dječje književnosti i kulture, Jun 29, 2012
Uploads
Papers by Berislav Majhut